W październiku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób. Ile wynosi przeciętna wysokość świadczenia?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli w 2022 roku. Ile wynosiła przeciętna wartość kompensówki w poszczególnych miesiącach? Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli w 2022 roku. Ile wynosiła przeciętna wartość kompensówki w poszczególnych miesiącach? Komu przysługuje świadczenie? 123rf.com
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało w październiku 13,1 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To trochę mniej niż w ubiegłym roku. Kompensówki są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość śwadczenia w październiku wyniosła 3,3 tys. zł. Podajemy dane ZUS.

Spis treści

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli. Ile wpłynęło na konta w poszczególnych miesiącach? Oto dane ZUS

Liczbę osób pobierających świadczenia kompensacyjne i ich przeciętną wysokość zawarto w „Miesięcznej informacji o wybranych świadczeniach pieniężnych". Z danych ZUS wynika, że świadczenie kompensacyjne miało w poszczególnych miesiącach roku następujące wartości:

  • w styczniu 2022 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 14,1 tys. osób. Przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 2655,78 zł,
  • w lutym 2022 r. świadczenia pobierało 13,8 tys. osób. Przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 2650,26 zł,
  • w marcu 2022 r. kompensówkę pobierało zaś 13,6 tys. osób, a przeciętna wysokość świadczenia wynosiła 2868,80 zł,
  • w kwietniu kwota wynosiła 2849,89 zł, a świadczenie pobierało ją 13,5 tys. osób,
  • w maju 2022 r. przeciętna wysokość kompensówki była równa 2831,25 zł. Pobierało ją 13,2 tys. osób,
  • w czerwcu 2022 r. świadczenie pobierało 13 tys. osób, a przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 2846,38 zł,
  • w lipcu 2022 r. świadczenie pobierało 12,8 tys. osób, a przeciętna wysokość kompensówki była równa 2863,59 zł,
  • w sierpniu 2022 r. przeciętna wysokość kompensówki to 2857,82 zł. Pobierało ją 12,5 tys. osób,
  • we wrześniu 2022 r. przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 3193,19 zł, a świadczenie pobierało 12,2 tys. osób.

Wysokość świadczenia kompensacyjnego w październiku 2022 i latach ubiegłych

W październiku 2022 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób. Przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 3336,65 zł. Rok temu, w październiku 2021 r., świadczenia kompensacyjne pobierało 13,5 tys. osób. Przeciętna wysokość świadczenia wynosiła 2930,03 zł. W październiku 2020 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,7 tys. osób. Przeciętna wysokość świadczenia wynosiła wówczas 2767,03 zł.

Najwięcej wypłaconych świadczeń przypada na styczeń

Podobnie jak w 2022 r. również w 2021 r. i 2020 r. liczba pobierających świadczenie kompensacyjne była wyższa w styczniu niż w październiku i wynosiła odpowiednio: w styczniu 2021 r. – 14,6 tys., w styczniu 2020 r. – 14,0 tys. W następnych miesiącach: w lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu zmniejszała się. Tak jak w tym roku również w minionych latach liczba pobierających świadczenie zaczęła wzrastać w październiku.

Czym są świadczenia kompensacyjne?

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. W październiku 2022 r. emerytury pomostowe pobierało 39,3 tys. osób. Przeciętna wysokość pomostówki we wrześniu wynosiła 3969,24 zł.

Komu przysługują świadczenia? Zasady przyznawania

Zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o świadczeniach kompensacyjnych, może ono być przyznawane nauczycielom mającym 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracującym na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032, począwszy od 55. roku życia aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i w specjalnych ośrodkach wychowawczych.

Nauczyciele korzystający z kompensówek otrzymują takie same odprawy, jak przechodzący na normalne emerytury. Mogą także liczyć na identyczne świadczenia socjalne, co nauczyciele emeryci. Obowiązuje ich jednak warunek: jeżeli pobierają świadczenie, to nie mogą dalej pracować w szkole, przedszkolu lub ośrodku (np. w niepełnym wymiarze godzin).

Nauczycielowi pobierającemu kompensówkę nie wolno też zatrudnić się w szkole, przedszkolu lub ośrodku, nawet jeśli zajmowane stanowisko nie ma nic wspólnego z pracą dydaktyczną. W ustawie nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych zapisano, że jeśli taki nauczyciel wróci do pracy w dotychczasowym zawodzie, to świadczenie zostanie mu zawieszone. Jeśli zaś podejmie inną pracę, niż w zawodzie, to będzie nadal mógł pobierać pieniądze z tytułu świadczenia.

W tym roku wprowadzono jedno odstępstwo od tej zasady. Na mocy uchwalonej na początku marca ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, od 24 lutego 2022 r., czyli od napaści Rosji na Ukrainę, możliwe jest zatrudnienie na stanowisku pomocy nauczyciela lub nauczyciela w oddziale przygotowawczym dla uczniów z Ukrainy nauczyciela pobierającego świadczenie kompensacyjne bez utraty tego świadczenia.

Skąd pieniądze na świadczenia kompensacyjne?

Pieniądze na nauczycielskie świadczenia kompensacyjne nie pochodzą z odprowadzanych składek, ale z budżetu państwa. ZUS na swojej stronie internetowej udostępnił specjalny kalkulator do wyliczenia wysokości nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Każdy nauczyciel może – wpisując swoje podstawowe dane – obliczyć prognozowaną dla niego wysokość świadczenia. (PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji