„Nie mam paska, jestem nikim”. Słowa 10-latka wbijają w fotel. Każdy powinien je przeczytać

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 już w przyszłym tygodniu. Jedni uczniowie cieszą się, że będą mogli pochwalić się świadectwem z biało-czerwonym paskiem. Inni – rozpaczają, bo w tym roku im się nie udało. „Znów nie mam paska, zabrakło oceny z polaka i anglika (…). Jestem nikim, nienawidzę szkoły” – relacjonuje słowa ucznia dr Kamila Olga Stępień-Rejszel, psycholog.

Spis treści

Bez paska na świadectwie i bez… wartości? „Jestem nikim”

W mediach społecznościowych znana ekspertka z zakresu psychologii zamieściła wpis, który dotychczas został udostępniony przez setki osób. Zaczyna się on od zacytowania słów ucznia, 10-letniego Maćka.

świadectwo szkolne z biało-czerwonym paskiem
Świadectwo z biało-czerwonym paskiem to wyróżnienie czy powód do smutku dla dzieci, które go nie dostały? PAP/ Darek Delmanowicz

– Proszę pani, za chwilę koniec roku i znów nie mam paska! Zabrakło oceny z polaka i anglika. Kurcze… jestem nikim znów psze Pani. Kurde starałem się... Nienawidzę szkoły! – dr Stępień-Rejszel relacjonuje słowa ucznia.

Opowiedziała też, że rozmowa z Maćkiem trwała ponad godzinę, a w jej trakcie pojawiły się zarówno łzy, jak i ulga, że można komuś opowiedzieć o tym, jak trudno jest, gdy wszyscy mówią o „czerwonych paskach”.

– Póki jest „czerwony pasek” – są dzieci, dla którego on oznacza dumę rodziców, uznanie w ich oczach i słowa pochwały... – pisze psycholog. – W takich okolicznościach czerwony pasek to jak flaga – „jestem najlepszy”. Mama i tata wrzucają zdjęcia na media społecznościowe, a „ja dziecko” - jestem kimś! Ale przecież to wszystko fasada, obłudna gra, w której bohaterami są dzieci! Dzieci, które dopiero uczą się siebie, budują swoją samoocenę i poczucie własnej wartości. Dzieci, które rozwijają się każdego dnia – czasem mając dobry czas na naukę, a czasem gorszy.

Coraz częściej mówi się o tym, by całkowicie zrezygnować z biało-czerwonego paska na świadectwie. Powstają alternatywne akcje, takie jak „Pasek dla każdego ucznia”, w ramach której dzieci i młodzież otrzymują kolorowe paski, różne w zależności od ich zdolności. O potrzebie zrezygnowania z tej formy wyróżnienia pisała ostatnio w mediach społecznościowych Gabriela Olszowska, małopolska kurator oświaty. „Nie – dla pasków na świadectwie” – podkreślała.

Świadectwo z paskiem to wyróżnienie czy niesprawiedliwa ocena?

Z drugiej strony w środowisku edukacyjnym pojawiają się głosy, że warto jest doceniać najlepszych, a uczniowie, którzy włożyli dużo pracy w mijającym roku szkolnym, powinni zostać docenieni. Co jednak z tymi, którzy pilnie się uczyli, ale nie udało im się zdobyć upragnionego paska?

– Każde dziecko ma szansę być wyjątkowym uczniem, wyjątkowym jako koleżeński kolega, wyjątkowym jako świetny sportowiec, jako empatyczny opiekun wszelkich roślin i szkolnych zwierzątek, utalentowany matematyk, czy pełen ekspresji plastyk. Każdy uczeń ma swoje potencjały i możliwości, a średnią nie zdobywamy nigdy realnego ich obrazu, a jedynie cyfrowe uproszczenie. Każde dziecko zasługuje: na dobre słowo na koniec roku szkolnego, na nagrodę, uściski dłoni, czy uśmiech, który docenia. Szkoła to nie miejsce na rywalizację, ale naukę współpracy – twierdzi dr Kamila Olga Stępień-Rejszel.

W komentarzach sporo osób pisało o tym, jakie słowa usłyszą ich dzieci po zakończeniu roku szkolnego. „My krzyczymy: Hura, wakacje!”, „Możesz być z siebie dumna córeczko – to usłyszy moja córka”, „A teraz wakacje, cudowny czas przed nami” – dzielili się internauci.

Zakończenie roku szkolnego to dobra okazja, by docenić wysiłki dziecka, porozmawiać z nim, że nie zawsze liczą się wyniki, a oprócz wiedzy z tradycyjnych przedmiotów, które znajdują się na świadectwie szkolnym, są jeszcze inne umiejętności, nieuwzględniane w zestawieniu ocen, takie jak umiejętność współpracy, komunikacji czy zarządzania własnym czasem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji