E-podręczniki zamiast drukowanych książek. Od września nowy program w szkołach. Sprawdź, kogo dotyczą zmiany

Magdalena Konczal
Znamy szczegóły pilotażu dotyczącego wdrażania modułowych e-podręczników w roku szkolnym 2024/2025.
Znamy szczegóły pilotażu dotyczącego wdrażania modułowych e-podręczników w roku szkolnym 2024/2025. freepik
Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił konkurs dla szkół podstawowych. Zwycięskie placówki wezmą udział w pilotażu wdrażania e-podręczników, a nauczyciele mają otrzymać nowoczesne narzędzia dydaktyczne. Czy e-podręczniki na dobre zadomowią się w polskich szkołach?

Spis treści

E-podręczniki w szkołach. Pilotaż w nowym roku szkolnym

W ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e-podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e-materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się” szkoły podstawowe otrzymają e-podręczniki oraz inne nowoczesne narzędzia do nauczania.

– Celem konkursu jest wybór 12 szkół podstawowych, w których zostaną pilotażowo wdrożone modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów: biologii, przyrody, chemii, fizyki, geografii, matematyki, informatyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, muzyki i plastyki, zamieszczone na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE) – poinformował ORE.

Jak przekazano, ideą konkursu jest przetestowanie nowatorskiego rozwiązania dydaktycznego w postaci modułowych e-podręczników, a także wypracowanie mechanizmów pomagających nauczycielom i nauczycielkom przystosować się do pracy z e-podręcznikami oraz zwiększyć rolę samokształcenia w procesie uczenia się.

Od kiedy e-podręczniki w polskich szkołach?

Ośrodek Rozwoju Edukacji do udziału w konkursie zaprasza wszystkie publiczne szkoły podstawowe prowadzące kształcenie ogólne. Zgłoszenia można nadsyłać od 13 maja do 10 czerwca 2024 roku na adres [email protected]. wraz z kartą zgłoszeniową danej placówki. Konkurs trwa do 28 czerwca, wtedy też na stronie ORE opublikowane zostaną wyniki i dowiemy się, które szkoły będą mogły korzystać z modułowych e-podręczników.

Program pilotażowy odbędzie się z kolei w roku szkolnym 2024/2025. Wyłonione w konkursie szkoły otrzymają także wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, nauczyciele będą mogli wziąć udział w szkoleniach i warsztatach, otrzymają wsparcie mentora. Wszystkie niezbędne informacje na temat pilotażu i zgłoszeń znajdują się na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Czy e-podręczniki niebawem staną się normą w polskich szkołach? I czy dobrym pomysłem jest upowszechnianie korzystania z ekranów w szkołach? Przypomnijmy, że w niektórych krajach rezygnuje się z wdrażania cyfrowych strategii w edukacji, a wraca się do ołówka i papieru. Tak jest na przykład w Szwecji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji