Ciekawostki na temat Dnia Wagarowicza. Jak dawniej obchodzono to święto? Sprawdź, czy tego dnia nie idzie się na lekcje

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Niektórzy uczniowie 21 marca nie idą do szkoły. Coraz częściej placówki organizują zajęcia, np. sportowe, które mają zachęcić uczniów do uczestnictwa w inicjatywach szkolnych.
Niektórzy uczniowie 21 marca nie idą do szkoły. Coraz częściej placówki organizują zajęcia, np. sportowe, które mają zachęcić uczniów do uczestnictwa w inicjatywach szkolnych. Narodowe Archiwum Cyfrowe/ unsplash Clarisse Meyer
Dzień Wagarowicza obchodzimy 21 marca. Pokrywa się on z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny. Czy jest to dzień wolny od lekcji? Uczniowie często decydują się, by nie uczestniczyć w zajęciach. Zebraliśmy ciekawostki na temat Dnia Wagarowicza. Sprawdźcie, jak kiedyś obchodzono to nieformalne święto, a jak obchodzi się je aktualnie.

Spis treści

Kiedy jest Dzień Wagarowicza 2024? Czy idzie się wtedy do szkoły?

Dzień Wagarowicz jest dokładnie 21 marca. Zgodnie z przepisami uczniowie mają obowiązek być wówczas na lekcjach lub uczestniczyć w przygotowanych przez placówkę atrakcjach. Uczeń, który nie przyjdzie wówczas do szkoły, będzie miał wpisaną nieobecność, którą należy usprawiedliwić.

Skąd się wziął Dzień Wagarowicza?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy tak naprawdę narodził się Dzień Wagarowicza. Uczniowie uciekali z lekcji już od niepamiętnych czasów. Ostatecznie jednak to nieformalne święto ustanowiono 21 marca. Data nie jest przypadkowa. Właśnie w momencie, gdy w powietrzu zaczyna się czuć wiosnę, dzieci mają ochotę porzucić siedzenie nad książkami oraz naukę.

Poniżej zebraliśmy ciekawostki na temat Dnia Wagarowicza:

  1. Dzień Wagarowicza jest obchodzony nie tylko w Polsce, ale także w niektórych regionach Litwy;
  2. Nie wiadomo tak naprawdę, w którym momencie ustanowiono Dzień Wagarowicza. Jednak samo określenie „wagary” używane było już w XIX i XX wieku;
  3. Słowo „wagary” pochodzi z łaciny („vagari”) i oznacza „wałęsać się” lub „błąkać się”;
  4. Ucznia chodzącego na wagary początkowo nazywano… „wagusem”. Takiego określenia użył na przykład Stefan Żeromski w „Przedwiośniu” („Całe dnie spędzał poza domem na łobuzerii z kolegami, na grach, zabawach, eskapadach i wagusach”). Według słownika Doroszewskiego „wagus” to przestarzałe określenie osoby, która „włóczy się bez celu, zwłaszcza uczeń chodzący na wagary”;
  5. Korzeni Dnia Wagarowicza można szukać w zwyczaju topienia Marzanny. Zazwyczaj dzieci 21 marca szły nad rzekę, by oficjalnie zakończyć zimę i powitać wiosnę. Nie myślano wówczas o nauce. Można więc przypuszczać, że właśnie z tego zwyczaju wzięło się późniejsze wagarowanie.

Dzień Wagarowicza wczoraj i dziś

Dawniej Dzień Wagarowicza wzbudzał wśród dzieci wiele emocji. Zastanawiano się, czy ucieczka z zajęć jest dobrym pomysłem. Niektórzy mobilizowali całą klasę, by nie zostawać na lekcjach. Policja podkreśla jednak, że to właśnie w czasie wagarów ma miejsce najwięcej przestępstw popełnianych przez młodocianych. Właśnie dlatego apeluje, żeby nie opuszczać zajęć.

Tak witaliśmy wiosnę przed laty, przed II wojną światową i po jej zakończeniu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zaczęła się wiosna. Jak przed laty wyglądał Dzień Wagarowicz...

Szkoły postanawiają wyjść uczniom naprzeciw i niejednokrotnie same organizują Dzień Wagarowicza, w czasie którego uczniowie, zamiast lekcji uczestniczą w rozgrywkach sportowych na świeżym powietrzu, odwiedzają parki czy lasy lub przeprowadzają grę miejską. Dzień Wagarowicza nie jest wolny od szkoły, ale można wykorzystać go w naprawdę ciekawy sposób i zrezygnować z siedzenia nad książkami. W końcu, kto z nas nie chciałby w piękną pogodę udać się do lasu czy nad rzekę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji