Znamy Szkoły Zwolnione z Teorii. Tu nie liczą się wyniki matury, ale kompetencje. To jedyny w swoim rodzaju ranking!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Ranking szkół Zwolnionych z Teorii zostanie ogłoszony już 19 maja.
Ranking szkół Zwolnionych z Teorii zostanie ogłoszony już 19 maja. fot. Zwolnieni z Teorii
We współczesnym świecie coraz mniejsze znaczenie mają świadectwa, dyplomy i wysokie wyniki. Liczą się kompetencje miękkie: kreatywność, krytyczne myślenie, umiejętność pracy w grupie czy zarządzania sobą. Z myślą o wszystkich uczniach, którzy chcą nie tylko dobrze zdać maturę, ale także uzyskać praktyczne umiejętności, powstała inicjatywa Zwolnieni w Teorii. Wielki Finał Zwolnionych z Teorii już za nami. W jego trakcie został ogłoszony jedyny w swoim rodzaju ranking, niebiorący pod uwagę wyników egzaminów, ale kompetencje niezbędne na rynku pracy.

Nietypowy ranking szkół. Młodzi ludzie i nauczyciele, którzy „chcą więcej”

Młodzi ludzie niedawno zakończyli pisanie egzaminów maturalnych. Coraz częściej pracodawcy i edukatorzy podkreślają, że to nie wyniki egzaminu dojrzałości są kluczem do rozwoju kariery zawodowej, ale praktyczne umiejętności. Zazwyczaj w szkołach jest mało przestrzeni na to, by rozwijać kompetencje przyszłości, tzw. 4K: kooperację, krytyczne myślenie, kreatywność i komunikację. Z myślą o wszystkich nauczycielach i uczniach, którzy „chcą więcej”, powstała inicjatywa Zwolnieni z Teorii.

– Projekty w Zwolnionych z Teorii są projektami zespołowymi, czyli minimum dwie osoby zbierają się, żeby taki projekt wymyślić, a później zrealizować. Zastanawiają się, co mogą w swoim otoczeniu zmienić na lepsze, co im realnie przeszkadza, jak mogą sprawić, by świat wokół nich był odrobinę lepszy. Młodzi ludzie uczą się pracy w zespole, komunikacji, zarówno między sobą, jak i zewnętrznymi partnerami, budowania relacji zawodowych, kreatywnego podchodzenia do tematu, a także krytycznego patrzenia na własne pomysły – mówi Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Dotychczas szkoły z różnych zakątków Polski organizowały mnóstwo inicjatyw społecznych. Wyremontowano kuchnię w schronisku, stworzono nowoczesny ul i protezę bioniczną ręki czy aplikację pomagającą wybrać pupila. A to dopiero początek niezwykłych pomysłów uczniów!

Zwieńczeniem wszystkich inicjatyw był Wielki Finał Zwolnionych w Teorii, który w tym roku miał miejsce na Torze wyścigów konnych Służewiec w Warszawie. Wówczas ogłoszono ranking Zwolnionych z Teorii, a więc szkół, które wymyśliły najciekawsze projekty społeczne. Ale, jak podkreśla Paula Bruszewska, każdy projekt, który się ukończy, wygrywa w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Największym sukcesem jest przecież zdobywanie nowym umiejętności!

Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii. Kto w tym roku zwyciężył?

Poniżej przedstawiamy szkoły, które zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii:

 • Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej (Bartoszyce)
 • XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego (Warszawa)
 • XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja (Warszawa)
 • III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM" (Siemianowice Śląskie)
 • I Prywatne Liceum Ogólnokształcące (Szczecin)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (Lubin)
 • Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK (Pniewy)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej (Włocławek)
 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Maczka (Katowice)
 • Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów (Olsztyn)
 • VIII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej (Bielsko-Biała)
 • Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (Myszków)
 • Technikum nr 2 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM” (Siemianowice Śląskie)
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Jana Twardowskiego(Dębica)
 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (Poznań)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (Toruń)
 • CXXII Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Domeyki(Warszawa)
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I (Szczecin)
 • V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego(Kraków)
 • Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 (Warszawa)

– Tegoroczna edycja była dla nas sporym wyzwaniem i nowym doświadczeniem. Wydawało nam się, że po ubiegłorocznej pandemii wiemy, co robić, umiemy się dostosować się do zmieniającej rzeczywistości i weryfikować swoje plany projektowe. Ten rok zaskoczył nas wojną w Ukrainie i wiedzieliśmy, że musimy zareagować, dlatego swoje projekty społeczne skierowaliśmy na pomoc Ukraińcom. Młodzież podejmowała tematy, które z ich punktu widzenia są bardzo istotne i dotarła do ponad 3 tysięcy odbiorców. Ten rok to ogromny sukces, zrealizowaliśmy 30 projektów społecznych, w które zaangażowało się ponad 150 uczniów i wsparło nas wiele instytucji, którym jesteśmy wdzięczni – mówi Katarzyna Zagajewska-Sycz z Zespołu Szkół nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach (zwycięzca rankingu).

Pełen ranking Szkół Zwolnionych z Teorii znajduje się na stronie>>

Zaangażowani uczniowie i nauczyciele. „Młodzi ludzie mają niesamowitą moc zmieniania świata”

Projekty realizowane w ramach Zwolnionych z Teorii są inicjatywami od początku do końca realizowanymi przez uczniów. Nauczyciele to osoby, które są obok, by w razie czego udzielić swojego wsparcia.

– Młodzi ludzie mają niesamowitą moc realizowania innowacyjnych projektów i zmieniania świata. Zwykle wystarczy ich tylko zaprosić do działania i wspierać emocjonalnie w sytuacjach stresujących. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy jako nauczyciele wspierali i pomagali im rozwiązywać trudności. Warto obok propozycji udziału w olimpiadzie przedmiotowej, zainteresować możliwością zdobycia kompetencji miękkich. Udział w olimpiadzie projektów społecznych jest na to doskonałym sposobem – mówi Urszula Deszcz, nauczycielka z Grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii.

Udział w tej inicjatywie sprawia, że młodzi ludzie, dobrze się bawią, a przy tym zdobywają kompetencje, które mogą przydać się im na rynku pracy.

– To świetny temat na rozmowę kwalifikacyjną, który nie tylko zwróci uwagę rekruterów, ale pokaże wachlarz takich kompetencji, jak zarządzanie projektami, czyli umiejętności liderskie, kontaktów z mediami, prowadzenia social mediów, radzenia sobie z presją czasu czy choćby rozwiązywania problemów i sytuacji kryzysowych – podkreśla Aleksandra Skwarska, PR i CSR Menedżerka w Pracuj.pl.

- - -
Fundacja Zwolnieni z Teorii, co roku opracowuje Ranking, aby uhonorować zasługi szkół, które zauważają wartość w pozyskiwaniu praktycznych umiejętności obok wiedzy z podręczników. Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii obejmuje aż 371 szkół z całej Polski. Wyniki Rankingu będą dostępne na stronie Zwolnieni z Teorii w dniu 19 maja br. Ranking powstaje od ośmiu lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji