Uczniowie jeżdżą na wycieczki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Co udało im się zobaczyć? „To atrakcyjny sposób poznawania rzeczywistości”

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zobacz relacje szkół z wycieczek>>
Zobacz relacje szkół z wycieczek>>materiały MEiN
Program „Poznaj Polskę” funkcjonuje w szkołach od 2021 roku. Od tego czasu skorzystało z niego blisko milion uczniów, którzy wzięli udział w ponad 22 tys. wycieczek. Zwiedzano mniej i bardziej znane zakątki Polski: Warszawę, Wrocław, ale też Biskupin. Szkoły podzieliły się relacjami z wycieczek dofinansowanych dzięki programowi „Poznaj Polskę”.

Spis treści

Wycieczki szkolne w ramach programu „Poznaj Polskę”

Nie ma chyba lepszego sposobu na zdobywanie wiedzy niż przez zwiedzanie i uczestniczenie w „żywych lekcjach”. Uczniowie z różnych regionów naszego kraju mogli tego doświadczyć, biorąc udział w programie „Poznaj Polskę”. Dzięki tej inicjatywie szkoły otrzymały dofinansowanie na wycieczki edukacyjne – mogli poznać historię i kulturę naszego kraju w sposób namacalny.

Zwiedzili m.in. ciekawe miejsca w stolicy, Gniezno, Biskupin, Legnicę, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, a także zakątki Wrocławia. Dla młodych ludzi była to niezastąpiona lekcja historii, geografii, a niekiedy także języka polskiego.

Zobaczcie, gdzie pojechali uczniowie w ramach programu „Poznaj Polskę” i co udało im się zwiedzić:

Jak podkreślają wychowawcy, wycieczki szkolne po Polsce są dobrą okazją nie tylko do nauki, ale także budowania relacji między młodymi ludźmi.

– Dzięki powyższym działaniom udało nam się poprawić kondycję psychofizyczną wśród uczniów. Dwudniowy pobyt poza domem, po długiej przerwie z powodu pandemii, przyczynił się do integracji i zacieśnieniu więzi między uczestnikami. Taka wycieczka to również atrakcyjny sposób poznawania rzeczywistości. Pozytywny wpływ na proces edukacyjny potęgują dodatkowe czynniki związane z emocjonalnym stosunkiem do zwiedzanych obiektów czy przeżyciami doznawanymi w grupie rówieśniczej. Bez wątpienia stanowią one stymulację do dalszej nauki, rozwijania własnych zainteresowań i podejmowania nowych wyzwań – mówią wychowawcy.

Gdzie wybrali się uczniowie wraz z opiekunami? W rozmaite zakątki Polski m.in.:

  • uczniowie z Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku dokładnie zwiedzili stolicę. Wybrali się na Powązki, gdzie w Alei Zasłużonych mieli szansę zobaczyć nagrobki słynnych Polaków. Odwiedzili też Łazienki Królewskie, Starą Oranżerię, Pałac na Wyspie, Wodozbiór, Amfiteatr, Podchorążówkę oraz ogrody;
  • dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdyni zwiedziły Gniezno (Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha), a także Ostrowo Lednickie, Pobiedziska ze Skansenem Miniatur na czele. Uczniowie wybrali się też do Biskupina i Gąsawy;
  • osoby uczęszczające do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mostkach wyjechali na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli, Muzeum Wojskowego w Drzonowie oraz Złotego Stoku, gdzie znajduje się kopalnia złota. Odwiedzili również Muzeum Miedzi w Legnicy, gdzie zapoznali się z wystawą pt. „Miedź - dzieje niezwykłego metalu”;
  • uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żabowie zwiedzili z kolei zakątki Pomorza Zachodniego: Kamień Pomorski, Wolin i Międzyzdroje. Na największej polskiej wyspie wysłuchali opowieści o wikingach, którzy niegdyś zamieszkiwali to miejsce i mieli szansę przenieść się do czasów średniowiecza. W trakcie wycieczki zwiedzono także oceanarium;
  • dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Pomykowie wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Odwiedziły Hydropolis (interaktywne Muzeum Wody), Centrum Historii Zajezdnia (Ośrodek Pamięć i Przyszłość), Zespół Historycznego Centrum oraz Muzeum Architektury.

Kontynuacje programu „Poznaj Polskę”. Wycieczki po Europie i nie tylko

Rządowy program doczekał się także swoich kontynuacji. Pod koniec czerwca 2023 roku ruszył nabór na dofinansowanie wycieczek zagranicznych w ramach programu „Poznaj polskie ślady w Europie”. Szkoły otrzymały środki na pokrycie 80 proc. kosztów wyjazdów na 3-, 4- i 5-dniowie wycieczki poza granicę naszego kraju.

Z kolei uczniowie, którzy interesują się sportem, mogli z kolei wziąć udział w inicjatywie „Poznaj Polskę na sportowo”. Młodzi ludzie otrzymywali dofinansowanie na mecze ligowe, ekstraklasy, a także reprezentacji Polski.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji