Jak napisać streszczenie?
Może się wydawać, że streszczenie jest dość prostą formą pisemną. Jednak wbrew pozorom zawarcie myśli głównego tekstu w zwięzły sposób może przysparzać uczniom sporo problemów. Właśnie dlatego stworzyliśmy krótkim poradnik, w którym wyjaśniamy, jak napisać streszczenie krok po kroku.
- Zaczynamy od przeczytania z uwagą tekstu, który mamy streścić (jeśli ktoś ma taką potrzebę, można przeczytać go dwu- czy trzykrotnie). Następnie dzielimy go na mniejsze części. W niektórych tekstach poszczególne segmenty wydzielone są przez śródtytuły, co ułatwia nam zadanie. Wówczas z każdego segmentu staramy się wyłonić jedną, przewodnią myśl.
- Zastanówmy się także, co jest tematem całego tekstu i co o tym temacie mówi jego autor.
- Warto stworzyć krótki plan (w głowie lub pisemnie), w którym zawrze się poszczególne punkty streszczenia.
- Przed samym przystąpieniem do napisania streszczenia, dobrze byłoby jeszcze raz przeczytać tekst bazowy i upewnić się, że został on przez nas dobrze zrozumiany.
- Piszemy streszczenie, pamiętając, że powinno ono stanowić 10% tekstu bazowego. Podczas pisania warto tworzyć krótkie i rzeczowe zdania pozbawione szczegółów. Nie zapominajmy też o tym, że streszczenie powinno zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
- Na koniec warto przynajmniej raz przeczytać napisane przez nas streszczenie, by upewnić się, że jest ono zrozumiałe i nie jest zbyt długie.
Przydatne słownictwo przy pisaniu streszczenia
Tak jak to już zostało powiedziane, podczas pisania streszczenia warto jest tworzyć zwięzłe zdania. Poza tym dobrym pomysłem będzie zapoznanie się ze zwrotami, które są mile widziane przy formie pisemnej, jaką jest streszczenie.