Łucja Niewadzi. Ma poczucie, że ten czas jest dla nich i dla Niej bezcenny

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne/ Łucja Niewadzi
Łucja Niewadzi od 17 lat pracuje z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie: - Zaufanie, przyjaźń i uśmiech, jakimi mnie obdarzają, dają mi przekonanie, że staję na wysokości zadania.

Obserwowanie, jak z małych dzieci wyrastają dobrzy ludzie

- Od zawsze wartości, takie jak poszanowanie godności człowieka, szacunek wobec ludzi, także słabszych i niezaradnych, były moim życiowym credo. Chciałam zmieniać świat trwale, tak by ludziom żyło się lepiej. Zawód nauczyciela był do tego najlepszy - mówi.

Obserwowanie, jak z małych dzieci wyrastają dobrzy ludzie, a Ona może przyczynić się do rozwoju ich osobowości i zainteresowań, daje powód do dumy. Od 17 lat ma kontakt z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Kielcach oraz Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Terapeutycznym ze Spektrum Autyzmu.

Jest instruktorem sportu osób niepełnosprawnych, organizatorką, sędzią i wolontariuszką zawodów na skalę ogólnopolską i europejską z ramienia Olimpiad Specjalnych i Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji Start. Prowadzi treningi i zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

- Przez sport moi uczniowie rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Sukcesy sportowe moich uczniów przysparzają im wiele pozytywnych emocji. Przełamywanie stereotypów w społeczeństwie, promowanie akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną jest równie ważnym celem w mojej pracy zawodowej - podkreśla Łucja Niewadzi.

Dzięki temu Jej uczniowie mają poczucie bycia pełnosprawnymi członkami społeczeństwa. Regularnie uczestniczą w życiu sportowym na różnym szczeblu i zdobywają medale, puchary i nagrody rzeczowe. Doskonale odnajdują się w zarówno w rywalizacji sportowej, jak i na obozach treningowych.

- Widząc radość i niebywały entuzjazm młodzieży, mam poczucie, że ten czas jest dla nich i dla mnie bezcenny. Zaufanie, przyjaźń i uśmiech, jakimi mnie obdarzają, dają mi przekonanie, że jako ich nauczyciel, terapeuta i przyjaciel staję na wysokości zadania. Moja praca jest moją pasją. Kocham to, co robię. Sprawia mi ona wiele radości, motywuje do ciągłego rozwoju i daje poczucie, że jestem we właściwym miejscu. Plebiscyt edukacyjny pokazał mi, że wiele osób to dostrzega - zaznacza nasza laureatka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji