Spis treści
Wycieczki szkolne w ramach programu „Poznaj Polskę”
Nie ma chyba lepszego sposobu na zdobywanie wiedzy niż przez zwiedzanie i uczestniczenie w „żywych lekcjach”. Uczniowie z różnych regionów naszego kraju mogli tego doświadczyć, biorąc udział w programie „Poznaj Polskę”. Dzięki tej inicjatywie szkoły otrzymały dofinansowanie na wycieczki edukacyjne – mogli poznać historię i kulturę naszego kraju w sposób namacalny.
Zwiedzili m.in. ciekawe miejsca w stolicy, Gniezno, Biskupin, Legnicę, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, a także zakątki Wrocławia. Dla młodych ludzi była to niezastąpiona lekcja historii, geografii, a niekiedy także języka polskiego.
Zobaczcie, gdzie pojechali uczniowie w ramach programu „Poznaj Polskę” i co udało im się zwiedzić:
Jak podkreślają wychowawcy, wycieczki szkolne po Polsce są dobrą okazją nie tylko do nauki, ale także budowania relacji między młodymi ludźmi.
– Dzięki powyższym działaniom udało nam się poprawić kondycję psychofizyczną wśród uczniów. Dwudniowy pobyt poza domem, po długiej przerwie z powodu pandemii, przyczynił się do integracji i zacieśnieniu więzi między uczestnikami. Taka wycieczka to również atrakcyjny sposób poznawania rzeczywistości. Pozytywny wpływ na proces edukacyjny potęgują dodatkowe czynniki związane z emocjonalnym stosunkiem do zwiedzanych obiektów czy przeżyciami doznawanymi w grupie rówieśniczej. Bez wątpienia stanowią one stymulację do dalszej nauki, rozwijania własnych zainteresowań i podejmowania nowych wyzwań – mówią wychowawcy.
Gdzie wybrali się uczniowie wraz z opiekunami? W rozmaite zakątki Polski m.in.:
- uczniowie z Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku dokładnie zwiedzili stolicę. Wybrali się na Powązki, gdzie w Alei Zasłużonych mieli szansę zobaczyć nagrobki słynnych Polaków. Odwiedzili też Łazienki Królewskie, Starą Oranżerię, Pałac na Wyspie, Wodozbiór, Amfiteatr, Podchorążówkę oraz ogrody;
- dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdyni zwiedziły Gniezno (Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha), a także Ostrowo Lednickie, Pobiedziska ze Skansenem Miniatur na czele. Uczniowie wybrali się też do Biskupina i Gąsawy;
- osoby uczęszczające do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mostkach wyjechali na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli, Muzeum Wojskowego w Drzonowie oraz Złotego Stoku, gdzie znajduje się kopalnia złota. Odwiedzili również Muzeum Miedzi w Legnicy, gdzie zapoznali się z wystawą pt. „Miedź - dzieje niezwykłego metalu”;
- uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żabowie zwiedzili z kolei zakątki Pomorza Zachodniego: Kamień Pomorski, Wolin i Międzyzdroje. Na największej polskiej wyspie wysłuchali opowieści o wikingach, którzy niegdyś zamieszkiwali to miejsce i mieli szansę przenieść się do czasów średniowiecza. W trakcie wycieczki zwiedzono także oceanarium;
- dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Pomykowie wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Odwiedziły Hydropolis (interaktywne Muzeum Wody), Centrum Historii Zajezdnia (Ośrodek Pamięć i Przyszłość), Zespół Historycznego Centrum oraz Muzeum Architektury.
Kontynuacje programu „Poznaj Polskę”. Wycieczki po Europie i nie tylko
Rządowy program doczekał się także swoich kontynuacji. Pod koniec czerwca 2023 roku ruszył nabór na dofinansowanie wycieczek zagranicznych w ramach programu „Poznaj polskie ślady w Europie”. Szkoły otrzymały środki na pokrycie 80 proc. kosztów wyjazdów na 3-, 4- i 5-dniowie wycieczki poza granicę naszego kraju.
Z kolei uczniowie, którzy interesują się sportem, mogli z kolei wziąć udział w inicjatywie „Poznaj Polskę na sportowo”. Młodzi ludzie otrzymywali dofinansowanie na mecze ligowe, ekstraklasy, a także reprezentacji Polski.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?