Zgubiłeś lub przetrzymałeś książkę, a biblioteka naliczyła ci karę? Koty pomogą wybrnąć z sytuacji. Niecodzienny pomysł biblioteki

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Jak koty mogą pomóc w spłacie długu w bibliotece? Niecodzienny pomysł prosto ze Stanów Zjednoczonych.
Jak koty mogą pomóc w spłacie długu w bibliotece? Niecodzienny pomysł prosto ze Stanów Zjednoczonych. unsplash.com
O tym, że koty to wspaniałe zwierzęta, nie trzeba nikogo zapewniać, jednak nie przypuszczaliśmy, że koty mogą pomóc w spłacie długów. Taka niecodzienna sytuacja ma miejsce w bibliotece znajdującej się w położonym w Massachusetts mieście Worcester. To właśnie tam ogłoszono marzec specjalnym kocim miesiącem. Czytelnicy mogą zapłacić kary za zgubienie czy przetrzymanie książek w nietypowej walucie: zdjęciach swoich kotów.

Spis treści

Zamiast kary zdjęcie kota

Na zabawny pomysł wpadły władze biblioteki w Worcester. Aby zachęcić czytelników do rozliczenia kar finansowych, postanowiono, że przyniesienie do biblioteki zdjęcia kota, umorzy dług.

Pod uwagę wzięto również czytelników, którzy nie mają kota - mogą go wówczas narysować.

Jeżeli w twoim życiu brak jest kota, możesz go narysować. Jeżeli będzie to któryś wielkich kotów - lew albo tygrys - będziemy się bardzo cieszyć - powiedział lokalnym mediom dyrektor biblioteki Jason Homer.

Pomyślano również o miłośnikach innych czworonogów.

Przyjmiemy również koty honorowe, więc możesz przysłać nam zdjęcie lub rysunek przedstawiający psa, szopa, orkę, kapibarę albo dowolne inne zwierzę - podaje placówka.

W ciągu pierwszych pięciu dni działania programu „March Meowness” aż 400 czytelników oczyściło sumienia (i usunęło plamy z konta bibliotecznego) za pomocą zdjęć, podała we wtorek agencja UPI.

W USA biblioteki tradycyjnie dyscyplinują klientów przetrzymujących książki za pomocą kar finansowych. Nie zniechęca to jednak czytelników: w 2019 r. niemal co drugi Amerykanin odwiedził bibliotekę publiczną, zaś rok później placówki doliczyły się łącznie aż 1,3 miliarda wizyt, podał portal Gitnux.

Majowa amnestia w bibliotece

W Polsce także praktykuje się umarzanie kar bibliotecznych. Zwykle w maju czytelnicy mogą zwrócić przetrzymane książki bez ponoszenia konsekwencji finansowych. To sposób bibliotek na odzyskanie utraconych książek, które z różnych przyczyn pozostają w domach wypożyczających.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji