Zwierzę w życiu dziecka. Jakie zwierzątko domowe wybrać dla dziecka?

red.
Zwierzę w życiu dziecka. Jakie zwierzątko domowe dla dziecka wybrać?
Zwierzę w życiu dziecka. Jakie zwierzątko domowe dla dziecka wybrać? unsplash/ Nathan Hanna
Zwierzę dla dziecka może okazać się prawdziwym przyjacielem. Poza tym uczy odpowiedzialności, regularności, a także wyrabia w najmłodszych dobre nawyki. Zwierzęta domowe mogą mieć niezwykły wpływ na życie człowieka. Warto by były obecne także w naszych domach. Bardzo ważne jest jednak to, by przy wyborze zwierzęcia dla dziecka kierować się rozsądkiem. Istotny jest wiek naszej pociechy i jej predyspozycje do zajmowania się pupilem. Przy zakupie nie możemy zapominać, że mamy do czynienia z żywym stworzeniem, za które musimy wziąć odpowiedzialność! Jak więc wybrać idealne zwierzę dla dziecka?

Zwierzęta domowe a rozwój dziecka

Zwierzęta domowe mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Z badań wynika, że posiadanie pupila poprawia aktywność fizyczną wśród najmłodszych. Dzieje się tak na przykład w momencie, gdy dziecko jest zobowiązane do regularnych spacerów z psem. Poza tym zwierzęta domowe rozwijają pod kątem emocjonalnym, społecznym i intelektualnym.

Akcesoria dla rybek

Materiały promocyjne partnera

Zabawa z psem, kotem czy chomikiem może sprawić, że dziecko będzie bardziej zrelaksowane i odprężone, a obserwacja rybek w akwarium sprzyja lepszej koncentracji. U małych dzieci zwierzęta domowe wspierają rozwój zdolności motorycznych. Maluch uczy się przy swoim pupilu raczkować czy chodzić. Mówi się też o tym, że obecność zwierzęcia domowego zmniejsza ryzyko infekcji w późniejszych latach.

Badania pokazują, że dziecko, które wychowuje się w obecności pupila, wykazuje się większą empatią i tolerancją. Jest w stanie zauważyć potrzeby drugiej osoby i w razie konieczności pomóc jej. Zwierzę dla dziecka może być też doskonałym kompanem, który sprawi, że maluch nie będzie czuł się osamotniony. Dzięki obecności pupila w domu u najmłodszych rodzi się poczucie odpowiedzialności za żywe stworzenie. W końcu o zwierzęta domowe trzeba regularnie dbać: dosypywać im pokarmu, wychodzić na spacery, zmieniać wodę w akwarium. To wszystko sprawia, że dziecko zdobywa bardzo ważne kompetencje życiowe.

Zwierzę dla dziecka a wiek. Jak wybrać odpowiednie zwierzę domowe?

Przy wyborze pupila dla dziecka, bardzo ważną rolę odgrywa wiek naszej pociechy. Jeśli faktycznie dziecko prosi nas o zakup zwierzęcia domowego i to nasz syn lub córka chce się nim zajmować, warto wówczas zacząć od mniej wymagających pupili, na przykład rybek czy patyczaków. W momencie, gdy będziemy widzieli, że dziecko dobrze zajmuje się zwierzęciem, możemy zdecydować się na zakup chomika, świnki morskiej czy królika.

Akcesoria dla małych zwierząt

Dziecko, które jest już nieco starsze i wykazuje się obowiązkowością i odpowiedzialnością, może stać się posiadaczem kota lub psa. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem uświadomić młodego człowieka, jak dużo czasu trzeba poświęcić na opiekę nad konkretnym zwierzęciem.

Zwierzęta domowe dla przedszkolaków. Które wybrać?

Zwierzę dla dziecka, które jest w wieku przedszkolnym, powinno być bardzo mało wymagające. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko w takim wieku nie będzie w stanie regularnie zajmować się pupilem. Większość obowiązków, takich jak odwiedzanie weterynarza, obcinanie pazurów czy wychodzenie na spacer, spoczywa wówczas na rodzicach. Warto więc dobrze zastanowić się nad możliwościami i potrzebami danej rodziny. Nawet w momencie, gdy dziecko zarzeka się, że będzie sprawowała pełną opiekę nad zwierzęciem domowym, warto mieć z tyłu głowy, że w rzeczywistości tak nie będzie.

Jakie więc zwierzę dla dziecka wybrać? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się:

  • rybki,
  • patyczaki,
  • chomiki,
  • króliki.

Może pora uzupełnić zapasy karmy dla swojego pupila?
Sprawdź promocje:
-15% NA KARMY WETERYNARYJNE, BRAK minimalnej wartości zamówienia!

Zwierzę domowe dla dzieci w wieku szkolnym

Wybór zwierzęcia dla dziecka w wieku szkolnym również może przysporzyć sporo kłopotów. Początek szkoły podstawowej to czas, kiedy dziecko bardzo często zaczyna otwarcie mówić o tym, że chciałoby mieć w domu zwierzę, najczęściej psa lub kota. Rodzice przeprowadzają wówczas rozmowy ze swoimi pociechami na temat odpowiedzialności i obowiązku, jakim jest zwierzę, odraczając zakup pupila.

Akcesoria dla kociarzy

Materiały promocyjne partnera

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zacząć od mniejszego zwierzęcia, takiego jak świnka morska czy myszki. Warto też zapoznać dziecko z osobą, która posiada takie zwierzęta i pokazać synowi czy córce, jak wygląda opieka nad pupilem domowym. Kiedy jako rodzice zauważymy, że dziecko faktycznie jest gotowe na pierwsze zwierzę, możemy zdecydować się na zakup. Pamiętajmy jednak, że wciąż to my-rodzice będziemy musieli poświęcić sporo czasu na opiekę nad zwierzęciem domowym.

Jakie zwierzę można kupić dziecku, które uczęszcza do szkoły podstawowej?

  • świnkę morską,
  • królika,
  • chomika,
  • myszki.

Zwierzę domowe dla nastolatka. Jak je wybrać?

Zakup zwierzęcia dla nastolatka może okazać się dobrym pomysłem. W tym przypadku zazwyczaj można zdecydować się już na zwierzęta domowe, które wymagają od nas więcej troski i uwagi. Warto jednak zastanowić się, czy nasze dziecko rzeczywiście jest gotowe, by podjąć się opieki nad czworonogiem. Niektórzy rodzice, chcąc to sprawdzić, umawiają się z dzieckiem, że będzie ono wychodziło rano i po południu na spacery – tak jakby w domu już był ich pupil.

Masz w domu psa? To może się przydać!

Materiały promocyjne partnera

Jakie zwierzę kupić więc nastolatkowi? Tak naprawdę możliwości jest wiele: począwszy od patyczaków i rybek, przez chomiki, myszy, szczury, fretkę, a skończywszy na psie czy kocie. Bardzo ważne jest jednak to, by przed zakupem lub wzięciem pupila ze schroniska szczerze porozmawiać z naszym dzieckiem, o tym jakie trudności, ale też radości mogą spotykać nas, gdy zdecydujemy się być posiadaczami zwierzęcia domowego.

Zwierzę dla dziecka. Jakie mogą pojawić się problemy?

Przed zakupem zwierzęcia warto zbadać, czy któryś z domowników nie jest alergikiem. Kiedy już weźmie się pupila do domu, decyzja o rozstaniu może okazać się bardzo trudna dla wszystkich członków rodziny i dla samego czworonoga. Upewnijmy się więc, czy na pewno możemy zdecydować się na zwierzę futerkowe.

Przy wyborze zwierzęcia dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę także na warunki lokalowe. Branie dużego psa do małego mieszkania nie jest dobrym pomysłem. Zwróćmy uwagę nie tylko na to, czego potrzebuje nasze dziecko, ale zadbajmy także o komfort nowego zwierzęcia. Dopiero wówczas wszyscy domownicy – łącznie z nowym mieszkańcem – mają szansę być w pełni zadowoleni.

Źródła:

  • J. Sarpell, W towarzystwie zwierząt, Warszawa 1999.
  • P. Połomski, Zwierzę w rodzinie a przystosowanie 2003.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji