Wzrośnie nie tylko wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli? Wiemy, co jeszcze ma pójść w górę

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podwyżka średniego wynagrodzenia nauczyciela o 30 proc. dla nauczyciela mianowanego i dyplomowanego oraz 33 proc. dla nauczyciela początkującego – tak mają zmienić się zarobki tej grupy zawodowej. Jak zapowiedziano, w górę pójdzie nie tylko pensja zasadnicza, ale także m.in. dodatki dla nauczycieli czy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.

Spis treści

Jak wzrosną pensje nauczycieli? Chodzi nie tylko o podstawę

Zgodnie z naszymi wyliczeniami pensje nauczycieli w 2024 roku mają wynosić w zależności od stopnia awansu: 4797 zł brutto (nauczyciel początkujący), 5057 zł brutto (nauczyciel mianowany), 5915 zł brutto (nauczyciel dyplomowany).

pieniądze
Zgodnie z zapowiedziami oprócz wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wzrosnąć mają m.in. dodatki, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Warto jednak zwrócić uwagę, że są to wyliczenia oparte o rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Wciąż jednak czekamy na nowelizację tego dokumentu, a więc m.in. tabelę wynagrodzeń nauczycieli. Można przypuszczać, że wyżej podane stawki – w związku ze zmianami – również pójdą w górę.

Nauczyciele zastanawiają się, czy wraz z pensją zasadniczą wzrosną inne dodatkowe pieniądze, które wchodzą w skład wynagrodzenia nauczycieli, czyli m.in. odprawy i nagrody. Jak zapowiedziała Katarzyna Lubnauer, wiceminiester edukacji, one również mają pójść w górę.

– Powiedzmy jasno, poza wzrostem pensji zasadniczej, mniej więcej o tę proporcję 30-33 proc. wzrosną proporcjonalnie dodatki: dodatek za wysługę lat, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, wynagrodzenie za godziny doraźne zastępstw, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne, odprawy emerytalno-rentowe. One wszystkie są powiązane z płacą zasadniczą i kwotą bazową, która znajdzie się w budżecie państwa – zaznaczyła Katarzyna Lubnauer.

Co wzrośnie oprócz pensji nauczycielskiej?

W skład pensji nauczycielskiej wchodzi nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także dodatki. Przypominamy, że są to:

 • dodatek funkcyjny za wychowawstwo;
 • dodatek funkcyjny za sprawowanie funkcji dyrektora lub wicedyrektora;
 • dodatek motywacyjny;
 • dodatek wiejski;
 • dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy;
 • dodatek za wysługę lat.

Jak zapowiedziała wiceminister edukacji, podwyżki mają objąć także wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, a więc – jak czytamy w art. 35 pkt 1 Karty Nauczyciela – „przydzielone nauczycielowi godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych”.

Wzrost nastąpi także – zgodnie z zapowiedziami – w przypadku wynagrodzenia za godziny doraźne zastępstw.

– Wynagrodzenie […] za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy – czytamy w art. 35 pkt 3 Karty Nauczyciela.

Podwyżki mają objąć także nagrody jubileuszowe, a więc pieniądze, które nauczyciel otrzymuje za przepracowane lata pracy. Mowa o różnych kwotach w zależności od liczby przepracowanych lat. Jak czytamy w Karcie Nauczyciela, jest to:

 • za 20 lat pracy – 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
 • za 25 lat pracy – 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
 • za 30 lat pracy – 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
 • za 35 lat pracy – 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
 • za 40 lat pracy – 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego.

Skoro więc wzrośnie miesięczne wynagrodzenie nauczyciela, wzrośnie także wysokość stawki przyznawanej mu za nagrodę jubileuszową.

Jak podała Katarzyna Lubnauer, w górę pójdzie wynagrodzenie za pracę w porze nocnej. Jest ono określone w art. 42b Karty Nauczyciela.

– Nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15 proc. godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie art. 1518 § 1 Kodeksu pracy – brzmi treść Karty Nauczyciela.

Wzrosnąć ma także dodatkowe wynagrodzenie roczne, a więc kwota, którą nauczyciele otrzymują w myśl przepisów ujętych w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz odprawy emerytalno-rentowe (kwestię tę reguluje art. 87 Karty Nauczyciela).

Co dalej z podwyżkami dla nauczycieli i kiedy będą?

Przypominamy, że we wtorek (16 grudnia) Sejm przyjął ustawę okołobudżetową (która reguluje m.in. kwestię podwyżek dla nauczycieli), następnie w Senacie nie wniesiono żadnych poprawek. Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta. Z kolei we czwartek, 18 stycznia Sejm przyjął ustawę budżetową 2024.

– W przyszłym tygodniu, budżetem zajmie się Senat. Ustawa budżetowa do 29 stycznia 2024 roku musi trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy do podpisu – przekazała Strefa Biznesu.

Jak zapowiedziały przedstawicielki resortu edukacji, podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem pojawią się najprawdopodobniej w marcu lub w kwietniu.

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Źródła: PAP, Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji