Znamy Szkoły Zwolnione z Teorii. Tu nie liczą się wyniki matury, ale kompetencje. To jedyny w swoim rodzaju ranking!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Ranking szkół Zwolnionych z Teorii zostanie ogłoszony już 19 maja.
Ranking szkół Zwolnionych z Teorii zostanie ogłoszony już 19 maja. fot. Zwolnieni z Teorii
We współczesnym świecie coraz mniejsze znaczenie mają świadectwa, dyplomy i wysokie wyniki. Liczą się kompetencje miękkie: kreatywność, krytyczne myślenie, umiejętność pracy w grupie czy zarządzania sobą. Z myślą o wszystkich uczniach, którzy chcą nie tylko dobrze zdać maturę, ale także uzyskać praktyczne umiejętności, powstała inicjatywa Zwolnieni w Teorii. Wielki Finał Zwolnionych z Teorii już za nami. W jego trakcie został ogłoszony jedyny w swoim rodzaju ranking, niebiorący pod uwagę wyników egzaminów, ale kompetencje niezbędne na rynku pracy.

Nietypowy ranking szkół. Młodzi ludzie i nauczyciele, którzy „chcą więcej”

Młodzi ludzie niedawno zakończyli pisanie egzaminów maturalnych. Coraz częściej pracodawcy i edukatorzy podkreślają, że to nie wyniki egzaminu dojrzałości są kluczem do rozwoju kariery zawodowej, ale praktyczne umiejętności. Zazwyczaj w szkołach jest mało przestrzeni na to, by rozwijać kompetencje przyszłości, tzw. 4K: kooperację, krytyczne myślenie, kreatywność i komunikację. Z myślą o wszystkich nauczycielach i uczniach, którzy „chcą więcej”, powstała inicjatywa Zwolnieni z Teorii.

– Projekty w Zwolnionych z Teorii są projektami zespołowymi, czyli minimum dwie osoby zbierają się, żeby taki projekt wymyślić, a później zrealizować. Zastanawiają się, co mogą w swoim otoczeniu zmienić na lepsze, co im realnie przeszkadza, jak mogą sprawić, by świat wokół nich był odrobinę lepszy. Młodzi ludzie uczą się pracy w zespole, komunikacji, zarówno między sobą, jak i zewnętrznymi partnerami, budowania relacji zawodowych, kreatywnego podchodzenia do tematu, a także krytycznego patrzenia na własne pomysły – mówi Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Dotychczas szkoły z różnych zakątków Polski organizowały mnóstwo inicjatyw społecznych. Wyremontowano kuchnię w schronisku, stworzono nowoczesny ul i protezę bioniczną ręki czy aplikację pomagającą wybrać pupila. A to dopiero początek niezwykłych pomysłów uczniów!

Zwieńczeniem wszystkich inicjatyw był Wielki Finał Zwolnionych w Teorii, który w tym roku miał miejsce na Torze wyścigów konnych Służewiec w Warszawie. Wówczas ogłoszono ranking Zwolnionych z Teorii, a więc szkół, które wymyśliły najciekawsze projekty społeczne. Ale, jak podkreśla Paula Bruszewska, każdy projekt, który się ukończy, wygrywa w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Największym sukcesem jest przecież zdobywanie nowym umiejętności!

Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii. Kto w tym roku zwyciężył?

Poniżej przedstawiamy szkoły, które zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii:

  • Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej (Bartoszyce)
  • XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego (Warszawa)
  • XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja (Warszawa)
  • III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM" (Siemianowice Śląskie)
  • I Prywatne Liceum Ogólnokształcące (Szczecin)
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (Lubin)
  • Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK (Pniewy)
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej (Włocławek)
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Maczka (Katowice)
  • Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów (Olsztyn)
  • VIII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej (Bielsko-Biała)
  • Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (Myszków)
  • Technikum nr 2 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM” (Siemianowice Śląskie)
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Jana Twardowskiego(Dębica)
  • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (Poznań)
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (Toruń)
  • CXXII Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Domeyki(Warszawa)
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I (Szczecin)
  • V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego(Kraków)
  • Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 (Warszawa)

– Tegoroczna edycja była dla nas sporym wyzwaniem i nowym doświadczeniem. Wydawało nam się, że po ubiegłorocznej pandemii wiemy, co robić, umiemy się dostosować się do zmieniającej rzeczywistości i weryfikować swoje plany projektowe. Ten rok zaskoczył nas wojną w Ukrainie i wiedzieliśmy, że musimy zareagować, dlatego swoje projekty społeczne skierowaliśmy na pomoc Ukraińcom. Młodzież podejmowała tematy, które z ich punktu widzenia są bardzo istotne i dotarła do ponad 3 tysięcy odbiorców. Ten rok to ogromny sukces, zrealizowaliśmy 30 projektów społecznych, w które zaangażowało się ponad 150 uczniów i wsparło nas wiele instytucji, którym jesteśmy wdzięczni – mówi Katarzyna Zagajewska-Sycz z Zespołu Szkół nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach (zwycięzca rankingu).

Pełen ranking Szkół Zwolnionych z Teorii znajduje się na stronie>>

Zaangażowani uczniowie i nauczyciele. „Młodzi ludzie mają niesamowitą moc zmieniania świata”

Projekty realizowane w ramach Zwolnionych z Teorii są inicjatywami od początku do końca realizowanymi przez uczniów. Nauczyciele to osoby, które są obok, by w razie czego udzielić swojego wsparcia.

– Młodzi ludzie mają niesamowitą moc realizowania innowacyjnych projektów i zmieniania świata. Zwykle wystarczy ich tylko zaprosić do działania i wspierać emocjonalnie w sytuacjach stresujących. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy jako nauczyciele wspierali i pomagali im rozwiązywać trudności. Warto obok propozycji udziału w olimpiadzie przedmiotowej, zainteresować możliwością zdobycia kompetencji miękkich. Udział w olimpiadzie projektów społecznych jest na to doskonałym sposobem – mówi Urszula Deszcz, nauczycielka z Grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii.

Udział w tej inicjatywie sprawia, że młodzi ludzie, dobrze się bawią, a przy tym zdobywają kompetencje, które mogą przydać się im na rynku pracy.

– To świetny temat na rozmowę kwalifikacyjną, który nie tylko zwróci uwagę rekruterów, ale pokaże wachlarz takich kompetencji, jak zarządzanie projektami, czyli umiejętności liderskie, kontaktów z mediami, prowadzenia social mediów, radzenia sobie z presją czasu czy choćby rozwiązywania problemów i sytuacji kryzysowych – podkreśla Aleksandra Skwarska, PR i CSR Menedżerka w Pracuj.pl.

- - -
Fundacja Zwolnieni z Teorii, co roku opracowuje Ranking, aby uhonorować zasługi szkół, które zauważają wartość w pozyskiwaniu praktycznych umiejętności obok wiedzy z podręczników. Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii obejmuje aż 371 szkół z całej Polski. Wyniki Rankingu będą dostępne na stronie Zwolnieni z Teorii w dniu 19 maja br. Ranking powstaje od ośmiu lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji