Mnożenie ułamków zwykłych. Na czym polega? Zrozum mnożenie ułamków przez liczby naturalne oraz mnożenie ułamków o różnych mianownikach

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Matematyka na drugim etapie edukacji obejmuje m.in. mnożenie ułamków zwykłych
Matematyka na drugim etapie edukacji obejmuje m.in. mnożenie ułamków zwykłych Canva
Mnożenie ułamków zwykłych. Przypominamy podstawowe zasady. Kiedy mnożymy mianowniki, a kiedy liczniki? Jak pomnożyć ułamek przez liczbę całkowitą, a jak przebiega mnożenie ułamków zwykłych o różnych mianownikach? Poznaj sprawdzone strony z przykładami, lekcjami i zadaniami z matematyki dla szkół podstawowych i nie tylko. W której klasie uczy się o ułamkach zwykłych?

Spis treści

Czym są ułamki zwykłe?

Ułamki zwykłe to liczby, które wyrażają część całości. Składają się z dwóch liczb: licznika (liczba na górze) i mianownika (liczba na dole). Licznik mówi nam, ile części całości posiadamy lub używamy, a mianownik mówi nam, na ile części została podzielona całość.

Przykładem ułamka zwykłego jest 3/4, gdzie​ liczba 3 to licznik, co oznacza, że posiadamy trzy części, a liczba 4 to mianownik, co oznacza, że całość jest podzielona na cztery części.

Ułamki zwykłe są używane do reprezentowania części całości w sposób bardziej szczegółowy niż liczby całkowite. Na przykład, jeśli masz tort podzielony na 8 kawałków i zjesz 3 z nich, możesz to zapisać jako 3/8 tortu.

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Mnożenie ułamków przez liczby naturalne to po prostu powtarzanie (mnożenie) danej części tyle razy, ile wskazuje liczba.

Przyjmijmy, że mamy dwie czekolady podzielone na kawałki, ale jeden kawałek to tylko część jednej całości. Powiemy o tych kawałkach, że to ułamki. Mnożenie tych ułamków to powielenie ich o daną liczbę. Na przykład, jeśli mamy 1/4 czekolady i chcemy pomnożyć ten ułamek przez 3, oznacza to, że chcemy powielić ten ułamek trzy razy. W rezultacie będziemy mieć 3/4 czekolady, ponieważ 1/4 razy 3 równa się 3/4.

Zapamiętaj, że mnożąc ułamek przez liczbę naturalną, mnożymy jego licznik przez tę liczbę, a mianownik pozostawiamy bez zmian.

Mnożenie ułamków zwykłych przez ułamki o różnych mianownikach

Czasami chcemy wykonać działanie mnożenia ułamka przez ułamek. Jeżeli mają one ten sam mianownik, to mnożymy przez siebie jedynie liczniki, zostawiając (przepisując) mianownik do wyniku, bez zmian.

Co, jeśli mianowniki tych ułamków są różne? To proste: aby pomnożyć dwa różne ułamki, mnożymy licznik pierwszego ułamka przez licznik drugiego ułamka i mianownik pierwszego ułamka przez mianownik drugiego ułamka.

grafika
Mnożenie ułamków zwykłych wymaga zapamiętania określonych zasad. Inaczej mnożymy je przez liczby całkowite, jeszcze inaczej przez inne ułamki czy liczby mieszane. Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Przykłady mnożenia ułamków. Gdzie szukać zadań i odpowiedzi?

W internecie nie brakuje materiałów do nauki dla uczniów różnych etapów edukacji, które w prosty i przejrzysty sposób wyjaśniają zasady mnożenia ułamków, ale także wiele innych zagadnień z podstawy programowej. Dokładne lekcje, przykłady i zadania znajdziemy na sprawdzonych platformach, takich jak m.in.:

W której klasie mnożenie ułamków zwykłych? Podstawa programowa

Według podstawy programowej ułamki zwykłe zostają wprowadzane w klasie 4, a obliczenia podstawowe, takie jak ich dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie ułamków wprowadza się i rozwija w klasie 5 i 6.

Nazwa działu V Podstawy Programowej dla klas IV-VI szkoły podstawowej brzmi: Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Tam znajdziemy punkt, który mówi, że „Uczeń dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki zwykłe o mianownikach jedno- lub dwucyfrowych, a także liczby mieszane”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji