Polskie Słowo Roku 2023 zostało ogłoszone. Jest zaskoczenie? Nie wszyscy spodziewali się takiego wyboru

Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Jakie jest Słowo Roku 2023? Poznaliśmy już wybór kapituły plebiscytu, znamy też decyzję internautów. Przez jury wybrane zostało wyrażenie „sztuczna inteligencja”. Z kolei w głosowaniu internetowym na pierwszym miejscu znalazło się słowo „wybory”. Sprawdźcie, jacy kandydaci brali jeszcze udział w plebiscycie na Słowo Roku 2023.

Spis treści

Słowo Roku 2023. Znamy zwycięzcę

Jury plebiscytu na Słowo Roku 2023, który odbywa się pod patronatem Rady Języka Polskiego, zadecydowało, że zwycięży wyrażenie: „sztuczna inteligencja”. Z kolei na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio: „wybory” oraz ex aequo „inflacja” oraz „posłanka”.

scrabble
Wiemy, co zostało Słowem Roku 2023 unsplash/ Sven Brandsma

– Sztuczna inteligencja to oczywiście kalka wyrażenia angielskiego artificial intelligence. Wielki słownik języka polskiego PAN definiuje ją tak: ‘dział informatyki zajmujący się badaniem i tworzeniem programów komputerowych, które potrafią wykonywać niektóre czynności wymagające od człowieka posłużenia się inteligencją’ – komentuje prof. Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Sztuczna inteligencja to dziedzina informatyki lub częściej skomplikowany program komputerowy, zespół algorytmów, które wykonują działania tak, jak człowiek inteligentny. Nie rozstrzygamy tu, czy takie programy jak Chat GPT rzeczywiście działają inteligentnie, czy tylko naśladują i dopasowują dane. Język przyznaje im tę pierwszą zdolność. W języku angielskim połączenie artifficial intelligence pojawia się w latach pięćdziesiątych, w polszczyźnie sztuczna inteligencja pojawiło się w latach osiemdziesiątych – oczywiście u Lema (w powieści Fiasko) – a upowszechniło się w prasie w latach dziewięćdziesiątych – dodaje prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zaznaczono również, że inne zgłoszone przez kapitułę słowa to: marsz, marszałek rotacyjny, ministra, opozycja oraz patodeweloperka.

Z kolei w przypadku wyboru internautów pierwsze i drugie miejsce są ze sobą zamienione. Tutaj zwyciężyło słowo „wybory”, a wyrażenie „sztuczna inteligencja” znalazło się na kolejnym miejscu. Podium zamknęła z kolei „inflacja”.

W głosowaniu internautów ponad sto głosów miały także słowa: patodeweloperka, granatnik, gościni, opozycja oraz referendum.

Głosowanie na Słowo Roku

Przypominamy, że w przypadku tego plebiscytu internauci mogli głosować na dwa sposoby: wybierając jedno słowo z listy podanych lub przesyłając własną propozycję.

– Jak informują organizatorzy, słowo niekoniecznie musi być najnowsze, najczęstsze, najbardziej optymistyczne czy pesymistyczne, tylko najważniejsze – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

Słowo Roku w latach minionych i innych krajach

Jakie słowa zwyciężyły w plebiscycie w latach minionych? Były to:

Poznaliśmy już też pierwsze słowa roku 2023 dla języka angielskiego. Mowa o AI (Artifcial Intelligence) – zostało ono wybrane przez wydawnictwo Collins Cambridge, a także hallucinate – to słowo roku słownika Cambridge.

Nie tylko Słowo Roku

Przypominamy, że obecnie powstaje coraz więcej podobnych plebiscytów. Niesłabnącą popularnością cieszy się ten organizowany przez PWN: Młodzieżowe Słowo Roku. W minionym roku zwyciężyło w nim słowo „rel”. Jest też plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku, gdzie na pierwszym miejscu znalazło się wyrażenie „proszę ja ciebie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji