Mobbing w szkołach coraz bardziej powszechny. Zjawisko dotyka zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Jak mu przeciwdziałać?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Mobbing jest coraz popularniejszy w szkołach. Jak można mu zaradzić?
Mobbing jest coraz popularniejszy w szkołach. Jak można mu zaradzić? freepik.com
Mobbing jest niezwykle niebezpieczny i destrukcyjny. Każdy, ktoś choć raz go doświadczy, musi opanować lęk i z trudem obdarza innych zaufaniem. Jest to zjawisko, które przynosi skutki długofalowe i dotyka całej społeczności. Okazuje się, że mobbing w szkołach jest coraz powszechniejszy. Nie można przejść więc obojętnie obok tego tematu. Warto poznać rangę problemu i podjąć działania mające na celu jego zwalczanie.

Spis treści

Co to jest mobbing?

Mobbing to zjawisko zdefiniowane w Kodeksie pracy. Jest to uporczywe i długotrwale nękanie lub zastraszanie, które wywołuje zaniżoną ocenę własnej wartości, ma na celu poniżenie lub ośmieszenie osoby będącej ofiarą.

Dzieci w szkole spędzają sporą część dnia. Chcielibyśmy, by było to przyjazne i bezpieczne dla nich miejsce, w którym uczą się, rozwijają, nawiązują przyjaźnie. Niestety, coraz częściej słyszymy o przypadkach przemocy w środowisku szkolnym. Takie doświadczenia mają wpływ na zdrowie psychiczne, emocjonalne, relacje społeczne, a co za tym idzie, mogą mieć długotrwałe konsekwencje w dorosłym życiu.

– Mobbing powoduje cierpienie psychiczne i emocjonalne ofiary, a także może wpływać negatywnie na jej osiągnięcia szkolne oraz rozwój osobisty. [...] Edukacja powinna nie tylko obejmować treści nauczania przedmiotowego, ale także uczyć empatii, rozumienia innych i budowania pozytywnych relacji międzyludzkich – podkreśla Tadeusz Dubicki, pedagog, ekspert ds. bezpieczeństwa osobistego.

Jak przeciwdziałać szkolnemu mobbingowi?

Zwalczanie mobbingu i zapobieganie mu 0jest możliwe tylko we współpracy nauczycieli, pedagogów i rodziców. W przeciwnym wypadku działania będą nieefektywne. Zadaniem nauczycieli i personelu szkolnego jest reagowanie na incydenty mobbingu, dostarczanie pomocy potrzebującym oraz zapobieganie dalszym przypadkom. Rodzice natomiast powinni skupić się na edukacji dzieci w zakresie tolerancji, empatii i akceptacji innych. Warto również zwrócić uwagę młodych ludzi na niepozostawanie obojętnym na krzywdę innych.

– Właściwe wsparcie powinno koncentrować się na identyfikacji źródeł problemów oraz pomocy w ich pokonaniu. [...] Dzieci powinny być zachęcane do uczestnictwa, w różnego rodzaju aktywnościach grupowych, takich jak koła teatralne, czy sportowe, aby mogły poczuć się zaakceptowane i potrzebne. Tego rodzaju zaangażowanie sprzyja wzrostowi ich samooceny oraz integracji w środowisku szkolnym – dodaje Tadeusz Dubicki.

Jak wygląda mobbing we współczesnej szkole?

Media społecznościowe odgrywają w dzisiejszym świecie niezwykle ważną rolę. To właśnie w internecie toczy się życie towarzyskie młodych ludzi. Tam dzielą się swoimi radościami i smutkami, rozwijają pasje, poznają przyjaciół. Niestety również w Internecie spotykają się z bezzasadną krytyką, hejtem, ośmieszaniem i prześladowaniem. Należy więc zwracać uwagę na to, co dzieci publikują w sieci, jakie portale są w zasięgu ich zainteresowań.

Warto zwrócić również uwagę na to, co jako rodzice udostępniamy w mediach społecznościowych na temat swoich dzieci.

Mobbing dotyka również nauczycieli

Mobbing to zjawisko obecne w szkole zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ogólnopolskie Forum Oświatowe Nauczycieli i Dyrektorów, aż 76 proc. nauczycieli zetknęło się choć raz z różnymi formami mobbingu ze strony przełożonego.

– Nauczyciele są pod presją już nie tylko rodziców, ale i dyrektorów, którzy oczekują wysokich standardów, przy istniejących brakach kadrowych. To sprawia, że narzucane obowiązki często wykraczają poza standard – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Magdalena Kaszulanis.

Nauczyciele coraz częściej przyznają, że stali się ofiarami mobbingu. Wciąż jednak zbyt mało spraw zgłaszanych jest do odpowiednich organów, pracownicy oświaty wolą zwolnić się i szukać pracy w innym miejscu niż wejść na drogę sądową z mobberem.

Źródło: materiał prasowy: „Walka z mobbingiem w szkole – wspólne działania na rzecz bezpiecznego środowiska edukacyjnego ”, www.akademiaobrony.pl

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji