Spis treści
Czy warto wybrać studia podyplomowe?
Nauczycieli różnych dziedzin brakuje w wielu szkołach. Studia podyplomowe dają szansę zdobycia kwalifikacji potrzebnych do nauczania dodatkowych przedmiotów lub pełnienia nowych funkcji w szkole. Kierunków studiów podyplomowych dla nauczycieli jest naprawdę wiele. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jakie kwalifikacje uzyskamy po ukończeniu takowych.
Studia podyplomowe czy kurs?
Dla nauczycieli organizuje się różnego typu szkolenia, warsztaty, kursy i studia podyplomowe. Osoba, która chce się dokształcić, zdobyć dodatkowe informacje w jakimś zakresie i wykorzystywać to później w swojej pracy, może skorzystać z ofert szkoleń i kursów. Wtedy otrzyma zaświadczenie, że wzięła udział w danym szkoleniu i ma wiedzę na ten temat. Nauczyciele często korzystają ze szkoleń na temat:
- dyscypliny w klasie,
- ciekawych metod nauczania,
- zagadnień psychologicznych,
- zagadnień związanych z wychowawstwem,
- relacji z rodzicami.
Jednak gdy chodzi o nauczanie nowego przedmiotu, to samo szkolenie nie wystarczy. Nauczyciel musi ukończyć studia na uczelni, która spełnia warunki zapisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.
W tej chwili nie można już na studiach podyplomowych uzyskać kwalifikacji do nauczania w przedszkolach i klasach I-III. Osoba, która chce podjąć taką pracę, musi ukończyć jednolite, pięcioletnie studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.
Te kierunki studiów podyplomowych są polecane nauczycielom
Studia podyplomowe są stworzone dla osób, które posiadają już dyplom uczelni wyższej, nieważne czy jest to dyplom licencjata, inżyniera czy magistra. Część studiów podyplomowych wymaga specjalistycznej wiedzy zdobytej na studiach I lub II stopnia, na przykład ukończonych studiów na kierunku pedagogika specjalna, filologia polska, etc. Istnieje jednak bardzo wiele kierunków dostępnych dla nauczycieli wszystkich specjalizacji, których głównym warunkiem jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. To między innymi:
- nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie;
- nauczanie wychowania do życia w rodzinie;
- nauczanie edukacji dla bezpieczeństwa;
- doradztwo zawodowe;
- plastyka i technika dla nauczycieli;
- filozofia i etyka dla nauczycieli;
- terapia pedagogiczna – celem tego typu studiów jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia terapii dzieci z trudnościami w uczeniu się i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz zajęć wczesnego wspomagania rozwoju;
- integracja sensoryczna – daje kwalifikacje do pracy z zaburzeniami rozwojowymi i ruchowymi i pozwala na samodzielne planowanie działań praktycznych z dziećmi z zaburzeniami integracji sensorycznej;
- organizacja i zarządzanie oświatą – niezbędne dla osób chcących zajmować stanowiska kierownicze w oświacie;
- oligofrenopedagogika – uprawniają do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną;
- psychologia w oświacie – uzupełniają wiedzę nauczyciela w zakresie psychologii potrzebną na każdym etapie edukacyjnym;
- tyflopedagogika – przeznaczone są dla nauczycieli i wychowawców pracujących lub chcących pracować w szkołach lub placówkach dla dzieci i osób niewidomych lub niedowidzących;
- surdopedagogika – uprawniają do pracy z dziećmi i młodzieżą niesłyszącą i słabo słyszącą w przedszkolach, szkołach specjalnych, integracyjnych i ogólnodostępnych, a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach Polskiego Związku Głuchych, ośrodkach wczesnej interwencji.
Ile kosztują studia podyplomowe?
Ceny studiów podyplomowych różnią się od siebie w zależności od kierunku, a także uczelni. Koszty zwykle są wyższe na uczelniach prywatnych. Koszt jednego semestru waha się od 1500 do 3000 zł. Większość uczelni wyraża zgodę na płatność ratalną.
Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli
Dyrektorzy szkół mają obowiązek do 31 października złożyć do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku kalendarzowym. To, czy nauczycielowi zostanie przyznane dofinansowanie, zależne jest od tego, jakie potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły, określił dyrektor placówki.
Organ prowadzący ustala w budżecie wydatki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Dofinansowanie może pokryć cały koszt studiów podyplomowych lub część.
Nie można dofinansowywać ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli szkoleń i innych form dokształcania, które nie służą celom określonym w art. 70a Karty Nauczyciela.
Czy trzeba być zatrudnionym na czas nieokreślony, by otrzymać dofinansowanie na studia?
Nie trzeba mieć umowy na czas nieokreślony, by dostać dofinansowanie. Nie ma przepisów, w których zawarta byłaby informacja o tym, że nauczyciel nie może być zatrudniony na część etatu lub na czas określony. Podobnie ze stopniem awansu zawodowego – dofinansowanie może otrzymać nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?