Spis treści
Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych techników gazownictwa
Technik gazownictwa to zawód, który w obliczu zmian klimatycznych i rosnącego zapotrzebowania na źródła energii przyjazne dla środowiska, nabiera szczególnego znaczenia.
Branża gazowa, która kiedyś mogła wydawać się niszowa, jest obecnie kluczowa. Dyskusje na temat ochrony środowiska i ograniczania emisji CO2 dotyczą m.in. tego, jak pozyskiwać energię i ogrzewać domy. W takim kontekście gaz ziemny i biogaz stają się atrakcyjnymi alternatywą dla tradycyjnych paliw kopalnych.
W miarę jak branża gazowa rozwija się, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, w tym techników. Technik gazownictwa zajmuje się m.in. budową, modernizacją oraz eksploatacją instalacji i sieci gazowych. Jego zadania obejmują przeprowadzanie remontów, lokalizowanie i usuwanie awarii w sieciach gazowych oraz wiele innych czynności związanych z tą dziedziną, w tym także działania niezbędne dla zapewnienia bezpiecznego i efektywnego dostarczania gazu.
Zawód technik gazownictwa (numer 311913) każdego roku znajduje się w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy w wykazie zawodów, na które zapotrzebowanie jest istotne.
Technik gazownictwa: perspektywy zawodowe po ukończeniu szkoły
Temat, który nurtuje wielu młodych, w tym przyszłych absolwentów technikum i szkół branżowych to wybór ścieżki zawodowej po uzyskaniu kwalifikacji. Czy lepiej założyć własną działalność gospodarczą, czy też podjąć pracę w renomowanej firmie w branży gazowej?
Zacznijmy od tego gdzie młodzi ludzie z dyplomem technika gazownictwa mogą szukać pracy. Zatrudnienie znajdą:
- w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, przetwarzaniem i przesyłaniem paliw gazowych,
- firmach świadczących usługi montażowe instalacji gazowych i grzewczych,
- firmach zajmujących się budową i utrzymywaniem sprawności sieci gazowych oraz ciepłowniczych.
Wiele szkół aktywnie współpracuje z firmami, co ułatwia zdobycie doświadczenia zawodowego i zatrudnienie. Przed wyborem placówki trzeba tylko dobrze się rozejrzeć i popytać, ponieważ wiele możliwości czeka na ambitnych i zdeterminowanych absolwentów - napisano w artykule „Jak zachęcić młodzież do wybierania szkół technicznych i zawodowych? Pamiętaj o tych kluczowych aspektach”
Etat czy własna działalność?
Wykwalifikowani technicy mogą także prowadzić własną działalność, np. jako instalatorzy instalacji gazowych lub serwisanci dla klientów indywidualnych (głównie gospodarstw domowych np. kotłowni). O tym należy pamiętać rozważając samodzielne świadczenie usług jako technik gazownictwa:
- zaletą własnej działalności jest całkowita kontrola nad biznesem, ale jednocześnie ogromna odpowiedzialność za sprawy administracyjne, księgowość, opłaty (w tym składki ZUS), marketing, zatrudnianie pracowników czy pozyskiwanie klientów.
- w branży gazownictwa, zwłaszcza na poziomie lokalnym, konkurencja wśród drobnych przedsiębiorców może być bardzo duża. Pozyskiwanie klientów i utrzymanie konkurencyjności wymaga inwestycji czasu, pieniędzy i umiejętności marketingowych.
- wyzwaniem dla początkujących przedsiębiorców, może być zmierzenie się z sezonowością biznesu. Pomijając awarie, wiele osób planuje inwestycje remontowe w ciepłych miesiącach w roku. Firma może być więc podatna na zmienność rynku i należy umieć zabezpieczyć się na okresy, w których przychody są niższe.
Podjęcie pracy w firmie o stabilnej pozycji na rynku wiąże się z:
- poczuciem bezpieczeństwa finansowego,
- możliwością skupienia się na ściśle określonych zadaniach i polepszaniem swoich kompetencji w tym zakresie,
- często pracą w komercyjnych, dużych inwestycjach,
- możliwość stałe rozwoju poprzez uczenie sie od innych
- możliwością zainspirowania się do dalszego kształcenia i zmiany stanowiska w ramach tej samej firmy — ukończenie studiów w czasie pracy na stanowisku technika może sprawić, że pracodawca chętniej zatrudni na wyższym stanowisku osobę, która zna już strukturę firmy, zamiast rekrutować kogoś z zewnątrz.
Technik czy inżynier? Pracę można łączyć ze studiami
Część osób z czasem będzie chciała jednak kontynuować naukę na uczelni wyższej. Po zdanej maturze jest taka możliwość. Gdzie warto studiować na kierunku technik gazownictwa, tak aby pozostać w branży, ale na innym stanowisku? Na przykład na:
- Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Wydział Energetyki i Paliw, Wydział Wiertnictwa Nafty i Gazu) lub
- Politechnice Warszawskiej (Zakład Systemów Ciepłowniczych i Gazowniczych na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska),
- a także innych uczelniach technicznych.
Warto zauważyć, że pracując na etacie łatwiej zorganizować czas na studia zaoczne niż prowadząc własną działalność. We własnej firmie często trudno o regularny grafik pracy, ale przede wszystkim o spokojną głowę, ponieważ — szczególnie początkujący — przedsiębiorca ciągle myśli o tym, jak skalować swój biznes, gdzie znaleźć klientów, jak pozyskać środki na sprzęt itd.
Jaka droga zawodowa na start?
Warto podkreślić, że wybór między własną działalnością a pracą w firmie zależy od indywidualnych predyspozycji i planów na życie. Na początek kariery, szczególnie po uzyskaniu świeżo zdobytych kwalifikacji, warto jednak rozważyć pracę w renomowanej firmie. To pozwoli poznać branżę, zdobyć doświadczenie i zrozumieć rynek usług gazowniczych.
Decyzję o własnej działalności gospodarczej można podjąć po uzyskaniu doświadczenia zawodowego.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?