Punkty szczepienia w szkołach? Jest jednoznaczna odpowiedź minister edukacji na ten temat

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Minister edukacji mówi o szczepieniach w szkołach.
Minister edukacji mówi o szczepieniach w szkołach. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Szkoły będą punktami szczepień? Co z przedmiotem edukacja o zdrowiu? I czy sprzedawanie e-papierosów w pobliżu szkół będzie zakazane? Na te pytania odpowiedziały minister edukacji Barbara Nowacka i wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz w trakcie konferencji, która odbyła się w piątek, 22 marca.

Spis treści

Szkoły będą punktami szczepień? Minister odpowiada

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie, Barbara Nowacka odpowiedziała na pytanie, czy od września szkoły będą pełnić funkcję punktów szczepień dla uczniów.

– Nie planujemy organizacji punktów szczepień w szkołach. Planujemy promocję szczepień HPV – zaznaczyła szefowa MEN.

Rozwiązania ws. szczepień

Minister Nowacka zaznaczyła jednak, że wraz z minister zdrowia, Izabelą Leszczyną, poszukiwane będą rozwiązania umożliwiające szczepienie dzieci w szkołach w miejscowościach, gdzie dostęp do szczepień jest utrudniony.

– To dotyczy wyłącznie HPV – zastrzegła.

Zdaniem Nowackiej, w wielu miastach, na przykład w Warszawie, szczepienia dla dzieci już częściowo funkcjonują.

– Zaczynamy od promocji szczepień przeciwko HPV. To są nasze pierwsze założenia – zaznaczyła.

Wprowadzenie edukacji prozdrowotnej

Minister edukacji poinformowała również, że od 1 września do szkół wejdzie 12 godzin szkoleń z pierwszej pomocy w klasach 1-3, jako element edukacji prozdrowotnej. Przygotowanie nowego przedmiotu – edukacja o zdrowiu – wymaga opracowania podstaw programowych, przygotowania podręcznika i przeszkolenia nauczycieli.

– Ta zmiana nie nastąpi w roku szkolnym 2024/2025. Rozpoczynamy współpracę z Ministerstwem Zdrowia – zapowiedziała Nowacka.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży z finansowaniem

Nowacka dodała, że elementem wspierania zdrowia i dobrostanu psychicznego młodzieży jest m.in. uruchomienie finansowania z budżetu państwa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 111 116. Przypomnijmy, że telefon funkcjonuje już od 15 lat, od samego początku prowadzi go Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Do końca 2025 roku inicjatywa ma być finansowania z budżetu państwa.

Nowe przepisy dotyczące e-papierosów

Wiceminister edukacji, Paulina Piechna-Więckiewicz, została zapytana o zapowiadaną ustawę, zakazującą sprzedaży jednorazowych e-papierosów i szerzej, o możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży wyrobów z nikotyną w pobliżu szkół. Wyjaśniła, że w przepisach są luki dotyczące wyrobów tytoniowych, dlatego konieczna jest ich zmiana.

– Mamy już umówione spotkanie, będziemy konsultować to z wiceministrem (zdrowia) Wojciechem Koniecznym, który jest odpowiedzialny za zdrowie publiczne w MZ i będziemy rozmawiać z organizacjami pozarządowymi – zapowiedziała Piechna-Więckiewicz.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji