Łucja Niewadzi. Ma poczucie, że ten czas jest dla nich i dla Niej bezcenny

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne/ Łucja Niewadzi
Łucja Niewadzi od 17 lat pracuje z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie: - Zaufanie, przyjaźń i uśmiech, jakimi mnie obdarzają, dają mi przekonanie, że staję na wysokości zadania.

Obserwowanie, jak z małych dzieci wyrastają dobrzy ludzie

- Od zawsze wartości, takie jak poszanowanie godności człowieka, szacunek wobec ludzi, także słabszych i niezaradnych, były moim życiowym credo. Chciałam zmieniać świat trwale, tak by ludziom żyło się lepiej. Zawód nauczyciela był do tego najlepszy - mówi.

Obserwowanie, jak z małych dzieci wyrastają dobrzy ludzie, a Ona może przyczynić się do rozwoju ich osobowości i zainteresowań, daje powód do dumy. Od 17 lat ma kontakt z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Kielcach oraz Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Terapeutycznym ze Spektrum Autyzmu.

Jest instruktorem sportu osób niepełnosprawnych, organizatorką, sędzią i wolontariuszką zawodów na skalę ogólnopolską i europejską z ramienia Olimpiad Specjalnych i Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji Start. Prowadzi treningi i zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

- Przez sport moi uczniowie rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Sukcesy sportowe moich uczniów przysparzają im wiele pozytywnych emocji. Przełamywanie stereotypów w społeczeństwie, promowanie akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną jest równie ważnym celem w mojej pracy zawodowej - podkreśla Łucja Niewadzi.

Dzięki temu Jej uczniowie mają poczucie bycia pełnosprawnymi członkami społeczeństwa. Regularnie uczestniczą w życiu sportowym na różnym szczeblu i zdobywają medale, puchary i nagrody rzeczowe. Doskonale odnajdują się w zarówno w rywalizacji sportowej, jak i na obozach treningowych.

- Widząc radość i niebywały entuzjazm młodzieży, mam poczucie, że ten czas jest dla nich i dla mnie bezcenny. Zaufanie, przyjaźń i uśmiech, jakimi mnie obdarzają, dają mi przekonanie, że jako ich nauczyciel, terapeuta i przyjaciel staję na wysokości zadania. Moja praca jest moją pasją. Kocham to, co robię. Sprawia mi ona wiele radości, motywuje do ciągłego rozwoju i daje poczucie, że jestem we właściwym miejscu. Plebiscyt edukacyjny pokazał mi, że wiele osób to dostrzega - zaznacza nasza laureatka.

od 16 lat
Wideo

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji