Czy szkoła może zakazać uczniowi przynoszenia telefonu? Czy nauczyciel ma prawo zabrać uczniowi smartfon? To mówią przepisy

Magdalena Ignaciuk
Prace domowe są zmorą wielu uczniów. Czy mogą być oceniane?
Prace domowe są zmorą wielu uczniów. Czy mogą być oceniane? freepik.com
Prace domowe to temat wzbudzający emocje. Jedni twierdzą, że jest ich za dużo, inni narzekają, że za mało. Dużo wątpliwości budzi stawianie jedynek za ich brak. Czy jest to dozwolone? A jak z telefonami? Czy nauczyciele mogą je rekwirować? Czy nauczyciel może nie chcieć udostępnić ocenionej pracy pisemnej ucznia? Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią przepisy.

Spis treści

Czy prace domowe są potrzebne?

Samo zadawanie prac domowych wzbudza sporo kontrowersji. Spotkamy ich zwolenników i przeciwników. Zwykle są jednak one uzasadnione i jeśli nie są zadawane zbyt często i w ilościach niemożliwych do przerobienia, to przynoszą korzyści. Utrwalają wiedzę zdobytą na lekcji, pogłębiają ją, mogą zainteresować ucznia jakimś zagadnieniem. Zdarza się jednak, że prace domowe są zadawane „dla zasady”, zawsze i bez głębszej refleksji. Takie zadania nie będą odrabiane z chęcią i niewiele uczniowie z nich przyswoją. 24480577

Jedynka za brak pracy domowej?

To czy nauczyciel może postawić jedynkę za pracę domową jest uzależnione od zapisów w statucie.

Na początku każdego roku szkolnego nauczyciele informują uczniów oraz ich rodziców, m.in. o wymaganiach edukacyjnych i sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów. Jest to obowiązkowe i ustalone w art. 44b ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy o systemie oświaty. Praca domowa może być sposobem sprawdzenia osiągnięć edukacyjnych uczniów. Nie ma w przepisach jednak informacji o tym, że nauczyciel musi zadawać pracę domową i że musi ją ocenić. Żaden przepis nie zabrania też zadawania prac domowych ani jej oceniania.

Informacje o tym, co i w jaki sposób jest w danej szkole oceniane, są zawarte w wewnątrzszkolnym systemie oceniania, który znajduje się w statucie szkoły.

Jeszcze więcej emocji wzbudza jedynka za brak pracy domowej.

Przy założeniu, że praca domowa jest sposobem sprawdzenia osiągnięć edukacyjnych, miernikiem wiedzy ucznia, brak pracy domowej to brak pomiaru a nie dowód na brak umiejętności z danego przedmiotu - czytamy na Portalu Oświatowym.

Ze względu na to, że przepisy oświatowe nie dają konkretnej odpowiedzi na ten temat, warto zwrócić na to uwagę w szkole i stworzyć konkretne przepisy na ten temat, które będą obowiązywały w danej placówce.

Zabieranie telefonów uczniom jest bezprawne

Nauczyciele nie mogą zabierać uczniom telefonów ani nakazać pozostawienie ich np. w sekretariacie szkolnym. W art. 99 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe zapisano, że uczeń jest zobowiązany do przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.

W obowiązku szkoły jest ustalenie zasad korzystania z telefonów komórkowych i innych elektronicznych urządzeń.

Ważne jest, aby tworzenie zasad ograniczania korzystania z telefonów w szkołach odbywało się we współpracy nauczycieli i dyrekcji szkoły z samorządem szkolnym i radą rodziców, ponieważ dotyczą one całej społeczności szkolnej. Powinny być skutecznie komunikowane, wyjaśniając, dlaczego są wprowadzane i jakie korzyści przyniosą. Wspólne ustalanie zasad pozwoli uwzględnić różne perspektywy i zapewni większe zaangażowanie w ich przestrzeganie — komentuje Jan Koziarski, dyrektor pionu marketingu w VULCAN w artykule Barbary Wesołej.

Portal ePedagogika wspomina, że obowiązek pozostawienia telefonu, czy to w sekretariacie czy to w pokoju nauczycielskim, jest naruszeniem prawa własności. Takie zapisy nie mogą więc pozostawać w statucie szkoły.

Czy nauczyciel może nie udostępnić sprawdzianu rodzicom?

Rodzice często zastanawiają się, czy mają prawo do wglądu w prace pisemne swoich dzieci.
W 44 art. Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom. Sposób udostępniania dokumentacji ma być określony w statucie szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji