Nowe zawody w szkołach branżowych i technikach. Jakie profesje będą mogli wybrać uczniowie? Oto zmiany w kształceniu zawodowym

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nowe zawody w szkołach branżowych i technikach
Nowe zawody w szkołach branżowych i technikach Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło, że w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego pojawią się nowe profesje. Ta informacja z pewnością zainteresuje osoby, które chcą uczyć się w szkołach branżowych lub technikach i zastanawiają się nad wyborem swojej ścieżki życiowej. Przemysław Czarnek podpisał już rozporządzenie w sprawie pojawienia się w szkołach nowych zawodów. Od roku szkolnego 2022/2023 uczniowie będą mieli szansę kształcić się w 6 nowych profesjach. Oto one.

Nowe zawody w szkołach branżowych i technikach

Jak twierdzi MEiN, podjęcie decyzji o wprowadzeniu do szkół nowych zawodów jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Dzięki kolejnym profesjom placówki będą miały szansę wykształcić młodych pracowników w zakresie pożądanych w przyszłości zawodów. Poniżej podajemy listę 6 nowych zawodów w klasyfikacji szkolnictwa branżowego i wyjaśniamy, w jaki sposób będą one realizowane w szkołach.

Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych i technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego

Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych i technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego to nowe zawody, które pojawią się w technikach i szkołach branżowych. Uczniowie na tych kierunkach będą kształceni w zakresie budowy konstrukcji stoisk targowo-wystawienniczych oraz scen widowiskowych. W przypadku montera nauka będzie odbywać się w branżowej szkole I stopnia, a technika – w technikum (później możliwe jest kontynuowanie nauki w branżowej szkole II stopnia).

Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej

W branży stolarki budowlanej wciąż brakuje kadry. W związku z tym postanowiono utworzyć kierunek: technik montażu i automatyki stolarki budowlanej. Dotychczas uczniowie, którzy chcieli kształcić się w tym zakresie, wybierali zawód monter stolarki (w szkole branżowej I stopnia). W nowym zawodzie będzie można uczyć się zarówno w szkołach branżowych, jak i w technikum. Przyszli pracownicy zdobędą wiedzę na temat umiejętności z zakresu elektroniki i automatyki.

Technik izolacji przemysłowych

Obecnie możliwe było kształcenie się w zawodzie montera izolacji w szkole branżowej I stopnia. Od przyszłego roku szkolnego wprowadzony zostanie zawód: technik izolacji przemysłowych, który będzie mógł być realizowany w technikum lub szkole branżowej II stopnia.

Technik elektroautomatyk okrętowy

Z uwagi na niedobór specjalistów w dziedzinie instalacji elektrycznych i automatyki w branży okrętowej, zdecydowano się na utworzenie zawodu technik elektroautomatyk okrętowy. Jak podaje MEiN, z analizy bazy ogłoszeń dla marynarzy, jasno wynika, że jest zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym zakresie. Tego zawodu będzie można się uczyć w technikum oraz dwuletniej szkole policealnej.

Technik przemysłu jachtowego

Ciekawą propozycją nowego zawodu jest także technik przemysłu jachtowego. Brak personelu technicznego w przemyśle produkcji jachtów i łodzi zgłaszali już specjaliści. Technik przemysłu jachtowego miałby uzupełnić ofertę kształcenia w zawodzie monter jachtów i łodzi. Realizowanie go będzie możliwe w technikum i w branżowej szkole II stopnia.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji