Spis treści
Praktyki zawodowe w technikum i szkole branżowej
Uczniowie techników i szkół branżowych oprócz kształcenia ogólnego w ramach przedmiotów takich jak język polski, matematyka, język obcy itd., muszą także uczestniczyć w zajęciach przygotowujących ich do pracy w zawodzie. Ponadto jeszcze przed zdaniem egzaminu zawodowego muszą odbyć praktyki zawodowe.
Zajęcia przygotowujące do pracy w zawodzie mogą odbywać się u pracodawców, jednak to szkoła odpowiada za realizację praktyk. Są one realizowane na podstawie:
- umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego między młodocianym a pracodawcą;
- umowy o praktyczną naukę zawodu zawartej pomiędzy dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu.
Organizacja zajęć praktycznych ma na celu opanowanie przez uczniów konkretnych umiejętności potrzebnych do pracy w zawodzie, a także pogłębienie wiedzy w praktycznych warunkach.
Czy praktyki zawodowe są obowiązkowe?
Uczniowie uczęszczający do szkoły branżowej muszą odbyć określoną liczbę praktyk zawodowych. Są one obowiązkowe i dopiero gdy uczeń je zrealizuje, może być dopuszczony do kolejnej klasy. Niezaliczenie praktyk skutkuje nieklasyfikowaniem lub negatywną oceną roczną czy śródroczną. Osoby, które z ważnych powodów nie mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych, a ich obecność została usprawiedliwiona, mogą odrobić je w innym terminie.
Podwyżki dla młodocianych pracowników. Ile zarobi się na praktykach?
Warto zaznaczyć, że młodociani pracownicy, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 zarabiają więcej, w związku z ogłoszonymi podwyżkami. Pensje uczniów wzrosły z 5 do 8 proc., z 6 do 9 proc. i z 7 do 10 procent (obliczanego w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale).
Zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie ws. przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, pensje młodocianego pracownika wynoszą obecnie:
- nie mniej niż 8 proc. (w pierwszym roku nauki lub klasie I branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole), czyli ok. 569,94 zł;
- nie mniej niż 9 proc. (w drugim roku nauki lub klasie II branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole), czyli ok. 641,18 zł;
- nie mniej niż 10 proc. (w trzecim roku nauki lub klasie III branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole), czyli ok. 712,43 zł.
Jak podkreślała Marlena Maląg, młodociani pracownicy otrzymają o 213 zł więcej niż dotychczas.
Praktyki zawodowe. Ile godzin dziennie?
Jak czytamy w rozporządzeniu MEN ws. praktycznej nauki zawodu „dobowy wymiar godzin zajęć praktycznej nauki zawodu uczniów w wieku do lat 16 nie może przekraczać 6 godzin, a uczniów w wieku powyżej 16 lat – 8 godzin”. W uzasadnionych przypadkach liczba godzin może zostać zmniejszona, np. uczeń niepełnosprawny, który ma ponad 16 lat może mieć 7 godzin praktyk. Liczba godzin zajęć praktycznych została szczegółowo omówiona w ww. dokumencie.
Korzyści z odbywania praktyk zawodowych
Praktyki zawodowe to doskonała okazja, by nie tylko skonfrontować swoją wiedzę i umiejętności z wymaganiami stawianymi przez pracodawców, ale też szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego na rynku pracy. Dzięki praktykom uczniowie zdobywają kontakty, które również mogą pomóc im w przyszłości w poszukiwaniu pracy. Zdarza się też tak, że uczeń, który u danego pracodawcy odbywa praktyki, decyduje się na kontynuowanie pracy w tej samej firmie czy zakładzie.
Jak wyglądają praktyki zawodowe?
Uczniowie, którzy praktyki zawodowe mają jeszcze przed sobą, mogą zastanawiać się, jak one wyglądają. W zależności od zawodu, do którego przyucza się młody człowiek, uczeń szkoły branżowej będzie wykonywał określone zadania, np. w przypadku technika pojazdów samochodowych w skład programu praktyk mogą wchodzić takie zagadnienia, jak: organizowanie i nadzorowanie obsługi pojazdów samochodowych czy diagnozowanie i naprawianie układów elektrycznych i elektronicznych pojazdów samochodowych. Niezależnie od profesji na początku praktyk uczeń musi odbyć szkolenie BHP. Młodociany pracownik jest pod stałą opieką i nadzorem pracodawcy.
Źródła:
- rozporządzenia Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie ws. przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania;
- rozporządzenie MEN ws. praktycznej nauki zawodu (wersja od 1 września 2019 roku).