Czy połączenie nauki z biznesem jest możliwe? W tych szkołach tak. Jak wygląda współpraca szkół branżowych z przedsiębiorstwami ?

Magdalena Ignaciuk
Praktyki zawodowe to bardzo ważny element nauki zawodu.
Praktyki zawodowe to bardzo ważny element nauki zawodu. Kawê Rodrigues/unsplash.com
W ostatnich latach zauważa się zwiększenie współpracy między biznesem a nauką. W środowisku biznesowym następują coraz większe i szybsze zmiany, a absolwenci szkół wchodzący na rynek pracy, muszą spełnić liczne oczekiwania pracodawców. Z tego też względu coraz częściej szkoły uczące zawodu, uczelnie podejmują współpracę z przedsiębiorstwami. Dzięki temu łączą wiedzę teoretyczną z praktyczną nauką zawodu. Jak wygląda współpraca między przedsiębiorstwami a szkołami branżowymi?

Spis treści

Obowiązek współpracy z przedsiębiorstwami

Nowe szkolnictwo branżowe (branżowe szkoły I stopnia, branżowe szkoły II stopnia, technika i szkoły policealne) opiera się przede wszystkim na współpracy z pracodawcami.

W ustawie zobligowano dyrektorów szkół do współpracy z pracodawcą właściwym dla danego zawodu lub branży, do której przyporządkowany jest dany zawód lub z osobą prowadzącą indywidualne gospodarstwo rolne.

Jak wygląda współpraca szkół z pracodawcami?

Współpraca szkół branżowych z przedsiębiorstwami jest realizowana w ramach umowy lub porozumienia obejmujących co najmniej jeden cykl kształcenia i skupia się w szczególności na:

  • tworzeniu klas patronackich,
  • realizacji kształcenia zawodowego, w tym praktycznej nauki zawodu, we współpracy z pracodawcą,
  • wyposażeniu warsztatów lub pracowni szkolnych,
  • organizacji egzaminów zawodowych,
  • doskonaleniu nauczycieli kształcenia zawodowego, w tym organizowaniu szkoleń branżowych,
  • realizacji doradztwa zawodowego i promocji kształcenia zawodowego.

Jak wyglądają klasy patronackie?

Tworzenie klas patronackich daje dwustronne korzyści. Klasa patronacka to klasa, która jest objęta opieką danej firmy. Patron w porozumieniu lub na podstawie zawartych ze szkołą umowy lub porozumienia deklaruje wsparcie procesu kształcenia, które może przybierać różną formę, np.

  • przyjęcia uczniów na praktyki zawodowe,
  • wyposażenie pracowni szkolnych w sprzęt i materiały dydaktyczne,
  • dodatkowe szkolenia,
  • ufundowanie stypendiów dla najzdolniejszych.

Patron może także uczestniczyć w opracowaniu programu nauczania dopasowanego do profilu zapotrzebowania jego firmy. Pracodawca, jako współpracujący ze szkołą lub realizujący wspólnie program nauczania zawodu, może również brać udział w zebraniach rady pedagogicznej.

Korzyści płynące ze współpracy szkół z przedsiębiorstwami

Współpraca przedsiębiorstw ze szkołami branżowymi jest bardzo istotnym elementem edukacji jako takiej. Przedsiębiorstwa mają realny wpływ na program nauczania, a co za tym idzie uczniowie są uczeni tego, co faktycznie przydaje się w konkretnym zawodzie. Absolwenci szkół branżowych dzięki temu wchodzą na rynek pracy z konkretnymi i poszukiwanymi umiejętnościami, dzięki czemu łatwiej będzie im zdobyć stałe zatrudnienie.

- Przez lata szkolnictwo zawodowe nie miało dobrego PR-u. Panowało przeświadczenie, że młodzi ludzie powinni iść do liceum, następnie na studia. Jedynie osoby, ze słabymi wynikami były kierowane do szkoły zawodowej. Jaki był efekt? Na rynku zabrakło fachowców, a przedsiębiorcy nie mieli wykwalifikowanych pracowników. Dlatego od kilku lat mocno pracujemy nad tym, żeby szkolnictwo branżowe i techniczne odbudować i wzmocnić - mówił w Dzienniku Bałtyckim Damian Orzeł, koordynator ds. promocji szkolnictwa w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej .

Współdziałanie przedsiębiorstw ze szkołami branżowymi pozwala uczniom także zobaczyć, jak w praktyce wygląda praca w wyuczonym zawodzie. Jest to moment, w którym uczniowie mogą jeszcze wybrać inną drogę lub utwierdzić się w przekonaniu, że ten zawód jest dla nich stworzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji