Spis treści
Biurko dla zerówkowicza i pierwszaka. O czym warto wiedzieć?
Biurko dla dziecka powinno być przede wszystkim dopasowane do wzrostu pociechy. Maluchy, które idą do zerówki lub pierwszej klasy mierzą ok. 110-135 cm. Optymalny mebel dla dziecka w wieku 6-7 lat powinien mieć więc wysokość ok. 55 cm. Pociecha siedząca przy biurku musi wygodnie opierać ręce na blacie, a między przedramieniem i ramieniem powinien być zachowany kąt prosty. Plecy dziecka muszą być wyprostowane, a nogi w pozycji siedzącej nie mogą zwisać w powietrzu.
Wielkość blatu jest również bardzo istotna. Najmłodsi uczniowie nie potrzebują rozległego miejsca do odrabiana prac domowych. Wystarczy kupić biurko o głębokości ok. 50-55 cm i szerokości od 60 do 75 cm. Taka przestrzeń w zupełności wystarczy, żeby wygodnie uczyć się pisania, dodawania czy wykonywać prace plastyczne. Za duży blat sprawi, że dziecku trudno będzie sięgać po poszczególne przedmioty i przybory szkolne, a na biurku niełatwo będzie utrzymać porządek.
Warto pomyśleć o zakupie biurka z wygodną regulacją, które będzie „rosło” razem z dzieckiem. Wybór takiego modelu mebla sprawi, że biurko może służyć naszej latorośli przez cały okres nauki w szkole podstawowej. Pomysłowym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest możliwość pochylenia blatu. Dzięki temu rysowanie, czytanie i odrabianie zadań domowych będzie zdecydowanie bardziej komfortowe.
Biurko do pokoju pierwszaka. O tym nie możesz zapomnieć!
Mebel do pokoju najmłodszego ucznia powinien być solidny i wykonany z dobrej jakości, atestowanych materiał.
Kluczowa jest przede wszystkim:
- ergonomiczność,
- bezpieczeństwo (brak ostrych kantów),
- wytrzymałość na uszkodzenia,
- łatwość utrzymania w czystości,
- design.
Na biurku powinno znaleźć się też miejsce na przyborniki na kredki, ołówki i inne akcesoria.
Aranżacja biurka w pokoju pierwszaka. Nauka przez zabawę
Pokój dla dziecka zaczynającego swoją przygodę ze szkołą powinien mieć oprócz łóżka i biurka sporo miejsca do zabawy. Nie rezygnujmy więc z szafek na zabawki i pluszaków czy dekoracji.
Warto umieścić tuż przy biurku kilka półek na książki i przybory szkolne. Można też pomyśleć o zamykanych pudełkach i kontenerach, które ułatwią zachowanie porządku w szkolnych akcesoriach. Nie zapomnijmy również o odpowiednim krześle do biurka ucznia.
Możemy także pomalować ścianę sąsiadującą bezpośrednio z biurkiem farbą tablicową, na której maluch może robić rysunki i notatki. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to powiesimy na ścianie tablicę magnetyczną lub korkową.
Ustawienie biurka w pokoju pierwszaka: warto o tym pamiętać
Najlepszym miejscem na biurko dla ucznia jest jego ustawienie blisko okna. Miejsce nauki powinno być odpowiednio oświetlone. Dzięki niemu nie tylko podniesiemy komfort dziecka, ale również jego oczy nie będą się męczyły. Najlepiej zaplanować dwa sztuczne źródła światła: rozproszone i kierunkowe (punktowe). Jeśli dziecko jest leworęczne, lampa biurkowa powinna być umieszczona z lewej strony blatu.
Pamiętajmy, że w pokoju dziecka bardzo ważne jest światło dzienne, które poprawia nastrój, koncentrację i dodaje energii. Jeśli na biurku planujemy ustawić monitor komputera, to światło słoneczne nie powinno bezpośrednio się w nim odbijać. Słońce nie może też oślepiać dziecka. W oknie przy biurku zamontujmy rolety, plisy lub zasłony, które pomogą regulować natężenie światła dziennego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?