Spis treści
Do kiedy wystawianie ocen na 1. semestr w roku szkolnym 2023/2024?
Koniec pierwszego semestru zbliża się wielkimi krokami. W każdej szkole może być to inna data, ale z reguły wypada na koniec stycznia. Dla wielu terminem granicznym są ferie zimowe. Zanim nadejdzie wyczekiwana przerwa, następuje podsumowanie półrocza i wystawienie ocen za 1. semestr.
Nie ma odgórnie ustalonej daty wystawiania ocen dla wszystkich szkół. Przyjmuje się, że następuje to w okolicach 13-20 stycznia. Na koniec miesiąca zbiera się rada kwalifikacyjna. O dokładnym terminie wystawiania ocen informują swoich uczniów nauczyciele i wychowawcy klas. Odpowiedni zapis powinien znaleźć się także w statucie szkoły.
Wystawianie ocen semestralnych. Co ma na celu i czy można nie zdać półrocza?
Ratunku! Jestem zagrożony, czy mogę nie zdać przez jedynkę wystawioną na półrocze? – niektórzy mogą się nad tym zastanawiać właśnie teraz, kiedy trwa wystawianie ocen semestralnych. Tak, jak wspominaliśmy — oceny na półrocze nie świadczą o braku promocji do następnej klasy. Tylko o tym, że w kolejnym semestrze trzeba się bardziej postarać.
Oceny wystawiane po pierwszym semestrze to okresowe podsumowanie osiągnięć edukacyjnych ucznia. Nie mają jednak wpływu na promocję do następnej klasy. Ocena niedostateczna z danego przedmiotu jest jednak informacją dla ucznia o potencjalnym zagrożeniu niezdania do następnej klasy, jeżeli nie polepszy swoich wyników.
Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły – art. 44f ust. 2 Ustawy o systemie oświaty
Co to są oceny przewidywane?
Ocena przewidywana to informacja o tym, jaka na dany dzień wychodzi uczniowi ocena na półrocze. Oceny przewidywane nauczyciele określają na około miesiąc przed ostateczną kwalifikacją śródroczną. Daje to dzieciom szansę jej poprawienia.
Czy jedynkę za 1. semestr można poprawić?
Znając swoje oceny cząstkowe, uczeń może oszacować, jaka ocena zostanie mu wystawiona oraz w miarę możliwości przygotować się do jej poprawy. Nauczyciel o prawdopodobieństwie wystawienia oceny niedostatecznej także informuje ucznia wcześniej. To z nauczycielem danego przedmiotu należy rozmawiać o możliwościach poprawy oceny oraz ustalić formę i termin zaliczenia. Może to być np. poprawa kartkówki lub sprawdzianu, przygotowanie projektu, aktywność na lekcjach, udział w konkursie przedmiotowym itd.
Średnia ocen na półrocze może być okazją do uzyskania stypendium motywacyjnego za wyniki w nauce (lub osiągnięcia spotowe). Pod uwagę brane są bowiem wyniki z semestru poprzedzającego ten, w którym przyznane ma być stypendium. To oznacza, że stypendium można otrzymać za wyniki w drugim semestrze po uzyskaniu odpowiednio wysokiej średniej i dobrego zachowania w pierwszym półroczu.
Ile trwa drugi semestr? Przypominamy kalendarz roku szkolnego 2023/2024
Drugi semestr, dla niektórych rozpocznie się tuż przed feriami, dla innych po przerwie zimowej. Zakończenie drugiego semestru, a więc także roku szkolnego 2023/2024 przypada na piątek 21 czerwca. Oceny końcoworoczne będą wystawiane wcześniej. O proponowanych ocenach na koniec roku uczniowie powinni dowiedzieć się jeszcze w maju.
Warto zajrzeć do kalendarza roku szkolnego 2023/2024, w którym są uwzględnione wolne dni, matury, wakacje i najważniejsze daty związane z rokiem szkolnym.
Drugi semestr trwa zatem mniej więcej od lutego do 21 czerwca. Klasy maturalne mają krótszy rok szkolny i swoje świadectwa ukończenia szkoły odbierają już w kwietniu. Potem czeka ich maraton egzaminów maturalnych niemal przez cały maj.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?