Więcej studentów na wojskowych uczelniach. Lotnicza Akademia Wojskowa od roku akademickiego 2023/2024 chce zmienić limit miejsc

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
W roku akademickim 2023/2024 zwiększony ma zostać limit przyjęć do Lotniczej Akademii Wojskowej.
W roku akademickim 2023/2024 zwiększony ma zostać limit przyjęć do Lotniczej Akademii Wojskowej. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press/ AWL zdjęcie ilustracyjne
Więcej osób będzie mogło studiować na uczelniach wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwiększyć limit miejsc z 2040 do 2089. W Lotniczej Akademii Wojskowej ma przybyć 49 dodatkowych miejsc. Projekt rozporządzenia regulującego tę kwestię trafił we wtorek (30 maja) do uzgodnień. Co dokładnie się w nim znalazło? Wyjaśniamy.

Spis treści

Więcej studentów na uczelniach wojskowych. Zwiększony zostanie limit miejsc

Nabór w 2023 roku zostanie przeprowadzony w ramach limitu przyjęć w czterech krajowych uczelniach wojskowych:

  • Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego,
  • Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte,
  • Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki,
  • Lotniczej Akademii Wojskowej.

Limit dla wszystkich uczelni wojskowych w roku akademickim 2023/2024, po nowelizacji rozporządzenia, wyniesie 2089 miejsc i wzrośnie z 2040 miejsc. Okazuje się, że więcej osób będzie mogło studiować na jednej z wojskowych uczelni. Istotą projektu jest zwiększenie limitu przyjęć w Lotniczej Akademii Wojskowej o 49 miejsc z 251 do 300.

Przypomnijmy, że pozostałe limity wynoszą:

  • dla WAT – 1018,
  • AMW - 175,
  • AWL – 596.

Potrzeba uzupełnienia stanowisk służbowych

W uzasadnieniu projektu wskazano, że konieczność dokonania nowelizacji rozporządzenia podyktowana jest „zidentyfikowanymi w resorcie obrony narodowej dodatkowymi potrzebami w zakresie uzupełniania pierwszych oficerskich stanowisk służbowych w korpusie osobowym Sił Powietrznych w 2028 roku”.

Wskazano jednocześnie, że „rektor–komendant LAW zapewnił o możliwości realizacji w tej uczelni wojskowej kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych, począwszy od roku akademickiego 2023/2024 r. w liczbie 300 osób”.

– Nowelizacja [...] aktu prawnego wygeneruje dodatkowe koszty w okresie kształcenia w wysokości 29 043 tys. zł. Na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia zostały zabezpieczone środki finansowe, gdyż stanowią one stały składnik w zakresie wydatków budżetowych resortu obrony narodowej i są corocznie uwzględniane i zabezpieczane w ramach subwencji i dotacji dla uczelni wojskowych pochodzących z budżetu resortu obrony narodowej – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Źródło:

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie