Pytali 13-latków o seks i politykę. Autorzy badania usunęli kontrowersyjną ankietę. Mówią o ograniczaniu wolności badań naukowych

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
pexels.com
Autorzy ankiety, która miała posłużyć do przeprowadzenia badań wśród uczniów w szkołach, zrezygnowali z tej metody pozyskiwania danych. Ankieta budziła kontrowersje. Pytania, na które miały odpowiedzieć 13-letnie dzieci, dotyczyły m.in. poglądów politycznych i zachowań seksualnych. Pomorska Rada Oświatowa kilka dni temu stwierdziła, że pytania są niedostosowane do dojrzałości dzieci, a w wielu przypadkach są wręcz szokujące. Z kolei autorzy badania odpowiadają: to bezprecedensowa próba ograniczenia wolności, obiektywizmu i apolityczności badań naukowych.

Młodzież 4.0

Badanie "Młodzież 4.0" ma charakter ogólnopolski i jest realizowane przez Akademię Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Do przeprowadzenia analiz miały posłużyć ankiety, które zostały opublikowane na stronie projektu i były skierowane do różnych grup uczniów, w tym dla tych w wieku 13-14 lat.

Dzieci miały w ankiecie wskazać m.in., z którą partią polityczną się utożsamiają i jakie prezentują poglądy polityczne. Kilka pytań dotyczyło seksualności i zachowań ryzykownych (jak często oglądasz pornografię, upijasz się alkoholem, zażywasz narkotyki …), pojawiły się też pytania o stosunek do homoseksualizmu. Autorzy badania mieli kontaktować się ze szkołami w celu przeprowadzenia ankiety, a przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki na stronie badania gorąco zachęcał szkoły do udziału w tym przedsięwzięciu.

Wśród rodziców pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące tematyki pytań i tego, jak są one skonstruowane. Rodzice wytykali np., że 13-letnie dziecko może nie zrozumieć pytania „czy kwestie bioetyczne powinny być uregulowane prawnie np. badania na embrionach, klonowanie komórek”.

„Trudno jest mi uwierzyć w to, że to badanie realizują naukowcy. Tematyka pytań odbiega od wiedzy 13-letniego dziecka. Moja 13-letnia córka jeszcze nie wie, na czym polega klonowanie komórek. Nie jest w stanie wyrobić sobie zdania na temat tego, czy kwestie bioetyczne powinny być uregulowane prawnie” - napisała matka na Facebooku.

Kontrowersyjna ankieta w szkołach

Kilka dni temu stanowisko na temat ankiety zajęła Pomorska Rada Oświatowa (o opinię poprosił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, pytania o ankietę słali do niego rodzice).

Rada nie pozostawia na ankiecie suchej nitki. „Wiele pytań jest skandalicznych. Brak wyjaśnień, a przede wszystkim celu, dla którego trzynastolatek ma odpowiadać na pytania, których może nie rozumieć. Niektóre z nich wręcz zachęcają do szkodliwego dla zdrowia i życia eksperymentowania. (…)

Trzynastolatek ma w skali od 1 do 5 odpowiedzieć m.in.:

  • czy należy utrzymać zakaz pracy w niedziele i święta (a przecież takiego zakazu w prawie nie ma)
  • czy eutanazja ma być zalegalizowana
  • czy klauzula sumienia ma być przypisywana dla wszystkich zawodów zaufania publicznego
  • czy zabiegi in vitro powinny być finansowane przez państwo (…).

Jedne z najbardziej szokujących pytań, które 13-latek ma ocenić w skali od 1 do 5 to m.in.:

  • Jak często uprawiasz seks ze stałym partnerem/partnerką?;
  • Jak często masturbujesz się?
  • Jak często uprawiasz przygodny seks?
  • Jak często palisz marihuanę, zażywasz narkotyki?
  • Jak często upijasz się?

Już samo stawianie takich pytań bez wyboru innych może spowodować, że młody człowiek, który nigdy nie doświadczył powyższych, odbierze to jako sugestię do spróbowania, by móc w przyszłości mieć zdanie na ten temat, gdy zapytają go w szkole (…). Skandalem jest sugerowanie możliwości ograniczenie praw obywatelskich osób homoseksualnych poprzez stawianie pytania: czy homoseksualista może pełnić wszystkie funkcje publiczne (...) ” - czytamy w opinii Pomorskiej Rady Oświatowej.

Ankieta skierowana do 13-latków zniknęła ze strony projektu. Pojawił się też komunikat:

W związku z bezprecedensowym atakiem części mediów i polityków, będącym próbą ograniczenia wolności, obiektywizmu i apolityczności badań naukowych, Zespół Projektowy działania badawczo-rozwojowego Młodzież 4.0 podjął decyzję o rezygnacji z pozyskiwania danych empirycznych za pomocą otwartej ankiety internetowej. Badania będą kontynuowane z wykorzystaniem tradycyjnych metod pozyskiwania danych empirycznych - czytamy na stronie projektu.

Natomiast ankiety dla starszych uczniów mają się wyświetlić po wpisaniu kodu. Jak czytamy na stronie, jest on dostępny u ankieterów po uzyskaniu zgody rodziców.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Pytania m.in. o poglądy polityczne i seks znalazły się w ankiecie dla 13-letnich uczniów. Kuratorium oświaty: badania są dobrowolne
Pomorska Rada Oświatowa wydała opinię na temat ankiety dla 13-latków. Według niej, pytania m.in. o seks i masturbację są szokujące

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji