Uczniowie z niepełnosprawnościami będą mogli dłużej się kształcić. Jest projekt rozporządzenia MEiN. Wiemy, od kiedy ma obowiązywać zmiana

Magdalena Konczal
Rozporządzenie ministra edukacji ws. ramowych planów nauczania zakłada możliwość wydłużenia nauki w szkołach ponadpodstawowych dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz osobom uczęszczającym do ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
Rozporządzenie ministra edukacji ws. ramowych planów nauczania zakłada możliwość wydłużenia nauki w szkołach ponadpodstawowych dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz osobom uczęszczającym do ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Młodzi ludzie będą dłużej chodzi do szkoły? Taką możliwość mają zyskać uczniowie z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych oraz osoby uczęszczające do ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia, który zakłada m.in. przedłużenie o dwa lata nauki określonym uczniom, którzy uczęszczają do wyżej wymienionych placówek.

Spis treści

Zmiany w kształceniu uczniów z niepełnosprawnościami i nie tylko

Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół możliwe będzie przedłużenie o dwa lata okresu kształcenia w szkole ponadpodstawowej uczniom mającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność, którzy nie skorzystali z przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym.

Gdy uczniom tym przedłużono okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym, zostanie zachowana dotychczasowa możliwość przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.

W projekcie zaproponowano też możliwość wydłużenia o dwa lata okresu kształcenia w szkole ponadpodstawowej uczniom w szkołach w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich, którzy nie skorzystali z przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym.

Tak jak uczniom z niepełnosprawnościami, gdy przedłużono im okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym, zostanie zachowana dotychczasowa możliwość przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o jeden rok. Proponowane zmiany miałyby wejść w życie 1 września 2023 roku.

Zobacz inne zmiany, które mają pojawić się w roku szkolnym 2023/2024:

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jest to odpowiedź na postulat zgłaszany przez przedstawicieli środowiska szkół specjalnych, w tym rodziców uczniów z niepełnosprawnościami, którzy wskazali na potrzebę przedłużenia okresu nauki uczniom z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych, w tym w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, więcej niż o jeden rok.

Dłuższa edukacja dla uczniów z niepełnosprawnościami

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami uczniowie mający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność, i uczniowie szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich mają możliwość dłuższej edukacji niż pozostali uczniowie: w szkole podstawowej o jeden rok na I etapie edukacyjnym (klasy I–III), o dwa lata na II etapie edukacyjnym (klasy IV–VIII), w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.

Na etapie wychowania przedszkolnego dzieci z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego o dwa lata, czyli do dziewiątego roku życia.

Jeżeli uczniowie z niepełnosprawnościami skorzystali ze wszystkich możliwości przedłużenia nauki, mają prawo kontynuować ją do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończą 20 lat (w przypadku szkoły podstawowej) i 24 lata (w przypadku szkoły ponadpodstawowej).

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji