Spis treści
Matura 2023: najważniejsze informacje
Matura w 2023 roku odbywała się w dniach 4 maja - 23 maja, w tym od 10 do 23 maja trwały egzaminy ustne z języka obcego (najczęściej wybierany był język angielski) oraz z języka polskiego.
W tym roku do egzaminu maturalnego podeszło ok. 272 400 maturzystów (ok. 158 400 osób pisało egzamin w nowej formule 2023, a ok. 114 000 pisało maturę w formule 2015).
Ostatni egzamin pisemny miał miejsce 22 maja o godzinie 14 i była to matura rozszerzona z języka hiszpańskiego. Matury tradycyjnie rozpoczynały się o godzinie 9 lub 14.
Kilka godzin po zakończonym egzaminie na stronie CKE można było zobaczyć arkusz maturalny dla danego przedmiotu oraz poziomu. Arkusze egzaminu maturalnego w Formule 2023 mają elementy graficzne koloru fioletowego, natomiast arkusze egzaminu maturalnego w Formule 2015 – elementy graficzne koloru pomarańczowego.
Podczas tegorocznych matur nie zabrakło niepewnych sytuacji, na przykład kiedy w internecie pojawiały się przecieki lub bicia rekordów, co możemy powiedzieć o maturze z języka łemkowskiego, którą pisały zaledwie dwie osoby.
Podsumowanie matur na poziomie podstawowym
Egzaminy maturalne z języka polskiego, matematyki języka angielskiego na poziomie podstawowym są obligatoryjne dla wszystkich maturzystów. Do tego każdy musiał wybrać przynajmniej 1 przedmiot, który zdawał na poziomie rozszerzonym.
Jak wynika z relacji maturzystów matury na poziomie podstawowym nie były zaskakujące. Język polski ocenili jako przyjemny. Chociaż maturzyści, którzy wyszli z sal przed końcem egzaminu maturalnego, informowali, że na maturze w formule 2015 z języka polskiego tematy wypracowań zaskoczyły, szczególnie że jedna z lektur („Pan Tadeusz”) była na zeszłorocznym egzaminie.
Matura z języka angielskiego została oceniona przez młodzież także, jako dość łatwy był też egzamin. Matura na poziomie podstawowym była mieszanką zadań dotyczących słuchania ze zrozumieniem i czytania ze zrozumieniem, ale także tworzenia wypowiedzi pisemnej. W tym roku był to e-mail do kolegi z Anglii.
Najwięcej obaw dotyczyło matury z matematyki, ale i tutaj uczniowie ocenili maturą na prostą. Zadania w arkuszu były przewidywalne i nic specjalnie ich nie zaskoczyło.
Na poziomie podstawowym obowiązkowo języki narodowe musieli zdawać także uczniowie ze szkół mniejszości narodowych. W tym roku w Polsce przygotowano więc egzaminy podstawowe także z języka ukraińskiego, białoruskiego oraz litewskiego i kaszubskiego.
Jak poszło maturzystom na maturach rozszerzonych i jakie zdawali przedmioty?
W maju 2023 odbyły się 23 egzaminy na poziomie rozszerzonym. Maturzyści, którzy zdawali maturę w formule 2023 w deklaracji maturalnej wybierali najczęściej jako przedmiot dodatkowy:
- język angielski – 121 327 osób
- matematykę – 49 275 osób
- język polski – 42 920 osób
W przypadku matury rozszerzonej z języka polskiego uczniowie komentowali, że tematy wypracowań były nawet lepsze niż na podstawie. W obu formułach egzamin polegał na napisaniu wypracowania na jeden z podanych tematów.
Język angielski rozszerzony, podobnie jak na poziomie podstawowym poszły uczniom pomyślnie. Chociaż matura z matematyki na poziomie rozszerzonym w formule 2023 to same zadania otwarte, z egzaminu maturalnego z matematyki w formule 2015 mało kto wyszedł przed końcem czasu.
Zdający maturę w formule 2015 zdecydowali się zdawać przede wszystkim:
- język angielski – 74 408 osób
- geografię - 29 817 osób
- matematykę - 27 647 osób
Sporo uczniów zdecydowało się także na napisanie matury z:
- biologii,
- fizyki,
- chemii,
- historii,
- WOS-u,
- informatyki.
Matury ustne 2023
Ostatni dzień matur ustnych przypada na 23 maja. Uczniowie mieli wyznaczone terminy przez szkołę to w swojej macierzystej placówce przystępowali do egzaminu ustnego z języka angielskiego oraz języka polskiego.
Maturzyści dzielili się wrażeniami z matur, ale także przyznawali, że obawiają się matury ustnej. Oprócz opanowania wymagań, co np. w przypadku języka polskiego oznaczało opracowanie ponad 100 pytań jawnych, przeszkodą w pomyślnym zdaniu egzaminu mógł być stres. Młodzież maturalna od 4 maja funkcjonowała na wysokich obrotach, starając się jak najlepiej napisać egzaminy.
Niektórzy uczniowie matury zakończyli już w połowie maja, inni od 23 maja będą mogli dopiero cieszyć się najdłuższymi wakacjami w życiu.
Co po maturze? Wyniki, rekrutacja na studia, praca
Na wyniki z matury zdający muszą poczekać od 7 lipca, jednak wcześniej mogą sprawdzić arkusze i odpowiedzi do niektórych przedmiotów, aby orientacyjnie ocenić swój wynik.
Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 7 lipca br. Tego samego dnia (7 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego — czytamy w komunikacie CKE.
Po otrzymaniu wyników mogą ostatecznie zdecydować, na jakie studia się decydują. Wielu uczniów, już na etapie składania deklaracji maturalnych musiało zdecydować, co chce studiować, bo w rekrutacji na studia ważne są wyniki matur.
Uczelnia punktuje poszczególne przedmioty, w zależności od kierunku, na jaki decydują się kandydaci np. geologia — pod uwagę wzięte będą wyniki z matury z matematyki, geografii, być może biologii lub fizyki), a na prawo liczyć się będzie — język polski, historia, czy też WOS.
Nie wszyscy maturzyści decydują się na studia. Niektórzy wybierają szkoły policealne lub od razu rozpoczynają karierę zawodową, szczególnie absolwenci techników.
Wiele osób widzi się w branży IT. Jeszcze inni będą łączyć studia z pracą lub zdecydują się na tzw. gap year, aby doświadczyć różnych form dorosłego życia przed obraniem swojej głównej ścieżki. Będą próbować różnych prac, doszkalać się w swoich pasjach lub podróżować.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?