Spis treści
Prawidłowa postawa to podstawa
Prawidłowa postawa to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Dzieci spędzają godziny przy biurkach, czy to w szkole, czy w domu. Zbyt częste i długotrwałe siedzenie w złej pozycji może prowadzić do bólu pleców, szyi, a nawet problemów z kręgosłupem. Dlatego przede wszystkim ważne jest, aby nauczyć dzieci, jak prawidłowo siedzieć podczas odrabiania lekcji.

Jeśli nie biurko, to co?
Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że dzieci dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej w szkole, a także, gdy korzystają z komputerów w domu. Nauka do sprawdzianu, poznawanie nowych słówek z języka obcego, czy ćwiczenie wypowiedzi ustnej nie musi odbywać się przy biurku.
Zachęcajmy dzieci, aby tylko te czynności, które tego wymagają wykonywane były w pozycji siedzącej np. pisanie wypracowania czy rozwiązywanie zadań. Nie tylko zwiększymy w ten sposób ich aktywność fizyczną, ale także zwiększmy szansę na pozytywne efekty nauki!
Skuteczność ruchu podczas nauki potwierdzają badania poświęcone kinezjologii edukacyjnej. Głosi ona ideę naturalnego rozwoju osobowości człowieka, zgodnego z prawami przyrody, opartego na zintegrowaniu funkcji mózgu. Jak tłumaczą naukowcy, integracja ta dokonuje się poprzez posługiwanie się prostymi, naturalnymi ruchami ciała przywracającymi harmonię funkcjonowania półkul mózgowych - czytamy w artykule poświęconym skutecznym technikom edukacyjnym
Przykładowe formy aktywności podczas nauki:
- leżenie na dywanie (zamiennie: raz na brzuchu, raz na plecach)
- siedzenie na piłce gimnastycznej,
- spacerowanie po pokoju, ogrodzie, parku,
- chodzenie po schodach lub rzucanie piłką do celu.
To ważne: odpowiednie biurko i krzesło dla ucznia
Zanim zaczniemy dbać o postawę dziecka, warto zadbać o właściwe wyposażenie do nauki. Biurko powinno być na tyle wysokie, żeby łokcie dziecka mogły spoczywać na blacie w kącie prostym. Krzesło również ma znaczenie – powinno wspierać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Niestety, wiele krzeseł w szkołach i w domach nie spełnia tych wymagań, co prowadzi do złych nawyków.
Krzesło powinno rosnąć razem z dzieckiem, dlatego urządzając pokój dla ucznia warto wziąć pod uwagę takie modele, które mają regulację siedziska oraz oparcia.
Ważne, aby biurko również miało odpowiednią wysokość. Szczególnie w przypadku dzieci korzystających z komputerów. Dbajmy o to, aby monitor był ustawiony na wysokości wzroku ucznia.
Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? Naucz tego, swoje dziecko
Siedzenie przy biurku to czynność wykonywana przez dzieci w wieku szkolnym codziennie, dlatego ważne jest, aby to robić właściwie. Oto co jest ważne:
- stopy ustawione całą płaszczyzną na podłodze,
- łokcie lekko powyżej blatu, tak, aby dłonie swobodnie opadały na klawiaturę,
- dolna część pleców przylegająca do oparcia krzesła,
- głowa ustawiona prosto, nie pochylona.
Kiedy szukać pomocy u ortopedy? Objawy złej postawy u dziecka
Jeśli mimo naszych starań dziecko skarży się na bóle pleców, szyi, a także głowy lub wykazuje objawy złej postawy m.in.:
- garbienie,
- potykanie się, szuranie nogami,
- wypięty brzuch,
- barki i głowa wysunięte nienaturalnie do przodu,
- kręgosłup prosty jak struna (brak naturalnych fizjologicznych krzywizn),
- asymetrycznie ułożone łopatki,
warto skonsultować się z ortopedą. Profesjonalista pomoże ocenić sytuację i zaleci zajęcia korygujące wady postawy. Może też skierować dziecko do fizjoterapeuty.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?