Edukacja w 2021 roku. Rozmowy o podwyżkach dla nauczycieli, nowa lista lektur i nauka zdalna. Oto co wydarzyło się w 2021 roku

Magdalena Konczal
Podsumowanie 2021 roku w edukacji. Co wydarzyło się przez ten czas? Nauka zdalna, rozmowy o czasie pracy i wynagrodzeniu nauczycieli, zapowiedź nowego przedmiotu (historia i teraźniejszość).
Podsumowanie 2021 roku w edukacji. Co wydarzyło się przez ten czas? Nauka zdalna, rozmowy o czasie pracy i wynagrodzeniu nauczycieli, zapowiedź nowego przedmiotu (historia i teraźniejszość). 123 RF/ zdjęcie seryjne/ halfpoint
W 2021 roku w edukacji sporo się działo. Epidemia sprawiła, że uczniowie i ich rodzice wciąż żyli w niepewności, obawiając się powrotu do nauki zdalnej. Rozpoczęto akcję szczepień dla nauczycieli, ferie odbywały się w jednym terminie dla wszystkich województw, w reżimie sanitarnych przeprowadzono egzaminy ósmoklasisty i maturę. Bardzo ważnym wydarzeniem były również rozmowy strony rządowej ze związkami zawodowymi i samorządowcami, podczas których dyskutowano m.in. o wcześniejszych emeryturach i czasie pracy nauczyciela. Co jeszcze wydarzyło się w edukacji w 2021? Oto zbiór najważniejszych informacji.

Styczeń: ferie zimowe w jednym terminie i nauka zdalna

1 stycznia 2021 zniesiono Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a utworzono Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pieczę nad nowo utworzonym organem przejął Przemysław Czarnek. W styczniu 2021 ferie zimowe odbyły się w tym samym terminie dla wszystkich województw (4-18 stycznia). Po przerwie do szkół wrócili jednak tylko uczniowie klas I-III. Reszta uczyła się zdalnie.

Luty: szczepienia nauczycieli

W lutym 2021 roku rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla nauczycieli. Pedagodzy i inni pracownicy szkół, przedszkoli i żłobków byli szczepieni preparatem Astra Zeneca.

Marzec: zróżnicowanie nauki w szkołach

Marzec 2021 w edukacji był okresem częstego zmieniania trybu nauki. W zależności od konkretnych województw i liczby zakażeń w tych miejscach, w niektórych regionach wprowadzano naukę hybrydową lub zdalną. Pod koniec marca zdecydowano się także zamknąć przedszkola. W tym miesiącu odbyły się próbne egzaminy maturalne i ósmoklasisty przeprowadzane z Centralną Komisją Egzaminacyjną.

Kwiecień: zmiany w egzaminach i nauka zdalna

19 kwietnia 2021 roku przedszkola wróciły do pracy stacjonarnej. Również w kwietniu minister edukacji zapowiedział, że egzaminy maturalne i ósmoklasisty 2022 odbędą się tak, jak w 2021 roku, a więc na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 roku. Pod koniec miesiąca część uczniów z poszczególnych województw przeszła na naukę hybrydową, niektórzy wciąż uczyli się zdalnie.

Maj: matury i egzamin ósmoklasisty

4 maja 2021 roku wszyscy uczniowie klas I-III powrócili do nauki stacjonarnej. Starsi uczniowie wciąż uczyli się zdalnie. Tego samego dnia rozpoczęły się matury, które zostały przeprowadzone w reżimie sanitarnym. Z uwagi na pandemię ograniczono wymagania egzaminacyjne. Uczniowie nie musieli przystępować do jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zrezygnowano także z egzaminów ustnych (język polski i język obcy). Od 17 do 30 maja uczniowie klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych przeszli na naukę hybrydową.

Pod koniec maja uchwalono nowelizację ustaw: o systemie oświaty i finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z nią minister edukacji ma prawo ustanawiać programy i przedsięwzięcia w celu realizacji polityki oświatowej państwa.

Czerwiec-sierpień: wotum nieufności wobec ministra Czarnka i wytyczne MEiN

Po miesiącu nauki stacjonarnej uczniowie 24 czerwca rozpoczęli wakacje. W lipcu 2021 odrzucono wniosek złożony przez Koalicję Obywatelską o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji – Przemysława Czarnka. W sierpniu z kolei opublikowano wytyczne, związane z powrotem uczniów do szkól od 1 września 2021.

Wrzesień: zmiany w kanonie lektur i propozycje MEiN, związane z zawodem nauczyciela

Wraz z nowym rokiem szkolnym, wszyscy uczniowie powrócili do nauki w trybie stacjonarnym. Zgodnie z przepisami dyrektor miał możliwość podjęcia decyzji o nauczaniu hybrydowym lub zdalnym, jeśli uzyskał pozytywną opinię od inspektora sanitarnego.

Również we wrześniu weszły w życie nowelizacje rozporządzeń ws. podstaw programowych. Ustanowiono wówczas nowy kanon lektur, zniesiono nakaz, by zajęcia wychowania do życia w rodzinie odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, a także opublikowano zalecenia związane z lekcjami wychowania fizycznego. Poza tym ruszył pilotażowy program „Poznaj Polskę”, w ramach którego uczniowie mieli odbywać wycieczki, by lepiej poznać historię swojego kraju.

Pod koniec września 2021 Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało i przedstawiło swoje propozycje zmian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli. Wśród nich znalazło się: zwiększenie pensum, wprowadzenie godzin dostępności, podniesienie pensji nauczycielskich i zreformowanie drogi awansu zawodowego. Związki zawodowe nie zgodziły się na propozycje MEiN. Rozmowy strony rządowej ze związkowcami i samorządowcami były kontynuowane w kolejnych miesiącach.

Październik: protest pod budynkiem MEiN i dalsze rozmowy

Na początku października pod budynkiem MEiN odbył się protest pod hasłem: „Dość arogancji i braku szacunku dla nauczycieli” zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Domagano się m.in. realnych podwyżek dla nauczycieli.
Związki zawodowe zdecydowały się działać razem przeciw odrzuceniu propozycji MEiN. Pod koniec miesiąca odbyło się kolejne spotkanie, na którym omawiano kwestie, związane z pracą nauczycieli (czas pracy, pensje itd.).

Listopad: nowy przedmiot w szkołach i rozmowy z „Solidarnością”

W listopadzie zapowiedziano, że w roku 2021/2022 w szkołach pojawi się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Będzie on obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych (I i II klasa). Zlikwidowany zostanie z kolei przedmiot wiedza o społeczeństwie.

Minister edukacji podpisał także rozporządzenie ws. możliwości przejścia na tryb zdalny szkół, które znajdują się na granicy białoruskiej. Podjęto taki krok w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Odbyły się także kolejne rozmowy ws. systemu wynagradzania nauczycieli. Tym razem strona rządowa spotkała się tylko z nauczycielską „Solidarnością”.

Grudzień: tzw. Lex Czarnek i wprowadzenie nauki zdalnej

Na początku grudnia odbyło się kolejne spotkanie strony rządowej z „Solidarnością”. Kilka dni później toczono rozmowy w powiększonym gronie dwóch związków zawodowych: ZNP i Forum Związków Zawodowych. W trzecim grudniowym spotkaniu poświęconym zmianom w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli uczestniczyli przedstawiciele MEiN i samorządowcy.

W grudniu głośno zrobiło się także o planowanych zmianach w prawie oświatowym (tzw. Lex Czarnek), które miałyby zwiększać rolę kuratora w szkołach. W związku z nimi 8 grudnia 2021 roku zorganizowano protest o nazwie „Pogrzeb polskiej edukacji”. 12 grudnia miało odbyć się pierwsze czytanie tego dokumentu, ale posiedzenie komisji zostało zawieszone. Jak zapowiedział Przemysław Czarnek, prace nad tym projektem mają wrócić w styczniu 2022 roku.

Wszyscy uczniowie od 20 grudnia 2021 do 10 stycznia 2022 roku uczą się zdalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nieważne co tylko że nieroby nauczyciele mają teraz prawie cały rok wolnego
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji