Tak uczniowie powitali nowy rok szkolny 2022/2023. Zobacz zdjęcia z rozpoczęcia. Pierwszy dzwonek wyzwaniem i nowością dla pierwszoklasistów

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.
Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. fot. Dariusz Bloch/Polska Press
Nowy rok szkolny 2022/2023 rozpoczęło 1 września około 4,6 mln uczniów - wynika z szacunków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się dziś w całej Polsce. Wiele osób zastanawia się, czy to będzie trudne dziesięć miesięcy dla polskiej edukacji. Widmo nauki zdalnej, ale także braków kadrowych, przepełnionych klas i strajku nauczycieli sprawia, że jest się czego obawiać. Resort edukacji podkreśla jednak, że zostanie wdrożonych sporo rozwiązań, które mają pomóc uczniom. Zobaczcie, jak wyglądało uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w różnych miastach.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Tak wyglądały uroczystości w szkołach

1 września uczniowie i nauczyciele rozpoczęli kolejny rok nauki. Jak podaje MEiN, w szkołach podstawowych uczyć się będzie około 3 mln 6,8 tys. uczniów (w tym 381,9 tys. pierwszoklasistów), a w szkołach ponadpodstawowych – 1 mln 640,6 tys. osób. Duży wzrost liczby uczniów można zaobserwować w klasach pierwszych, do których m.in. z powodu kumulacji rocznika uczęszczać w tym roku będzie 525,8 tys. osób.

Sprawdźcie, wyglądało uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego:

Nauka zdalna, braki kadrowe i strajk nauczycieli. Oto wyzwania, jakie szkoły mają przed sobą w nowym roku szkolnym

Problemy w zakresie oświaty nawarstwiają się już od wielu lat. Początek roku szkolnego 2022/2023 u uczniów i rodziców może wywoływać sporo obaw. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM Polacy najbardziej boją się powrotu do nauki zdalnej (19,7 proc.), a także niedoboru nauczycieli (17,1 proc.).

Warto przypomnieć, że nauczanie zdalne w roku szkolnym 2022/2023 może być wprowadzone w następujących okolicznościach:

  • w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  • innego nadzwyczajnego zdarzenia.

Sytuacja jest także skomplikowana w środowisku nauczycielskim. Coraz więcej osób decyduje się na zamianę zawodu, a osoby, które zostają, domagają się realnych zmian systemowych oraz podwyżek.

– Kiedy nie starczało mi pieniędzy, zatrudniałam się weekendami w „Żabce”, szukałam jakichś prac dorywczych, żeby tylko sobie dorobić. Niekiedy za te prace dostawałam więcej, niż wynosiła moja pensja nauczycielska – opowiada nam Barbara, anglistka.

Specjaliści w szkołach i programy rządowe. Jak MEiN wesprze uczniów w roku szkolnym 2022/2023?

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewniło jednak, że w kolejnym roku nauki uczniowie będą mogli liczyć na uczestnictwo w programach i przedsięwzięciach rządowych, takich jak program „Poznaj Polskę”, „Laboratoria Przyszłości” czy „Aktywna Tablica”. W szkołach pojawi się także więcej specjalistów, np. nowe stanowisko pedagoga specjalnego. Taka osoba ma m.in. prowadzić zajęcie rewalidacyjne dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Więcej o zmianach w szkołach można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji