Strajk nauczycieli wraz z nowym rokiem? ZNP podejmuje kolejne działania. Nauczyciele chcą podwyżek i zmian systemowych. Czy będzie strajk?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Strajk Nauczycieli w Białymstoku (23.04.2019)
Strajk Nauczycieli w Białymstoku (23.04.2019) Wojciech Wojtkielewicz
Będzie strajk nauczycieli? To pytanie, które obecnie zadaje sobie wiele osób. Nowy rok szkolny 2022/2023 trwa, a nastroje w edukacji z dnia na dzień są coraz gorsze. Dlaczego? Bezpośrednim powodem jest nowelizacja Karty Nauczyciela podpisana przez prezydenta. Jednak problemy w szkolnictwie nawarstwiają się już od wielu lat. Niskie pensje, brak realnych systemowych zmian i prestiżu zawodu to tylko niektóre z nich. ZNP podjęło decyzję o ogłoszeniu pogotowia protestacyjnego m.in. przez oflagowanie placówek. Poza tym ma zostać przeprowadzona ogólnopolska akcja informacyjna o narastających problemach w edukacji. Związek podejmuje także kolejne działania. Jakie?

Spis treści

Strajk nauczycieli w grudniu lub styczniu?

Związki zawodowe nie są zadowolone ze zmian wprowadzanych przez rząd w zakresie statusu zawodowego nauczycieli. W związku z tym nie wykluczają strajku. W minionym tygodniu (19 września) ZNP ogłosiło, że w Warszawie w październiku powstanie edukacyjne miasteczko. Będzie odbywać się tam kampania informacyjna adresowana do rodziców, polityków, samorządów i nauczycieli. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. czas i warunki pracy nauczyciela, a także finansowanie edukacji.

– Będziemy chcieli zorganizować ogólnopolską pikietę protestacyjną 15 października. Równocześnie w każdym z województw będziemy chcieli zorganizować wydarzenia o charakterze akcji protestacyjnych, ulokowane w zależności od ustaleń albo przed obiektami administracji rządowej, ewentualnie siedzibami kuratoriów oświaty – powiedział szef ZNP.

Na antenie radia RMF Sławomir Broniarz został zapytany o to, czy można spodziewać się strajku w grudniu lub styczniu. Zaznaczył, że wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijała się debata związana z płacami nauczycielskimi oraz polityką edukacyjną.

Będzie strajk nauczycieli? Ogólnopolska akcja informacyjna i oflagowanie placówek

Po sierpniowym spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych stwierdzili, że są zawiedzeni propozycjami strony rządowej. 24 sierpnia 2022 roku ZNP podjęło uchwałę, w której postanowiło:

  • Zorganizować i przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjną mającą na celu poinformowanie społeczeństwa o narastających problemach systemu edukacji.
  • Ogłosić pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach organizacyjnych Związku obejmujące m. in. oflagowanie i oplakatowanie zakładów pracy.
  • Wystąpić do reprezentatywnych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli z propozycją powołania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego.

– Podjęliśmy uchwałę, wzywającą inne reprezentacyjne związki, działające w oświacie, do stworzenia z dniem 31 sierpnia wspólnego komitetu protestacyjnego. Od 1 września pojawią się na budynkach szkół związkowe flagi i plakaty informujące o naszych postulatach, tam, gdzie zezwoli na to dyrektor. Także w środę wysyłamy wezwanie do premiera, aby podjął z nami rozmowy w terminie do 8 września. Jeśli nie będzie, pozytywnego odzewu, 12 września stawiamy "kropkę nad i" – powiedział Onetowi wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński.

Związki zawodowe nie ustają w działaniach. 30 sierpnia 2022 roku o godz. 13.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się spotkanie związkowców w celu "walki o wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli w roku 2022". 1 września na budynkach niektórych szkół będzie można zobaczyć flagi protestacyjne.

Przed nami strajk nauczycieli? Czy ten scenariusz jest możliwy w roku szkolnym 2022/2023?

Po ostatecznym zatwierdzeniu zmian w Karcie Nauczyciela coraz głośniej mówi się o strajku nauczycieli w 2022 roku. Nowelizacja ustawy zwiększa co prawda pensje nauczycieli (średnie wynagrodzenie wzrośnie o 20 proc. lub o 9 proc. w zależności od tego, czy jest się obecnie nauczycielem stażystą czy kontraktowym), ale tylko osobom rozpoczynającym pracę w zawodzie. Reszta nauczycieli nie dostała podwyżek od września 2022.

Poza tym w roku szkolnym 2022/2023 zgodnie z nowymi przepisami nauczyciele będą musieli obowiązkowo przeznaczyć jedną godzinę tygodniowo na konsultację z uczniami lub rodzicami. Zmienią się także stopnie awansu zawodowego. Nie będzie już nauczyciela stażysty i kontraktowego, w zamian pojawi się nauczyciel początkujący (bez stopnia awansu).

Szczegółowo o zmianach w Karcie Nauczyciela pisaliśmy w tekście: Co czeka nauczycieli od września 2022?>>

Z tymi zmianami już od początku nie zgadzali się przedstawiciele wszystkich trzech central związkowych: Związku Nauczycielstwa Polskiego, KSOiW NSZZ „Solidarność” oraz Wolny Związek Zawodowy „Forum-Oświata”. Skrytykowano niemal wszystkie założenia podpisanej przez prezydenta nowelizacji i postulowano, by wszyscy nauczyciele otrzymali podwyżki.

W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy w 2022 roku będzie strajk nauczycieli.

– Nie ukrywamy, że myślimy o strajku, ale nie wiemy, na ile ten pomysł popierają nauczyciele. Decyzja 23 sierpnia – mówił "Rzeczpospolitej" Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Jutro w trybie nadzwyczajnym odbędzie się posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego ZNP – powiedział 23 sierpnia Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP dla PAP. – Jesteśmy przygotowani do wszelkich działań.

Z kolei oświatowa "Solidarność" swoje spotkanie zaplanowała na czwartek (25 sierpnia 2022).

– Nastroje nie tyle są bojowe, co panuje ogromne rozgoryczenie, a co z tego będzie, to zobaczymy – mówił PAP Jerzy Ewertowski.

Podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2023?

Jak podaje Polska Agencja Prasowa Ministerstwo Edukacji i Nauki zaproponowało podniesienie od 1 stycznia 2023 r. o 9 proc. określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli.

– Na wiele pytań dotyczących tego roku szkolnego sobie odpowiedzieliśmy, wyznaczyliśmy sobie wspólne zadania na kolejne tygodnie, działania, które - mam nadzieję - będą zmierzały do kompromisów również jeszcze w tym roku, w nowym roku budżetowym – mówił Przemysław Czarnek.

Z kolei Dariusz Piontkowski dodał, że strona rządowa chce rozmawiać z o podwyżkach dla nauczycieli.

– W dyskusji wewnątrzrządowej wskazaliśmy kilkakrotnie w pismach do Ministerstwa Finansów i pana premiera nasze propozycje dotyczące wysokości subwencji oświatowej oraz możliwego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Przedstawiliśmy część tych propozycji także na dzisiejszym spotkaniu wyraźnie wskazując, że podwyżki, które miały miejsce już w tym roku: od maja o 4,4 proc. - tak jak cała sfera budżetowa, a od września tego roku poważny wzrost wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę o 20 proc. średniego wynagrodzenia. Do tego chcemy dołożyć przynajmniej 9 proc. To jest propozycja Ministerstwa Edukacji i Nauki w trakcie prac budżetowych, jako propozycja wyjściowa – mówił Piontkowski.

Związki zawodowe nie są zadowolone z propozycji ministerstwa

Z zaproponowanymi zmianami nie zgadzają się związki zawodowe.

– Oczekiwaliśmy, że minister przedstawi rozwiązanie, które dotyczy przeszło 80 proc. nauczycieli, czyli nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, że zaproponuje coś, co rzeczywiście rozbroi ten granat, który został wrzucony wraz z nowelizacją Karty Nauczyciela, kiedy niewielkiej grupie nauczycieli podniesiono wynagrodzenia. I dobrze, że tak się stało, ale nie można zapominać o tych, którzy osiągnęli najwyższy stopień wtajemniczenia – mówił Baszczyński.

Dodał także, że teraz potrzebna jest rozmowa z premierem, bo "z ministrem nie mamy już o czym rozmawiać".

– Minister Czarnek i minister Piontkowski zamknęli możliwość prowadzenia rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli dyplomowanych i mianowanych jeszcze w 2022 r. – powiedział Sławomir Wittkowicz z Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata". – To powoduje, że zwrócimy się do środowiska oświatowego z propozycjami wszczęcia różnego rodzaju procedur prawnych dotyczących rozwiązania tego problemu. Rok 2023 w wersji zaprezentowanej tak ogólnie przez pana ministra Czarnka może być podstawą do prowadzenia rozmów, ale dopiero po rozwiązaniu problemu podniesienia wynagrodzeń nauczycieli dyplomowanych i mianowanych w bieżącym roku. Bez tego nie widzimy praktycznie szans na dalsze prowadzenie rozmów.

Pytany o strajk odpowiedział: "Zobaczymy, procedury sporu zbiorowego to raczej dłuższy okres, niż miesiąc".

– By wyrównać rachunki krzywd nauczycieli za te lata, w roku przyszłym od stycznia (...), aby portfele nauczycieli nie straciły na wartości, podwyżka powinna wynieść 15 proc. – zaznaczył z kolei Jerzy Ewertowski z oświatowej "Solidarności".

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaplanował na 31 sierpnia 2022 roku spotkanie związków zawodowych, na które zaprosił zarówno WZZ "Forum-Oświata", jak i oświatową "Solidarność".

Co z nauczycielami w 2022 roku? Nastroje przed spotkaniem w gmachu MEiN

23 sierpnia 2022 roku o godz. 14.00 odbyło się spotkanie związków zawodowych, przedstawicieli MEiN i organizacji samorządowych. Co mówili przedstawiciele związków zawodowych przed spotkaniem?

– Po 262 dniach wznawia pracę Zespół ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty. Traktujemy ten fakt jako wydarzenie i reakcję ministra edukacji na naszą prośbę, nasze żądania rozmów w sprawach wynagrodzeń, warunków pracy nauczycieli jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego – PAP przekazał słowa wiceprezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztofa Baszczyńskiego.

– Prawie dziewięciomiesięczna zwłoka wydaje się wystarczającym czasem na to, by szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, jak i szerzej rząd, miał już przygotowaną propozycję rozwiązania problemu żenująco niskich wynagrodzeń w edukacji oraz także rozwiązania problemu coraz bardziej widocznego braku nauczycieli w poszczególnych ośrodkach, ten problem już nie dotyka tylko wielkich miast, ale schodzi coraz niżej do mniejszych ośrodków. Szkoda, że do dzisiejszego spotkania ministerstwo nie przekazało ani założeń nowego systemu wynagradzania, ani konkretnych propozycji – zauważył przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata" Sławomir Wittkowicz.

W środowisku nauczycielskim pojawiają się różne pomysły na formę strajku. Czy rzeczywiście pracownicy oświaty się na niego zdecydują? Odpowiedź na to pytanie poznamy niebawem. Po rozmowach ze związkami (około godz. 15.30) ma odbyć się konferencja ministra Przemysława Czarnka i przedstawicieli resortu edukacji.

Strajk nauczycieli w 2019 roku

Warto przypomnieć, że strajk nauczycieli w 2019 roku rozpoczął się 8 kwietnia, a został zawieszony 27 kwietnia. Akcja protestacyjna miała skłonić rząd do podniesienia pensji nauczycielskich, była także wyrazem sprzeciwu wobec dużych reform edukacji wprowadzonych po 2015 roku.

Jak przebiegał strajk w 2019 roku? Zobaczcie naszą galerię.

Podwyżki dla nauczycieli od września 2022, ale nie dla wszystkich

Nauczyciele mogą liczyć na wyższe pensje od września, ale tylko niektórzy. Zyskają osoby zaczynające swoją karierę w zawodzie nauczyciela. Więcej na temat pensji nauczycielskich oraz podwyżek przeczytacie w tekście:

Źródło: PAP

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wacek
Trzeba było strajkować w wakacje.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji