Przyznano ponad 400 stypendiów w programie Banach NAWA. Osoby z 34 krajów otrzymały szansę na bezpłatne studia w Polsce

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Nagrodzono 443 osoby z 34 krajów.
Nagrodzono 443 osoby z 34 krajów. Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
443 osoby z 34 krajów otrzymały stypendium Banach NAWA, które pozwala najzdolniejszej młodzieży z krajów rozwijających się na podjęcie studiów II stopnia w Polsce – poinformowało w środę Ministerstwo Edukacji i Nauki. To szansa bezpłatną edukację na uczelniach wyższych oraz otrzymanie comiesięcznego stypendium w wysokości 1500 zł.

Spis treści

Program Banach Nawa – na czym polega?

Patronem programu jest Stefan Banach – wybitny polski matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej i działu matematyki zwanej analizą funkcjonalną, mającą zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych.

Program jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, realizowaną w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej i skierowaną do obywateli krajów rozwijających się. Oferuje stypendia na studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Ponadto obywatelom niektórych krajów – Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu – program oferuje dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

Wybrani otrzymają comiesięczne stypendium

Stypendyści są zwolnieni z opłat za kształcenie (na uczelniach publicznych) oraz otrzymują comiesięczne stypendium NAWA w wysokości 1500 zł na pokrycie kosztów utrzymania w okresie kształcenia w Polsce.

Złożono ponad 3500 wniosków o stypendium

W tegorocznej edycji do NAWA wpłynęło 3587 wniosków o stypendium, o ponad 1500 wniosków więcej niż w roku ubiegłym (w 2022 r. złożono 2049 wniosków, a w 2021 – 1966 wniosków). Przyznano 443 stypendia.

Nagrodzono osoby z 34 krajów

Nowi stypendyści pochodzą z 34 krajów. Podobnie jak we wcześniejszych latach, największą liczbę w gronie stypendystów stanowią studenci z Etiopii, Azerbejdżanu, Palestyny, Tanzanii, Nigerii, Kenii i Białorusi. Po raz pierwszy zostały też przyznane stypendia dla studentów z Bośni i Hercegowiny.

Jakie uczelnie i kierunki cieszą się popularnością?

Największą popularnością wśród studentów cieszyły się nauki inżynieryjno-techniczne oraz nauki ścisłe i przyrodnicze. Najliczniejsza grupa stypendystów będzie studiować w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Wśród uczelni najczęściej wybieranych przez wnioskodawców znalazły się Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

Wyniki naboru dostępne są na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej: www.nawa.gov.pl

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji