Rel Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Wiesz, co oznacza? Sprawdź przykłady użycia i komentarze ekspertki

Magdalena Konczal
Co oznacza tegoroczne Młodzieżowe Słowo Roku?
Co oznacza tegoroczne Młodzieżowe Słowo Roku? freepik/ gpointstudio
Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało rel, pokonując m.in. takich kandydatów jak delulu, imo czy slay. Sprawdź, co oznacza to słowo i w jakich kontekstach używane jest przez młodzież. Jak zaznacza przewodniczącą jury prof. Anna Wileczek to słowo „z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu”.

Spis treści

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 to rel

Do zwycięskich słów (takich jak: alternatywka, śpiulkolot czy essa) dołączyło rel. Jak czytamy w słowniku PWN definicja jego definicja brzmi:

z ang. relatable; możliwy do powiązania z tematem; potwierdzenie tego, co mówił przedmówca; inaczej „czuję to samo” lub zgadzam się z tobą”.

– Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu – mówi przewodnicząca jury, prof. Anna Wileczek. – Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Trwa głosowanie...

Wiesz, co oznacza słowo rel?

Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio: sigma i oporowo.

Młodzi ludzie używają słowa rel?

Jak przekonuje organizator plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023, wyrażenie wcale nie musi być nowe, slangowe czy najczęstsze. Liczy się istotność tematu i kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości. Sporo osób zastanawia się więc, czy rel to stare, czy też nowe słowo.

Młodzi ludzie chętnie używają tego słowa. Jak zaznacza prof. Wileczek początkowo głównie w internecie, ale szybko przeniosło się ono do przestrzeni offline, jako synonim „potakiwania”.

– Mam nastolatkę w domu i często używa tego słowa – pisze jedna z internautek.

– Moje dzieci mówią rel, ale też IMO czy IDK – komentuje jedna z mam.

Z kolei osoby dorosłe, np. 30+ zaznaczają: „Nie znam i nie używam słowa rel”, „Wiem, co oznacza to słowo, bo jestem mocno internetowy, ale nie znam człowieka, który by go używał”, „Mi radio wytłumaczyło, co to słowo oznacza, od młodych nigdy go nie słyszałam”.

Przykłady użycia słowa rel

Nie wszyscy wiedzą, w jakich kontekstach można używać słowa rel. Sprawdźcie przykłady użycia tego słowa podane przez Miejski Słownik Slangu:

- Szkoła jest mega stresująca.
- Rel, jest traumą jakich mało.

-Ale ten typo mnie wkurza
-Rel mnie tez wkurza

-Ej stary widziałeś ten mem z kobietami
-Rel

Słowa pochodne od rel

Jak zaznacza prof. Wileczek powstały już konstrukcje czasownikowe, rzeczownikowe czy przysłowne od słowa rel, np.:

  • relować,
  • relówa,
  • megarel.

– Poza tym opisywane słowo zapewnia zgodne współistnienia uczestników dialogów komunikacyjnych. Ten aspekt nie jest już taki oczywisty, bo slang młodzieżowy przyzwyczaił nas do ekspresywnych ripost i replik. Tymczasem rel jest „łagodne”, ale – wbrew pozorom – „pełne treści”. Może być zarówno wskaźnikiem fatycznym, podkreślającym obecność rozmówcy, czymś na kształt parajęzykowego „yhy”, ale także znakiem podzielania wspólnego światopoglądu i potwierdzania prawdziwości – opowiada prof. Wileczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji