Więcej studentów na wojskowych uczelniach. Lotnicza Akademia Wojskowa od roku akademickiego 2023/2024 chce zmienić limit miejsc

Magdalena Konczal
Opracowanie:
W roku akademickim 2023/2024 zwiększony ma zostać limit przyjęć do Lotniczej Akademii Wojskowej.
W roku akademickim 2023/2024 zwiększony ma zostać limit przyjęć do Lotniczej Akademii Wojskowej. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press/ AWL zdjęcie ilustracyjne
Więcej osób będzie mogło studiować na uczelniach wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwiększyć limit miejsc z 2040 do 2089. W Lotniczej Akademii Wojskowej ma przybyć 49 dodatkowych miejsc. Projekt rozporządzenia regulującego tę kwestię trafił we wtorek (30 maja) do uzgodnień. Co dokładnie się w nim znalazło? Wyjaśniamy.

Spis treści

Więcej studentów na uczelniach wojskowych. Zwiększony zostanie limit miejsc

Nabór w 2023 roku zostanie przeprowadzony w ramach limitu przyjęć w czterech krajowych uczelniach wojskowych:

  • Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego,
  • Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte,
  • Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki,
  • Lotniczej Akademii Wojskowej.

Limit dla wszystkich uczelni wojskowych w roku akademickim 2023/2024, po nowelizacji rozporządzenia, wyniesie 2089 miejsc i wzrośnie z 2040 miejsc. Okazuje się, że więcej osób będzie mogło studiować na jednej z wojskowych uczelni. Istotą projektu jest zwiększenie limitu przyjęć w Lotniczej Akademii Wojskowej o 49 miejsc z 251 do 300.

Przypomnijmy, że pozostałe limity wynoszą:

  • dla WAT – 1018,
  • AMW - 175,
  • AWL – 596.

Potrzeba uzupełnienia stanowisk służbowych

W uzasadnieniu projektu wskazano, że konieczność dokonania nowelizacji rozporządzenia podyktowana jest „zidentyfikowanymi w resorcie obrony narodowej dodatkowymi potrzebami w zakresie uzupełniania pierwszych oficerskich stanowisk służbowych w korpusie osobowym Sił Powietrznych w 2028 roku”.

Wskazano jednocześnie, że „rektor–komendant LAW zapewnił o możliwości realizacji w tej uczelni wojskowej kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych, począwszy od roku akademickiego 2023/2024 r. w liczbie 300 osób”.

– Nowelizacja [...] aktu prawnego wygeneruje dodatkowe koszty w okresie kształcenia w wysokości 29 043 tys. zł. Na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia zostały zabezpieczone środki finansowe, gdyż stanowią one stały składnik w zakresie wydatków budżetowych resortu obrony narodowej i są corocznie uwzględniane i zabezpieczane w ramach subwencji i dotacji dla uczelni wojskowych pochodzących z budżetu resortu obrony narodowej – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji