Spis treści
Sucha porcelana lubi światło. Co z niej zrobić?
Sucha porcelana? Jeśli nigdy nie spotkaliście się z tą techniką, warto ją wypróbować właśnie teraz, przed Bożym Narodzeniem. Wykonane z niej własnoręcznie ozdoby i upominki będą z pewnością wyjątkowe. Najpewniej też zaoszczędzimy na kupowaniu gotowych ozdób.
Z suchej porcelany warto przygotować ozdoby na okna. Światło wpadające przez szyby podświetli porcelanowe kształty i wydobędzie ich szczególną urodę. Wykonane z masy porcelanowej ozdoby przepuszczają lekko światło, więc warto tę właściwość wykorzystać, odbijając w masie trójwymiarowe stemple – czy to przeznaczone do prac plastycznych, czy te do wyciskania świątecznych wzorków na ciastkach i piernikach.
Masa porcelanowa z pewnością polubi się z dekorowanymi wałkami do ciast, które pozostawią na niej wzory. Z gotowca można też zrobić drobne zawieszki na choinkę lub ozdoby na świąteczne wieńce, które coraz chętniej wieszamy na drzwiach domów. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!
Ile schnie porcelanowa masa? Kiedy ozdoby będą gotowe?
Porcelanowa masa przypomina nieco masę solną, ale jest od niej nieco bardziej plastyczna. Jest też mniej krucha po wyschnięciu i podczas schnięcia nie pęka. Gotowe ozdoby suszymy w temperaturze pokojowej, ułożone na arkuszu papieru. Tu przyda się trochę cierpliwości, bo ozdoby schną od kilkunastu do 24 godzin – w zależności od ich wielkości i grubości.
Podczas lepienia czy wyciskania kształtek z masy porcelanowej, tę część, której nie używamy, trzeba przechowywać w zamkniętym, foliowym woreczku. Pozostawiona bez foliowej ochrony masa szybko wysycha i traci elastyczność.
Białe i delikatne. Jak zrobić idealną masę porcelanową?
Kolor uzyskanej masy będzie zależał od składników, jakich do niej użyjemy. Podstawowe to klej i skrobia. Klej typu wikol, czyli tradycyjny klej używany do drewna, kartonu i papieru jest biały, a po wyschnięciu robi się przezroczysty lub lekko mleczny.
Odpowiedzialna za ostateczną barwę masy będzie więc skrobia. Jeśli użyjemy skrobi kukurydzianej – porcelanka będzie miała żółtawy odcień. Dlatego, aby zachować biel masy, lepiej wybrać skrobię ziemniaczaną (mąkę ziemniaczaną). Istotnym dodatkiem jest również oliwka kosmetyczna. Tu też zwróćmy uwagę, aby oliwka dodawana do masy była bezbarwna, a nie żółta.
Co będzie potrzebne do przygotowania zimnej porcelany?
Jak przygotować masę i jak wykonywać z niej ozdoby? W galerii znajdziesz dokładne instrukcje – krok po kroku, wraz z ilustracją fotograficzną wszystkich etapów.
Składniki:
- klej typu wikol (1 porcja – np. pełen papierowy kubek),
- skrobia ziemniaczana (1 porcja – np. pełen papierowy kubek),
- oliwka kosmetyczna (2 łyżki stołowe),
- sok z cytryny (2 łyżki stołowe).
Akcesoria:
- miarki na skrobię i klej – np. papierowe kubki,
- miska do wyrobienia masy,
- silikonowa mata/stolnica,
- wałek do ciasta,
- foremki do ciastek, stempelki,
- woreczek foliowy do przechowywania masy podczas pracy,
- arkusz papieru, na którym będą schły gotowe figurki,
- wykałaczka/patyczek, którymi zrobimy otworki w ozdobach do ich powieszenia,
- sznurek, wstążeczki na zawieszki do ozdób.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?