Komitet rodzicielski 2023/2024. Czy rodzic musi wpłacać składki na Radę Rodziców? Jaka jest funkcja komitetu w szkole? Przepisy są jasne

Barbara Wesoła
We wrześniu w szkołach trwają wybory do rady rodziców. Ile wynoszą składki? Czy są obowiązkowe? Po co Rada w szkole?
We wrześniu w szkołach trwają wybory do rady rodziców. Ile wynoszą składki? Czy są obowiązkowe? Po co Rada w szkole? Pawel Relikowski / Polska Press
Rada rodziców lub komitet rodzicielski to organ w szkole, która wspiera działania Rady pedagogicznej i działalność statutową szkoły. Zadania Rady rodziców są określone w ustawie. Społeczność rodziców mając swoich przedstawicieli w komitecie może realnie wpływać na wydarzenia szkolne, poprawiać jakość funkcjonowania szkoły i wsparcie uczniów na różnych obszarach. Finanse nie pozostają bez znaczenia. Od lat, składki na komitet są pobierane od rodziców. Niektórzy zastanawiają się, czy to jest obowiązkowe? Ile wynoszą składki i na co mogą być przeznaczone? Wyjaśniamy.

Spis treści

Rada rodziców w szkole. Rola i kompetencje

Rada rodziców lub komitet rodzicielski to powołany w trybie wyborów zespół rodziców, który wspiera radę pedagogiczną i działalność statutową szkoły. Skład rady jest wybierany każdego roku. Organ jest objęty przepisami Ustawy Prawo oświatowe, dokładnie art. 83 i 84 tej ustawy.

Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami tworzą środowisko szkolne, działające na rzecz stałego budowania i doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. Dla każdego z wymienionych wyżej podmiotów ustawodawca przewidział możliwości zrzeszania się i wypowiadania w sprawach szkoły. Jednym z tych podmiotów jest rada rodziców, której status wpisuje w strukturę organów szkoły - czytamy na stronie MEiN

O kompetencjach Rady rodziców mówi ustawa Prawo oświatowe, ale też Karta nauczyciela. Wedle przepisów do obowiązków komitetu rodzicielskiego należy m.in.:

 • uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki,
 • opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki,
 • opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły,
 • wspieranie działalności statutowej szkoły,
 • wnioskowanie o ocenę pracy nauczyciela oraz zaopiniowania oceny,
 • wypowiadanie się w sprawie wprowadzenia szczególnego nadzoru nad pomieszczeniami szkoły,
 • wskazanie własnego przedstawiciela (rady rodziców) do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły.

Rada rodziców może mieć więc duży wpływ na funkcjonowanie placówki. Organizowanie festynów, zbiórek, konkursów i pozyskiwanie środków na polepszenie warunków nauki i rozwoju dla dzieci np. szukanie sponsorów wydarzeń czy nadprogramowego uzupełniania szkoły w edukacyjne sprzęty, to na co dzień również zajęcia powołanego komitetu rodzicielskiego.

Komitet rodzicielski może przeprowadzać ankietę wśród rodziców i uczniów o ich potrzebach, na tej podstawie wnioskować do dyrekcji np. o dodatkowe wsparcie w formie warsztatów dla uczniów, czy także dla rodziców. Środki finansowe, którymi dysponuje Rada rodziców pokrywają np. ponadprogramowe projekty, jak szkolny ogródek, pokój wyciszeń i inne.

Wybory do Rady rodziców

Ponieważ Rada rodziców (potocznie i zamiennie: komitet rodzicielski) reprezentuje rodziców wszystkich uczniów w szkole. Z tego powodu wybory do Rady muszą odbywać się każdego roku, ponieważ uczniowie przychodzą i odchodzą z placówek. Szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów określa sama rada rodziców — w regulaminie swojej działalności.

Co ważne, wybory muszą odbywać się na pierwszym zebraniu w danym roku szkolnym, aby zachować płynność w funkcjonowaniu tego organu. Z reguły, w składzie Rady pozostają stali członkowie na co najmniej kilka kadencji. Jeżeli ich działania spełniają oczekiwania innych rodziców, a oni sami chcą kontynuować swoją dotychczasową funkcję to głosowanie jest formalnością.

Zdarza się jednak, że dany rodzic wkrótce opuszcza społeczność, ponieważ jego dziecko np. w danym roku kończy dany eta edukacji i opuszcza szkolne mury. Czasami, nawet najbardziej zaradni i aktywni członkowie komitetu rezygnują ze swojej funkcji ze względu na sytuację rodzinną, czy obowiązki zawodowe lub stan zdrowia.

Wówczas konieczne jest wybranie nowej osoby na dane stanowisko w Radzie. I tu często zaczynają się schody. Mało jest rodziców chętnych, dlatego warto już wcześniej np. wysyłać maile do rodziców z prośbą o przemyślenie swojej kandydatury i wyjaśnienie, na czym polegają działania Rady rodziców.

Im większa świadomość rodziców na temat zakresu działalności Rady, tego ile faktycznie pomaga taki organ dzieciom i danej szkole, a także jak wygląda aktywność poszczególnych członków na co dzień np. protokolanta, skarbnika, przewodniczącego, tym mniej obaw związanych z tą funkcją i chęci wsparcia placówki, w której uczą się dzieci.

Jak zachęcić rodziców do członkostwa w Radzie rodziców?

Ważne jest odczarowanie roli rady dla rodziców. Od czasu do czasu wysłanie w ciągu roku szkolnego wiadomości przez e-dziennik i udanym projekcie zrealizowanym dzięki komitetowi rodzicielskiemu. Można też regularnie informować o działaniach na mediach społecznościowych szkoły, w tym prosić rodziców o opinie i pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu.

Problemem z zaangażowaniem rodziców w działalność może być brak wiedzy i negatywne wyobrażenia np. o skali odpowiedzialności członków Rady lub też, brak przekonania co do faktycznej wartości, jaką może wnieść działalność Rady rodziców w życie uczniów.

Składki na komitet rodzicielski rodziców – czy są obowiązkowe?

Rada może pobierać składki od rodziców, ale nie są one obowiązkowe. W szkołach na początku roku wychowawca podaje rodzicom kwotę jednorocznej, jednorazowej składki na radę rodziców i może zachęcać do przekazania dobrowolnej wpłaty, podkreślając cele, na jakie przeznaczane są pieniądze.

Składka ustalana jest przez Radę rodziców, a jej wysokość jest inna w zależności od szkoły. Zazwyczaj oscyluje w widełkach około 50-250 zł za rok od ucznia. W przypadku, gdy w placówce uczy się rodzeństwo, rodziców obejmuje zniżka np.:

 • 50 zł/uczeń,
 • 40 zł/uczeń, jeśli w szkole uczy się dwoje dzieci z rodziny,
 • 30 zł/uczeń, jeśli do szkoły chodzi 3 plus więcej dzieci,

A równie często Rad decyduje, że w przypadku większej liczby dzieci z rodziny, rodzice są zachęcani do wpłaty tylko za jedno dziecko.

Rada nie może jednak w żadnym przypadku ustalać jakichkolwiek obligatoryjnych opłat, ani dla rodziców, ani innych osób (podmiotów) działających wokół szkoły. Może natomiast podejmować wszelkie działania zachęcające do wpłat. Niebagatelne znaczenie w takiej sytuacji ma wskazanie celu i argumentowanie zasadności jego realizacji - wyjaśnia MEiN

Rada rodziców może gromadzić środki finansowe poprzez:

 • dobrowolne składki,
 • inne źródła - np. kiermasze szkolne.
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji