Te zmiany czekają edukację w 2024 roku. Podwyżki dla nauczycieli i brak prac domowych to nie wszystko. Sprawdź, co planuje MEN

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Podwyżki dla nauczycieli, brak prac domowych w klasach 1-3, odchudzenie podstawy programowej, nie wliczanie oceny z lekcji religii do średniej – to tylko niektóre pomysły rządu na zmiany w edukacji w 2024 roku. Przypominamy też, że obowiązywać będą także reformy wprowadzone przez miniony rząd. Co dalej z laptopami dla czwartoklasistów? I wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli? Sprawdź, jakich zmian mogą spodziewać się uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Spis treści

Zmiany w edukacji w 2024 roku

W 2024 roku możemy spodziewać się wielu zmian w edukacji. Nauczyciele zastanawiają się, czy ich pensje wzrosną, a także, na jakich zasadach powracają wcześniejsze emerytury. Warto wspomnieć też o tym, że nauczyciele wychowania fizycznego obowiązkowo przeprowadzać będą testy sprawnościowe. Pojawiła się również ważna zmiana dla dyrektorów szkół, w związku z tzw. ustawą Kamilka. Placówki oświatowe, będą musiały wypracować standardy ochrony małoletnich.

Uczennica rozwiązuje zadania przy tablicy, nauczyciel jej pomaga
Sprawdź, co będzie inne w nowym roku kalendarzowym freepik

Z kolei nowy rząd zapowiedział m.in. odchudzenie podstawy programowej, znaczące ograniczenie prac domowych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz wykreślenie oceny z religii i etyki jako tej, która wlicza się do średniej.

Sprawdź w galerii, jakie zmiany czekają szkoły w nadchodzącym roku kalendarzowym:

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Co wydarzyło się w 2023 roku w szkołach? Przypominamy

Co się wydarzyło w 2023 roku w edukacji? Przypominamy, że w związku z podniesieniem pensji wszystkich sfer budżetowych, wzrosły także wynagrodzenia nauczycieli. Pierwszy raz uczniowie przystąpili do matury w nowej formule. Zmiany nastąpiły także w podstawach programowych przedmiotów: język polski (dodano do niej gry), techniki i języka łacińskiego.

Ponadto do szkół trafił nowy przedmiot (biznes i zarządzanie), który zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Uczniowie klas czwartych otrzymali darmowe laptopy, a nauczyciele – bony na sprzęt komputerowy, a także nagrodę specjalną z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN.

Które dni są wolne w 2024 roku w szkole?

Przypominamy, że w kolejnym roku kalendarzowym, a więc w 2024 roku dniami wolnymi od szkoły były/są:

  • 1 stycznia: Nowy Rok (poniedziałek);
  • 15 stycznia 2023 – 25 lutego 2024: ferie zimowe (różne terminy w zależności od województwa);
  • 28 marca – 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna (czwartek-wtorek);
  • 1-3 maja 2024: majówka (środa-piątek);
  • 7-9 maja lub 14-16 maja: egzaminy (w pierwszym przypadku wolne mają uczniowie chodzący do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zdają matury, a w drugim – uczniowie szkół podstawowych, którzy nie przystępują do egzaminu ósmoklasisty);
  • 30 maja 2024: Boże Ciało (czwartek);
  • 22 czerwca – 31 sierpnia: wakacje.

W roku szkolnym 2024/2025 dniami wolnymi będą m.in. 1 listopada 2024 (piątek), 11 listopada (poniedziałek), a także zimowa przerwa świąteczna, która przypada pod koniec grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji