Dorota Banik. Wpaja uczniom, że powinni stale się rozwijać, być świadomi uczenia się, aby potem tę wiedzę wykorzystać

Agnieszka Rzymkowska
Archiwum prywatne Doroty Banik
Nauczycielem Roku Klas IV-VIII województwa opolskiego została Dorota Banik. Zwyciężczyni uczy w Szkoły Podstawowej Publicznej nr 5 w Brzegu.

Zawsze chciała uczyć i do dziś to robi

Zaczęło się tak, że od zawsze, jak to się mawia, chciała być nauczycielką. Już jako mała dziewczynka sadzała swoje miśki i lalki na krzesłach, miała swój dziennik i naśladując lekcje ze swoją panią z nauczania wczesnoszkolnego, uczyła zabawki.

Potem męczyłam moją młodszą siostrę zabawami w szkołę, ale tak naprawdę zawód nauczyciela został mi przekazany w genach. Oboje moi rodzice byli nauczycielami fizyki, więc szkołę miałam na co dzień w domu. Próbowali mi pokazać, że jest to bardzo wdzięczny, ale jednocześnie ciężki zawód - opowiada Dorota Banik, która najwyraźniej się nie przestraszyła i została nauczycielką.

Ma za sobą 28 lat pracy w zawodzie pedagoga. - Zaczęłam pracę w ośmiolatce, do której wcześniej chodziłam jako dziecko i była to Szkoła Podstawowa nr4 w Brzegu. Kiedy zaczęto tworzyć gimnazja, przeszłam do Publicznego Gimnazjum nr1, które powstało w tym samym budynku. Od roku 2017 zaczęto wygaszać gimnazja, łącząc naszą szkołę z Publiczną Szkołą Podstawową nr5, w której nadal pracuję - mówi, przedstawiając swoją ścieżkę kariery zawodowej.

Jest nauczycielem języka angielskiego, ale zajmuje się nie tylko nauczaniem, bo od niedawna rozpoczęła pracę również jako wicedyrektor swojej szkoły. - Jest to dla mnie zupełnie nowe wyzwanie i staram się wypełniać swoje obowiązki jak najlepiej potrafię - opowiada.

Wiadomo, że dla każdego nauczyciela bardzo ważne są osiągnięcia jego uczniów, taka specyfika zawodu. - Ja również takowe posiadam. Na przełomie tych wszystkich lat zdobywałam z moimi uczniami najwyższe miejsca w konkursach wojewódzkich i międzynarodowych z języka angielskiego. Wygrywaliśmy konkursy w przeglądach teatralnych obcojęzycznych, uzyskiwaliśmy najlepsze wyniki na egzaminach gimnazjalnych i ósmoklasisty - wymienia osiągnięcia Nauczyciel Roku Klas IV-VIII województwa opolskiego.

Nauczanie, ale i wychowanie

Według naszej zwyciężczyni praca nauczyciela pedagoga to nie tylko nauczanie, ale także wychowanie oraz współpraca z rodzicami.

Jako pedagodzy mamy bardzo duży wpływ na rozwój młodych ludzi - przedstawia swoje stanowisko. - Jako nauczyciel i pedagog wpajam moim uczniom, że powinni się stale rozwijać, że powinni być świadomi uczenia się, aby potem tę wiedzę móc wykorzystać w swoim życiu.

Chciałaby, aby jej uczniowie byli szczęśliwi

Jako życzliwa i wspierająca swoich uczniów osoba chciałaby, aby mieli swoje pasje, aby rozwijali je, aby kiedyś mogli powiedzieć, że lata spędzone w szkole nie były stracone. - Jeżeli części z nich udaje się to, wtedy wiem, że moja praca ma sens i czuję się spełniona - wyznaje Dorota Banik.

Jest dumna z tego, że do tej pory uprawia zawód nauczyciela

- Jestem dumna z tego, że pracuję w szkole ze wspaniałą panią dyrektor i cudownym gronem pedagogicznym, które ze sobą na co dzień współpracuje, które sobie wzajemnie pomaga i jest bardzo twórcze. Jestem dumna z tego, że godzę tę pracę z życiem rodzinnym, co czasami jest bardzo trudne. A mogę to robić dzięki mojemu bardzo wyrozumiałemu mężowi, który mnie wspiera w moich działaniach - opowiada Dorota Banik.

Po godzinach pracy namiętnie czyta kryminały

Jak mówi, uwielbiam zaszyć się w cichym miejscu z dobra kawą i książką. - To jest mój sposób na relaks - mówi. Lubi dobrą sztukę teatralną oraz długie spacery ze swoim mężem, zwłaszcza brzegiem morza, tak opowiada o sposobie spędzania czasu wolnego od pracy.

Wygrana to dla niej ogromne wyróżnienie

Jak przyjęła wygraną w naszym wielkim plebiscycie edukacyjnym w swojej kategorii? Do tej pory jeszcze w to... nie wierzy. Przyznaje, że jest trochę onieśmielona.- Jest bardzo wielu wspaniałych nauczycieli, którzy zapewne zasługują na tę wygraną. W tym roku ten zaszczyt przypadł mnie, za co z całego serca bardzo wszystkim dziękuję - zwraca się do osób Ją wspierających.

Już sama nominacja była dla Niej wielkim zaskoczeniem, natomiast wygrana jest wielkim zaszczytem. - Jestem wdzięczna wszystkim osobom, które oddały na mnie swój głos, a tym samym dodały mi skrzydeł do dalszej pracy - mówi Dorota Banik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji