Kształcenie zawodowe po szkole podstawowej. Jak zachęcić młodzież do wybierania szkół technicznych? To musi wiedzieć każdy ósmoklasista

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wahasz się pomiędzy liceum a technikum lub branżówką? Przed wyborem szkoły ponadpodstawowej młodzież powinna poznać wszystkie możliwości
Wahasz się pomiędzy liceum a technikum lub branżówką? Przed wyborem szkoły ponadpodstawowej młodzież powinna poznać wszystkie możliwości GettyImages
Kształcenie zawodowe to jedna z możliwości, jaką młodzież może wybrać po ukończeniu szkoły podstawowej. Tegoroczni ósmoklasiści już u progu nowego roku szkolnego rozważają: czy warto rozważyć technikum lub szkołę branżową? Dlaczego takie szkoły mogą być właśnie tym, czego potrzebujesz? Oto kilka argumentów, które pomogą zrozumieć, dlaczego warto wybrać tę ścieżkę edukacyjną i pomogą w rozmowach z młodzieżą, aby brała kształcenie zawodowe pod uwagę.

Spis treści

Kształcenie zawodowe w Polsce. Jaki jest wybór?

Jeśli mówimy o edukacji zawodowej, warto uporządkować podstawy na temat systemu edukacji w Polsce. W szkołach ponadpodstawowych przygotowujących do zawodu mamy do wyboru technikum oraz szkołę branżową I i II stopnia.

Pierwsza z nich trwa 5 lat. Absolwenci mogą podejść do egzaminu zawodowego, uzyskując kwalifikacje zawodowe oraz zdać maturę, a następnie mogą iść na studia, do szkoły policealnej lub zdecydować się w pełni na karierę zawodową.

Kwalifikacje zawodowe można zdobyć także po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, trwającej 3 lata. Uczniowie, którzy po tym czasie decydują się na dalszą edukację, mogą pójść do 2-letniej szkoły branżowej II stopnia, uzyskując tytuł technika i zdając maturę, co otwiera im drzwi na studia.

Co dają kwalifikacje zawodowe po technikum lub szkole branżowej?

Rozmawiając z młodymi ludźmi stojącymi przed wyborem szkoły średniej, warto pamiętać, że uczeń szkoły o profilu zawodowym przez cały okres nauki zdobywa wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne do wykonywania danego zawodu, oprócz ogólnej wiedzy.

Po zdaniu egzaminu zawodowego absolwenci otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zakresie danego zawodu, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Dzięki temu, osoby w wieku 18-20 lat mogą posiadać już wyuczony fach, co jest bardzo cenne na rynku pracy. Nawet jeśli zdecydują się na studia, zdobyte kwalifikacje dają im przewagę nad rówieśnikami.

Gdzie absolwenci liceów, a gdzie szkół technicznych podejmują pierwszą pracę?

O ile ktoś nie ma wyjątkowej pasji, którą rozwijał przez lata i którą może przekształcić w źródło dochodów (np. tworzenie rękodzieła, fotografia, projektowanie, muzyka), to stając u progu dorosłości z maturą w ręku i wykształceniem ogólnym, zwykle zaczynają przygodę zawodową od przypadkowych staży, prac dorywczych w gastronomii lub udzielania korepetycji.

Młoda osoba z potwierdzonymi kwalifikacjami np. w branży logistycznej, gazowniczej, geologicznej, modowej czy poligraficznej ma duże szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy z perspektywami na przyszłość lub nawet na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Matura i zawód: dwa w jednym w 5 lat

Nauka w technikum trwa o rok dłużej niż w liceum ogólnokształcącym, co pozwala na pogłębienie wiedzy w wielu dziedzinach. Uczniowie zdobywają porównywalny zakres wiedzy ogólnej, jak ich koledzy z liceum, co oznacza, że mają większość przedmiotów ogólnych na podobnym poziomie. Jednak to, co wyróżnia technikum, to lekcje z przedmiotów zawodowych, które zależą od wybranego kierunku. To konkretne umiejętności i wiedza, której nauczysz się tylko w technikum.

Możliwość studiowania i jednoczesnego rozwoju zawodowego od początku

Jeśli ktoś marzy o studiach, to technikum także może być odpowiednią opcją. Po zdaniu matury i zdobyciu umiejętności zawodowych absolwent technikum ma szansę na kontynuację nauki na wyższych uczelniach. Jest przygotowany zarówno do pracy, jak i dalszej edukacji. A pracę w zawodzie może rozpocząć już w pierwszych dniach po ukończeniu szkoły (lub nawet wcześniej!).

Uczeń uczy się obsługiwać wiertarkę.

Od zawodówki po technikum i szkoła branżowa. Sprawdź, jak zm...

Wczesna samodzielność i przedsiębiorczość

W technikum młodzież uczy się nie tylko konkretnej wiedzy, ale także przedsiębiorczości. Wiedza zdobyta na lekcjach z Biznesu i Zarządzania, który jest nowym przedmiotem w szkołach ponadpodstawowych od roku 2023/2024, może być wykorzystana w życiu znacznie wcześniej przez uczniów techników i szkół branżowych niż przez ich kolegów z liceów. To oczywiste, ponieważ posiadając wyuczony zawód, mogą szybciej rozpocząć przygodę z własnym biznesem, negocjować umowy o pracę, chodzić na rozmowy kwalifikacyjne, budować swoją markę osobistą na rynku pracy itd.

Kształcenie zawodowe oferuje duży wybór kierunków

Młodzież może obawiać się, że w technikum lub szkole branżowej nie znajdzie kierunku odpowiedniego dla siebie. Szkoły oferują różnorodne kierunki, począwszy od tych, na które jest największe zapotrzebowanie w skali kraju, takich jak:

  • Automatyk
  • Betoniarz-zbrojarz
  • Cieśla
  • Elektromechanik

W ofercie są również te kierunki, które przygotowują do zawodów zawsze potrzebnych, takich jak:

A także kierunki przyszłościowe, takie jak:

  • Technik zarządzania odpadami
  • Animator rynku książki
  • Technik logistyk
  • Opiekun osoby starszej.

Nawet kierunki o charakterze niszowym są dostępne np. stroiciel fortepianów, stylista czy tyfloinformatyk.

Nauka w technikum lub szkole branżowej może być pasjonującą przygodą, jeśli wybierzesz kierunek, który naprawdę interesuje młodego człowieka, a co ważniejsze, nie ogranicza, a wręcz przeciwnie, otwiera wiele możliwości.

Łatwiej o pracę po technikum i szkole branżowej?

Młodzież na pewno zainteresuje się tym, że godziny spędzone w szkolnych murach i na nauce szybko mogą przekształcić się w formę zarobków. Warto podkreślić, że nie trzeba obawiać się bezrobocia po ukończeniu technikum czy szkoły branżowej.

Wiele szkół aktywnie współpracuje z firmami, co ułatwia zdobycie doświadczenia zawodowego i zatrudnienie. Przed wyborem placówki trzeba tylko dobrze się rozejrzeć i popytać, ponieważ wiele możliwości czeka na ambitnych i zdeterminowanych absolwentów.

Technikum i szkoły branżowe to doskonała opcja dla młodzieży, która chce połączyć naukę ogólną z praktycznymi umiejętnościami zawodowymi. Nie są to szkoły gorsze od tradycyjnych liceów. Stanowią dobrą alternatywę dla tych, którzy nie wiedzą, czy chcą iść na studia, marzą o szybkim wejściu na rynek pracy, są przedsiębiorczy i lubią naukę poprzez praktykę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji