Kiedy są ferie zimowe 2023? Oto terminy ferii dla wszystkich województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i inne. Gdzie warto jechać?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Ferie zimowe mogą być czasem, w którym dzieci będą się dobrze bawić, nawet jeśli nie wyjadą do innej miejscowości czy kraju. Przedstawiamy terminy ferii zimowych 2023.
Ferie zimowe mogą być czasem, w którym dzieci będą się dobrze bawić, nawet jeśli nie wyjadą do innej miejscowości czy kraju. Przedstawiamy terminy ferii zimowych 2023. 123 RF/ zdjęcie seryjne/ victoriadunn
Kiedy są ferie zimowe 2023? Większość uczniów ma je już za sobą. Z kolei osoby z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskie na wypoczynek udali się w ostatniej turze, która rozpoczęła się 13 lutego, a zakończy 26 lutego. Ferie zimowe 2023 są więc rozłożone pomiędzy województwa, tak jak co roku. Wyjaśniamy, jak wypadają ferie zimowe oraz co warto wówczas zobaczyć.

Spis treści

Kiedy są ferie zimowe 2023? Te dni są wolne od szkoły w styczniu i lutym

W najbliższym czasie uczniowie mogą liczyć na sporo wolnego. Uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego 23 stycznia rozpoczęli drugi tydzień ferii zimowych, a osoby z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – pierwszy. Niebawem na ferie zimowe udadzą się osoby z następujących województw: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Jak wypadają ferie zimowe w 2023 roku?

Trwa głosowanie...

Jak spędzasz ferie zimowe?

W tym roku odbywają się one w terminie od 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku. Poniżej przedstawiamy dokładny harmonogram z podziałem na województwa, a także atrakcje, które można zobaczyć w tych regionach Polski.

Ferie zimowe 2023. Jak wypadają w poszczególnych województwach?

Poniżej podajemy terminy ferii zimowych dla wszystkich województw:

  • 16-29 stycznia 2023: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia - 5 lutego 2023: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia - 12 lutego 2023: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 13-26 lutego 2023: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
Terminy ferii zimowych 2023 we wszystkich województwach.
Terminy ferii zimowych 2023 we wszystkich województwach.

Ferie zimowe 2023 – woj. lubelskie

Ferie w woj. lubelskim będą trwały w pierwszej turze, a więc w terminie: 16-29 stycznia 2023. Niektórzy nie mogą pozwolić sobie na dalekie i kosztowne wycieczki, warto jednak zwiedzić to, co znajduje się w okolicy, a w woj. lubelskim takich miejsc nie brakuje. Zwłaszcza w Lublinie. Zimą warto zobaczyć tutaj świąteczne iluminacje na Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu czy szopkę bożonarodzeniową.

Warto także odwiedzić ciekawe, pod kątem edukacji naszych dzieci miejsca. Z pewnością jest nim Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. To doskonałe dopełnienie lekcji języka polskiego, zwłaszcza jeśli akurat omawiana jest na nich „Lalka”. Warto także wybrać się do: Domu Słów, Muzeum Wsi Lubelskiej czy Lubelska Trasa Podziemna.

Ferie zimowe 2023 – woj. łódzkie

W woj. łódzkim ferie zimowe będą trwały w terminie: 16-29 stycznia 2023. W tym regionie Polski jest naprawdę sporo miejsc, które mogą okazać się dla dziecka (i dla dorosłego) warte odwiedzenia. Wiedzę w praktyce można zdobyć w Centrum Nauki Experymentiarum, a w Teatrze Małym obejrzeć ciekawą sztukę. To wszystko w Łodzi. A co poza nią? Duże wrażenie robi punkt widokowy w Kleszczowie.

Ferie zimowe 2023 – woj. podkarpackie

W przypadku tego województwa przerwa międzysemestralna również będzie trwała w terminie 16-29 stycznia 2023. Uczniowie z tego regionu nie będą mieli tak daleko na bieszczadzkie stoki narciarskie. Warto skorzystać z tej możliwości. Ale oprócz nich warto także wybrać się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Ci nieco starsi mogą zapoznać się z twórczością Zdzisława Beksińskiego, odwiedzając jego muzeum w Sanoku.

Ferie zimowe 2023 – woj. pomorskie

Uczniowie z woj. pomorskiego także będą mieli ferie w pierwszej turze, a więc w terminie 16-29 stycznia 2023. I tutaj nie brakuje atrakcji zarówno tych typowo rozrywkowych, jak i edukacyjnych. W samym Trójmieście jest ich naprawę sporo. W Gdańsku warto wybrać się do Centrum Nauki Hevelianum, a w Gdyni – do Centrum Nauki Experyment. Ferie zimowe mogą być też doskonałą okazją do zwiedzenia zamków, np. w Malborku czy Kwidzynie.

Ferie zimowe 2023 – woj. śląskie

Ferie w woj. śląskim również są w pierwszej turze, czyli w terminie 16-29 stycznia 2023. Uczniowie z tego województwa nie będą mieli daleko na stoki narciarskie. Warto więc skorzystać z tej okazji. Jednak w tym regionie Polski znajduje się naprawdę dużo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. W Katowicach można odwiedzić Muzeum Śląskie, a w Częstochowie – na przykład Muzeum Produkcji Zapałek czy Muzeum Historii Kolei.

Ferie zimowe 2023 – woj. podlaskie

W woj. podlaskim ferie zimowe odbędą się już w drugiej turze, a więc w terminie 23 stycznia – 5 lutego 2023. Znajdziemy tutaj naprawdę sporo ciekawych atrakcji. W samym Białymstoku warto odwiedzić np. EPI Centrum Nauki czy Białostocki Teatr Lalek. Ale Podlasie to także wiele małych miejscowości, które są warte zobaczenia, jak chociażby historyczne miasto Tykocin (a w nim: muzeum czy Wielka Synagoga).

Ferie zimowe 2023 – woj. warmińsko-mazurskie

Ferie w woj. warmińsko-mazurskim odbędą się w terminie 23 stycznia – 5 lutego 2023. Co warto zwiedzić w tym województwie razem z dzieckiem? Oprócz pięknych jezior, nad które lepiej jednak wybrać się latem, znajdziemy tu takie atrakcje jak: Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie czy Stare Miasto w Olsztynie. Z kolei w Elblągu możemy odwiedzić Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Ferie zimowe 2023 – woj. kujawsko-pomorskie

W woj. kujawsko-pomorskim uczniowie udadzą się na ferie w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023. W tym regionie Polski z pewnością warto odwiedzić Toruń, a w szczególności: Muzeum Piernika, planetarium czy po prostu przejść się Starym Rynkiem. Atrakcji nie brakuje także w Bydgoszczy (m.in. Muzeum Mydła czy Muzeum Pieniądza).

Ferie zimowe 2023 – woj. lubuskie

Uczniowie z woj. lubuskiego będą wypoczywać w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023. W tym regionie warto odwiedzić m.in. Muzeum Ziemi Lubuskiej czy Centrum Nauki Keplera, a także Wzgórza Piastowskie.

Ferie zimowe 2023 – woj. małopolskie

Osoby, zamieszkujące woj. małopolskie, przerwę międzysemestralną będą miały w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023. O atrakcjach w tym regionie Polski można by było długo pisać. Młodzież z całej Polski zjeżdża się np. do Zakopanego, by właśnie tutaj spędzić ferie zimowe. W samym Krakowie będziemy mieli też okazję zwiedzić wiele znanych i ciekawych miejsc jak Rynek Główny, ale także Muzeum Inżynierii i Techniki. Przebywając w Małopolsce, można także odwiedzić Rydlówkę, czyli miejsce, w którym toczyła się akcja „Wesela” Wyspiańskiego.

Ferie zimowe 2023 – woj. świętokrzyskie

Uczniowie z woj. świętokrzyskiego ferie zimowe będą miały w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023. Na tych terenach z pewnością warto zwiedzić Kielce (np. Muzeum Zabawy i Zabawek czy Muzeum Stefana Żeromskiego). Ciekawym pomysłem będzie także odwiedzenie wsi, w której autor „Przedwiośnia” spędził swoją młodość – chodzi o Ciekoty. To właśnie tam znajduje się rekonstrukcja dworku szlacheckiego Państwa Wincentego i Józefy Żeromskich.

Ferie zimowe 2023 – woj. wielkopolskie

W woj. wielkopolskim ferie zimowe będą trwać od 30 stycznia do 12 lutego 2023. Tutaj kluczowymi atrakcjami mogą okazać się te, znajdujące się w Poznaniu (m.in. Rogalowe Muzeum Poznania, Palmiarnia czy tradycyjnie: Stary Rynek i trykające koziołki). Z miejsc nieoczywistych, idąc literackim szlakiem, warto odwiedzić Jeżyce, a dokładnie Roosvelta 5. To właśnie tam mieszkali Borejkowie – bohaterowie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz.

Ferie zimowe 2023 – woj. dolnośląskie

Uczniowie zamieszkujący woj. dolnośląskie ferie będą mieć w terminie 13 – 26 lutego 2023. Co warto tutaj zobaczyć? To dobra okazja, by wybrać się w góry (np. Karkonosze czy Góry Stołowe). A poza tym ciekawym pomysłem będzie wybranie się do przepięknego Wrocławia. Znajdziemy tutaj także sporo atrakcyjnych miejsc (np. jedyne w Polsce Muzeum Wody, czyli Hydropolis czy niezwykłe Zoo).

Ferie zimowe 2023 – woj. mazowieckie

W woj. mazowieckim ferie zimowe odbędą się w terminie 13 – 26 lutego 2023. W samej Warszawie i okolicach jest naprawdę sporo ciekawych miejsc do zwiedzenia (np. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski). Oprócz tego ciekawym pomysłem może okazać się pójście szlakiem „Lalki” Prusa. Jest on zamieszczony także na Krakowskim Przedmieściu, w miejscu, gdzie – według powieści – znajdowało się mieszkanie Rzeckiego.

Ferie zimowe 2023 – woj. opolskie

Tutaj ferie odbędą się również w terminie 13 – 26 lutego 2023. W tym rejonie warto wybrać się na mało wymagające górskie wędrówki, np. trasą na Biskupią Kopią, kończąc go w Głuchołazach – miejscowości uzdrowiskowej z pięknymi terenami spacerowymi. Ciekawą atrakcją może być też Jarmark Bożonarodzeniowy na opolskim rynku.

Ferie zimowe 2023 – woj. zachodniopomorskie

W woj. zachodniopomorskim ferie odbędą się w terminie 13 – 26 lutego 2023. W Szczecinie z pewnością warto odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, a także Muzeum Techniki i Komunikacji.

Przerwa międzysemestralna w domu? Nic straconego

Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji warto także przejrzeć oferty pobliskich bibliotek czy domów kultury. Często organizowane są tam naprawdę atrakcyjne zajęcia. Nawet jeśli dzieci nie wyjadą w tym roku na stok narciarski, można zapewnić im ciekawy i rozwojowy czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaj Kaj
Jadę w swoje znane tereny w góry ! Mam najdłuższe ferie od 20 lat ... Jestem na emeryturze....
H
Hans von Schwinke
"Gdzie jechać?"

Chicago, Berlin, London i inne centra polskiej bida-emigracji.
K
Konrad
Czy będzie śnieg czy nie to moje dziecko i tak nie odstąpi od komputera. Od kiedy mamy moico to przynajmniej inni tez mogą coś obejrzeć.
G
Gość
Nie napisaliście, że w dolnośląskim na ferie zimowe atrakcją są przede wszystkim góry. We Wrocławiu nie ma śniegu. To raczej nie zimowe miasto.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji