Rozporządzenie dotyczące wyższych pensji podpisane. Kiedy nauczyciele dostaną podwyżki na konta? Sprawdź, ile zyskają

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
20 lutego podpisano rozporządzenie regulujące kwestię nauczycielskich podwyżek.
20 lutego podpisano rozporządzenie regulujące kwestię nauczycielskich podwyżek. pixabay
Barbara Nowacka 20 lutego podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Oznacza to, że podwyżki dla tej grupy zawodowej, trafią na ich konta już wkrótce. Sprawdź, ile będą wynosić i kiedy można spodziewać się wypłat nowych stawek wraz z wyrównaniem. Dowiedz się, jak wygląda aktualna tabela wynagrodzeń nauczycieli z podziałem na poszczególne stopnie awansu zawodowego.

Spis treści

Ważne rozporządzenie ws. podwyżek dla nauczycieli podpisane

Na spotkaniu kierownictwa resortu edukacji ze związkami zawodowymi, które odbyło się 8 lutego 2024 roku, Barbara Nowacka zapowiadała, że najprawdopodobniej 19 lub 20 lutego podpisane zostanie rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, które zawiera tzw. tabelę z wynagrodzeniami nauczycieli.

Tak też się stało, jak przekazał MEN, dokument ten został podpisany. W związku z tym już wkrótce 30- i 33-procentowe podwyżki zostaną wypłacone nauczycielom z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

Podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli zgodnie z przepisami ustawy Karta Nauczyciela następuje nie później niż w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia. Podpisane rozporządzenie stanowi podstawę dla organów prowadzących do podjęcia działań niezbędnych do wypłaty podwyżki z wyrównaniem – czytamy na stronie rządowej.

– Podwyżka wynagrodzeń jest możliwa dzięki rekordowemu zwiększeniu subwencji oświatowej. Subwencja oświatowa dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2024 wynosi ponad 87 mld 983 mln zł i jest wyższa o 36,2% od kwoty subwencji oświatowej w roku 2023 – poinformowano.

Jakie podwyżki dla nauczycieli 2024?

Podpisanie rozporządzenia rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Zgodnie z tabelą wynagradzania nauczycieli tzw. goła pensja dla osób posiadających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne przedstawia się następująco:

 • Nauczyciel początkujący: 4908 zł
 • Nauczyciel mianowany: 5057 zł
 • Nauczyciel dyplomowany: 5915 zł
Rozporządzenie dotyczące wyższych pensji podpisane. Kiedy nauczyciele dostaną podwyżki na konta? Sprawdź, ile zyskają

Z kolei w przypadku nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego, posiadających tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych lub pozostałe wykształcenie, stawki w zależności od stopnia awansu wyglądają tak:

 • Nauczyciel początkujący: 4788 zł
 • Nauczyciel mianowany: 4910 zł
 • Nauczyciel dyplomowany: 5148 zł

Wszystkie podane kwoty są kwotami brutto. Przypominamy, że powyższe stawki to podstawa wynagrodzenia nauczyciela, mogą być do nich doliczane jeszcze m.in. dodatki czy wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela będzie wyższe niż podane wyżej stawki, warto jednak wiedzieć, że obejmuje ono wszystkie składniki wynagrodzenia, jakie są ujęte w Karcie Nauczyciela, a indywidualna pensja nauczycielska tyle nie wynosi, ponieważ żaden nauczyciel nie otrzymuje wszystkich składników płacowych określonych w KN.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

O ile wzrastają pensje nauczycieli od 1 stycznia 2024?

W związku z tym, że rozporządzenie zostało podpisane przez Barbarę Nowacką, pensje nauczycieli wzrosną odpowiednio o (mowa o nauczycielach z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym):

 • 1218 zł brutto – w przypadku nauczyciela początkującego;
 • 1167 zł brutto – w przypadku nauczyciela mianowanego;
 • 1365 zł brutto – w przypadku nauczyciela dyplomowanego.

W przypadku nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego, posiadających tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych lub pozostałe wykształcenie, wynagrodzenie wzrasta o:

 • 1188 zł brutto – w przypadku nauczyciela początkującego;
 • 1210 zł brutto – w przypadku nauczyciela mianowanego;
 • 1188 zł brutto – w przypadku nauczyciela dyplomowanego.

Kiedy podwyżki dla nauczycieli wpłyną na konta?

Chociaż rozporządzenie ws. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego zostało podpisane, to nauczyciele będą musieli jeszcze trochę poczekać na podwyżki, ponieważ to na samorządach ciąży zadanie wypłacenia tych pieniędzy.

Podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia powinny być na kontach większości nauczycieli w marcu, w niektórych przypadkach, co już nie zależy od rządu, mogą pojawić się w kwietniu – mówiła minister edukacji 26 lutego na spotkaniu w Człuchowie.

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

W niektórych szkołach podwyżki lub samo wyrównanie pojawią się wcześniej, ale wszystko zależy od danego samorządu. W związku z tym zapowiedzi przedstawicieli MEN-u, że wyższych pensji będziemy mogli spodziewać się w marcu lub kwietniu, okazują się słuszne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji