Spis treści
Dlaczego warto iść do technikum?
Absolwent technikum może przystąpić do matury oraz egzaminów zawodowych. Warto wybrać ten rodzaj szkoły, jeśli jednocześnie chcemy zdobyć wiedzę ogólną oraz kwalifikacje do wykonywania wybranego zawodu. Absolwenci szkoły mają więcej możliwości - mogą iść na studia lub rozpocząć karierę zawodową. W ten sposób młodzi ludzie szybciej usamodzielnią się i zaczną wieść dorosłe życie.
Jak wygląda nauka w technikum?
Nauka w technikum trwa 5 lat. Uczniowie od pierwszej klasy zdobywają wiedzę ogólną oraz praktyczną dotyczącą wybranego zawodu. Przedmiotów w technikum jest zatem więcej niż w liceum ogólnokształcącym. Zakres nauczania niektórych przedmiotów ogólnych może być nieco węższy niż w szkole ogólnokształcącej, kładzie się jednak nacisk na to, by uczniowie technikum byli przygotowani do egzaminu maturalnego.
Przed wyborem kierunku w technikum, warto zorientować się, jak będzie wyglądała praca w nauczanym zawodzie. Wybór kierunku, który nie leży w zakresie zainteresowań ucznia może być błędem, a nauka okaże się problemem i trudno będzie przetrwać pięć lat ucząc się nieciekawych rzeczy.
Jakie kierunki są dostępne w polskich szkołach?
Polskie szkoły oferują wiele ciekawych kierunków. Najpopularniejsze to na przykład:
- technik informatyk,
- technik logistyk,
- technik żywienia i usług gastronomicznych,
- technik ekonomista,
- technik usług kosmetycznych,
- technik hotelarstwa,
- technik administracji,
- technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Poza tymi kierunkami, które są już dobrze ugruntowane i popularne wśród polskiej młodzieży, dostępne są inne, ciekawe kierunki, którymi warto byłoby się zainteresować. Są to na przykład:
- technik gazownictwa,
- technik spawalnictwa,
- technik transportu kolejowego,
- technik dekarstwa,
- technik budowy dróg.
Kierunków i możliwości jest naprawdę wiele. Warto zapoznać się z ofertami szkół i zdecydować czy nauka danych przedmiotów nam odpowiada. Jedno z łódzkich techników na swojej stronie internetowej przedstawia ofertę kierunku technik gazownictwa i uczniowie, którzy zdecydują się uczyć właśnie w tym zawodzie, muszą być przygotowani na naukę rozszerzonej matematyki.
Praktyki w technikum
Praktyki zawodowe organizowane u pracodawców odbywają się na podstawie umowy o praktyczną naukę zawodu, zawartej pomiędzy dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu w formie praktyk zawodowych.
Uczniowie w wieku do lat 16 mogą mieć dziennie maksymalnie 6 godzin zajęć praktycznej nauki, natomiast osoby powyżej 16 lat - 8 godzin. Warto wiedzieć, że praktyczna nauka zawodu może odbywać się w systemie zmianowym, ale w przypadku uczniów poniżej 18 roku życia nie może wypadać w godzinach nocnych.
Czy uczniom technikum należy się zapłata za praktyki?
W przepisach nie ma informacji na temat tego, że zakład pracy, w którym odbywają się praktyki musi wypłacać uczniowi wynagrodzenie. Najczęściej to szkoła wyznacza uczniowi miejsce odbywania praktyk i wtedy zwykle są one bezpłatne.
Zdarza się jednak, że uczniowie sami szukają pracodawcy. W takiej sytuacji mogą sprawdzić, czy w danym miejscu otrzymają wynagrodzenie za czas spędzony na praktykach.
Przepisy mówią jedynie o tym, że pensja ucznia w czasie praktyk nie może być wyższa niż dwukrotność pensji minimalnej.
Szkoły są jednak zobowiązane do:
- zwrotu uczniom odbywającym praktyczna naukę zawodu w miejscowościach poza ich miejscem zamieszkania i siedzibą szkoły, mającym możliwość codziennego powrotu do domu lub szkoły, kosztów przejazdów środkami komunikacji publicznej (z uwzględnieniem ulg przysługujących uczniom);
- zapewnienia uczniom odbywającym praktyczną naukę zawodu w miejscowościach poza siedzibą szkoły, do których codzienny dojazd nie jest możliwy, nieodpłatnego zakwaterowania i opieki oraz ryczałtu na wyżywienie w wysokości nie niższej niż 40 proc. diety przysługującej pracownikowi j pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Jest to uregulowane Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dn. 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu.