Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach. Od września może być ich ponad 400 tysięcy. Czy system edukacji poradzi sobie z tym wyzwaniem?

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Od września w polskich systemie edukacji może pojawić się ponad 400 tys. uczniów z Ukrainy. Czy szkoły są na to przygotowane?
Od września w polskich systemie edukacji może pojawić się ponad 400 tys. uczniów z Ukrainy. Czy szkoły są na to przygotowane? unsplash/ Compare Fibre
Nowy rok szkolny rozpocznie się już niebawem. Do polskich szkół wrócą także uczniowie z Ukrainy. Czy w ciągu pięciu miesięcy udało się wypracować system, który zapewni dzieciom, uciekających przed wojną odpowiednią opiekę i edukację? „Nauczyciele są przeciążeni, brakuje im kompetencji do pracy z dziećmi uchodźczymi, w szkołach mamy duże braki kadrowe, brakuje też fizycznej przestrzeni” – zaznacza Agata Łuczyńska, prezeska Fundacji Szkoła z Klasą.

Dzieci z Ukrainy od września w polskich szkołach

Część osób ze względu na wciąż niepewną sytuację na terenach Ukrainy, postanawia zostać w Polsce na dłużej. Rodziny chcą wrócić do kraju, ale powstrzymuje ich obawa o bliskich. Rita, razem ze swoją 11-letnią córka Lisą miały pod koniec lipca wrócić do Kijowa. Bilety były już kupione, a w sercu pozostawała nadzieja, że coś się do tego czasu zmieni. Niestety ze względu na własne bezpieczeństwo musiały podjąć trudną decyzję o pozostaniu w Polsce.

– Zostajemy w Warszawie do września i zobaczymy co dalej. W obecnej sytuacji powrót do domu jest po prostu zbyt ryzykowny – tłumaczy Rita.

Trudno oszacować jak wiele osób znalazło się w takiej lub podobnej sytuacji. Nie ma jednak wątpliwości, że nowy rok szkolny przyniesie kolejne wyzwania, związane z zapewnieniem odpowiedniej edukacji ukraińskim dzieciom.

Jak podaje UNHCR – Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców od momentu rosyjskiej agresji swoje domy opuściło około 10 mln mieszkańców Ukrainy. To ok. ¼ wszystkich obywateli. Część z nich zdecydowała się przenieść do innych, mniej zagrożonych, części kraju. Jednak 5,7 mln osób podjęło decyzję o opuszczeniu kraju. W kwietniu 2022 roku UNICEF podał, że wśród uchodźców jest 2 mln dzieci, w tym 1,9 mln z nich to dzieci w wieku szkolnym.

Nie dziwi fakt, że najwięcej z tych osób osiedliło się w Polsce. Na przestrzeni miesięcy mogliśmy obserwować wzrost liczby uczniów z Ukrainy uczęszczających do polskich szkół. W styczniu było ich ponad 56 tys., a w maju – już 115 tysięcy. Najwięcej osób przybyło do szkół w Warszawie i Białymstoku, ale w innych większych miastach, ta liczba również wzrosła. Pod koniec roku szkolnego (w czerwcu) wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski zaznaczył, że w naszym systemie oświaty uczy się obecnie 195 tys. Ukraińców.

Nowy rok szkolny, nowe wyzwania. Jak pomóc uczniom z Ukrainy?

Z polskiego systemu edukacji najchętniej korzystają uczniowie w wieku 7-15 lat. Niektórzy decydują się jednak na naukę zdalną w systemie ukraińskim.

– To się może zmienić od nowego roku szkolnego. Część Ukraińców może zdecydować, że powrót do kraju jest w obecnej sytuacji zbyt ryzykowny i mogą oni podjąć decyzję o rozpoczęciu kształcenia w polskim systemie edukacji. To niesie ze sobą szereg wyzwań, z którymi nauczyciele i uczniowie będą sobie musieli poradzić a na które dziś wcale nie są przygotowani – zaznacza Agata Łuczyńska.

Ministerstwo edukacji i Nauki zaznacza, że z pewnością znajdzie się miejsce w polskich szkołach dla uczniów z Ukrainy. Istotne są jednak nie tylko aspekty lokalowe, ale także zapewnienie odpowiedniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej czy wsparcia nauczycieli w tym trudnym wyzwaniu.

– Zakładamy, że jeśli wojna w Ukrainie się nie skończy, od września do polskiego systemu szkolnictwa dołączy kolejne 200-400 tysięcy uczniów, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie. Tymczasem nauczyciele są przeciążeni, brakuje im kompetencji do pracy z dziećmi uchodźczymi, w szkołach mamy duże braki kadrowe, brakuje też fizycznej przestrzeni. To sprawia, że szkoły powinny być w centrum naszego zainteresowania – zwraca uwagę Agata Łuczyńska.

Wciąż organizowane są oddolne akcje, które mają za zadanie wspomóc uczniów z Ukrainy we wdrażaniu się w polski system edukacji. Zakup nowoczesnego sprzętu, zapewnianie wsparcia psychologicznego oraz mentalnego to tylko niektóre z chętnie podejmowanych inicjatyw. W nowym roku szkolnym dzieci z Ukrainy wciąż będą potrzebować naszej pomocy, także tej systemowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji