Szkoła sportowa. Czy warto posłać do niej dziecko? Wady i zalety szkół sportowych w Polsce

Magdalena Konczal
Zajęcia SKS w  Szkole Podstawowej w Przodkowie // Jak wygląda nauka w szkole sportowe? Oto wady i zalety
Zajęcia SKS w Szkole Podstawowej w Przodkowie // Jak wygląda nauka w szkole sportowe? Oto wady i zalety Przemysław Świderski/ Polska Press Grupa
Szkoła sportowa może okazać się doskonałym wyborem dla dzieci, które lubią aktywność fizyczną. Rodzice zastanawiają się, jak wygląda nauka w tego typu placówce i na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego miejsca. Inwestowanie w rozwój fizyczny dziecka to dobry pomysł, jednak szkoła sportowa nie będzie odpowiednia dla każdego. Przedstawiamy wady i zalety tego typu miejsc i wyjaśniamy, jak wygląda nauka w szkole sportowej oraz w szkole mistrzostwa sportowego.

Spis treści

Czym jest szkoła sportowa?

Szkoła sportowa to miejsce, w którym uczniowie oprócz standardowych lekcji, ujętych w podstawie programowej, mają także zajęcia z różnych dyscyplin sportowych m.in. piłki nożnej, pływania czy siatkówki. Do takich placówek uczęszczać mogą zarówno uczniowie z klas I-VIII, jak i nastolatkowie ze szkół średnich w ramach edukacji publicznej lub prywatnej.

Taka forma nauki może sprawdzić się wśród dzieci, które lubią aktywność fizyczną. Jeśli więc widzimy, że dziecko ma dużo energii i jest zainteresowane konkretną dyscypliną, dobrym pomysłem może okazać się posłanie go do szkoły sportowej. Warto dowiedzieć się także, czym różni się szkoła sportowa od szkoły mistrzostwa sportowego (tzw. SMS).

Szkoła sportowa a szkoła mistrzostwa sportowego. Podobieństwa i różnice

Rodzic, który zauważa u dziecka predyspozycje z zakresu aktywności fizycznej, może zastanawiać się, czy posłać takiego ucznia do szkoły sportowej, czy do szkoły mistrzostwa sportowego. Czym one się od siebie różnią? Zazwyczaj w szkołach sportowych jest nieco mniej zajęć dodatkowych niż w szkołach mistrzostwa sportowego. W tych pierwszych musi ich być minimum 10 godzin, a w tych drugich – minimum 16.

Sporty walki – to przyda się młodemu kadetowi

Materiały promocyjne partnera

Zarówno szkoły sportowe, jak i tzw. SMS-y realizują zarówno podstawę programową, jak i następujące etapy szkolenia sportowego:

  • Ukierunkowany, w trakcie którego uczniowie odkrywają szczególnie ich interesująca dyscyplinę;
  • Specjalistyczny, podczas którego następuje rozwój w wybranej dyscyplinie.

Liczba zajęć WF-u w szkołach sportowych

Liczba zajęć może się od siebie różnić w zależności od konkretnej placówki, warto więc przejrzeć program, jednak zazwyczaj wynosi ona około 10 godzin tygodniowo, jest to znacznie więcej, niż w przypadku tradycyjnych szkół. Warto zauważyć, że oprócz standardowych lekcji i dodatkowych zajęć WF-u, dla uczniów bardzo często organizowane są letnie obozy czy kolonie sportowe.

Czy warto zapisać dziecko do szkoły sportowej?

Szkoła sportowa nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego. Jednak w momencie, gdy widzimy, że dziecko interesuje się daną dyscypliną, poświęca na nią dużo czasu, a wysiłek fizyczny daje mu dużo radości – dobrym pomysłem będzie posłanie dziecka do szkoły sportowej. Następnie warto rozważyć, czy lepsza będzie dla niego szkoła sportowa czy szkoła mistrzostwa sportowego.

Wady i zalety szkoły sportowej

Bardzo ważne jest także zastanowienie się nad wadami i zaletami uczęszczania do szkoły sportowej. Chodzenie do takiej placówki może okazać się świetną przygodą, ale dziecko musi wykazywać chęć do ćwiczeń i być gotowe na poświęcenia.

Z pewnością zaletami szkoły sportowej są:

  • Lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne ucznia;
  • Dobry początek kariery, jeśli dany uczeń chce zostać sportowcem;
  • Większa szansa na dostanie się na AWF;
  • Nauka samodyscypliny i organizacji.

Wszystko, co przyda się młodemu siatkarzowi

Materiały promocyjne partnera

Są też jednak wady uczęszczania do szkoły sportowej:

  • Mało wolnego czasu na inne, pozasportowe aktywności;
  • Przeciążony plan ucznia;
  • W niektórych placówkach jest duża rywalizacja.

Jak wybrać szkołę sportową?

Bardzo ważny jest także wybór konkretnej szkoły sportowej. Czym się kierować przy podejmowaniu takiej decyzji? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na dyscypliny sportowe, które oferuje konkretna placówka i plan zajęć. Dowiedzmy się, czy dana szkoła ma przygotowaną odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń, np. pobliski basen, jeśli prowadzone są zajęcia z pływania czy odpowiednie boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę czy inną dyscyplinę.

Zbierzmy opinie na temat nauczycieli, pracujących szkole i nauki w danym miejscu. Placówki bardzo często chwalą się swoimi absolwentami, a informacje o sukcesach zamieszczane są na stronach internetowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji