Agnieszka Osiecka i jej kultowe teksty piosenek. Z okazji 27. rocznicy śmierci poetki, przypominamy jej utwory. Te piosenki zna każdy

Magdalena Konczal
Dziś wspominamy 27. rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej. Te piosenki zna każdy z nas, wiedzieliście, że właśnie Osiecka była ich autorką?
Dziś wspominamy 27. rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej. Te piosenki zna każdy z nas, wiedzieliście, że właśnie Osiecka była ich autorką? fot. archiwum/ Robert Kwiatek
Agnieszka Osiecka zmarła dokładnie 27 lat temu – 7 marca 1997 roku. Oprócz historii burzliwych miłości pozostawiła po sobie twórczość, która do dziś wzrusza i bawi. Jej piosenki śpiewali wybitni artyści minionej epoki m.in. Violetta Villas, Kalina Jędrusik, Seweryn Krajewski czy Edmund Fetting. W swoim ponad sześćdziesięcioletnim życiu napisała około 2 tysięcy piosenek. Twórczość poetki jest omawiana na lekcjach polskiego, a piosenki nucone pod nosem, czasem nawet bez wiedzy, że ich autorką jest właśnie Agnieszka Osiecka. Oto 5 znanych i lubianych utworów. Wiedzieliście, że to właśnie Osiecka je napisała?

Piosenki Agnieszki Osieckiej z okazji 27. rocznicy śmierci poetki

Jej postać po dziś dzień pozostaje zagadkowa i niejednoznaczna. „Poetka złamanego koloru” – jak mawiał o niej Jan Kott – po ukończeniu studiów dziennikarskich, zadebiutowała w Studenckim Teatrze Satyryków. Dla STS-u napisała aż 166 piosenek. Pierwszy tekst – „Ballada o malarzu” – wzbudził podziw i zadziwienie wśród słuchaczy. Dziewiętnastoletnia wówczas dziewczyna napisała bowiem piosenkę, kryjącą w sobie mrok i głębie*.

W tym samym czasie Agnieszka Osiecka publikowała w czasopismach, takich jak „Głos Wybrzeża”, „Nowa Kultura” czy „Sztandar Młodych”. Później jej kariera zaczęła nabierać zawrotnego tempa. Współprowadziła Radiowe Studio Piosenki. Zaczęła zdobywać prestiżowe nagrody za teksty piosenek (m.in. za piosenkę „Na całych jeziorach – ty”). W ostatnich latach życia współpracowała z Teatrem Atelier w Sopocie. Piosenki, które wówczas tworzyła, uznano za najwybitniejsze w całej jej karierze.

Życie Agnieszki Osieckiej było równie barwne, jak jej utwory. Wiecznie poszukiwała swojego miejsca – zarówno na świecie, jak i w miłości. „Lubiła opuszczać salony i znikać na peryferiach rzeczywistości, miała talent do wyławiania ludzi na tak zwanych życiowych zakrętach… Kochała i porzucała, choć często i ją porzucano. Pełna nieodwzajemnionej miłości rozdawała czułość w zwrotkach i refrenach” – pisano o niej w biografii „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej” autorstwa Uli Ryciak. Wspomnianych „zwrotek i refrenów” było naprawdę sporo. Z okazji 27. rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej przypominamy jej piosenki, które zna każdy z nas. Wiedzieliście, że to właśnie ta poetka jest ich autorką?

Agnieszka Osiecka – jej życie i twórczość po latach

Życie i twórczość Agnieszki Osieckiej wciąż ciekawią artystów. Pod koniec 2020 na antenie TVP został wyemitowany serial „Osiecka”, gdzie w rolę głównej bohaterki wcieliły się: Eliza Rycembel (młoda Osiecka) i Magdalena Popławska (starsza Osiecka). Z kolei kilkanaście lat wcześniej, bo w 2008 roku swoją premierę miała płyta Katarzyny Nosowskiej pt. „Osiecka”, na której znalazły się interpretacje takich utworów jak „Uciekaj, moje serce” czy „Zielono mi”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji