„Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte”: z jakimi problemami mierzą się dzieci uciekające przed wojną? Co może im pomóc?

Magdalena Ignaciuk
Komisja Europejska wydała książkę dla dzieci, aby uwrażliwić społeczeństwo na trudności, z jakimi mierzą się ukraińskie dzieci uciekające przed wojną.
Komisja Europejska wydała książkę dla dzieci, aby uwrażliwić społeczeństwo na trudności, z jakimi mierzą się ukraińskie dzieci uciekające przed wojną. materiały prasowe
W Polsce przebywa obecnie około miliona uchodźców z Ukrainy, są to głównie kobiety i dzieci, które szukają u nas bezpieczeństwa i schronienia przed wojną. Do polskiego systemu szkolnego dołączyło ponad 170 tysięcy dzieci i nastolatków pochodzących zza wschodniej granicy. Te dzieci porzuciły całe swoje dotychczasowe życie, by znaleźć bezpieczeństwo. „Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte” to pozycja, która uświadamia, jakie wyzwania stoją przed dziećmi i dorosłymi uciekającymi przed wojną.

Spis treści

Wojna oczami dzieci

Emigracja do innego kraju to duże przeżycie i wielki stres zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie da się go w żaden sposób porównać do stresu związanego z ucieczką z ojczyzny przed wojną. W ubiegłym roku setki tysięcy ukraińskich dzieci opuściły swoje rodziny, szkoły, przyjaciół i wszystko, co było dla nich ważne w poszukiwaniu schronienia i bezpiecznego miejsca, w którym śmierć nie czyha na każdym zakręcie.

Są w Polsce już od pewnego czasu, wydawać by się mogło, że można się oswoić, że to już normalne. Niestety, te dzieci wciąż mają w sobie strach i traumę, brak poczucia stabilności, przewidywalności, wieści z kraju, doniesienia o śmierci bliskich, to wszystko otwiera ledwo zabliźnione rany i sprawia, że trudno jest rozpocząć życie w nowym miejscu.

„Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte”

Komisja Europejska wydała książkę dla dzieci, aby uwrażliwić społeczeństwo na trudności, z jakimi mierzą się ukraińskie dzieci uciekające przed wojn
Komisja Europejska wydała książkę dla dzieci, aby uwrażliwić społeczeństwo na trudności, z jakimi mierzą się ukraińskie dzieci uciekające przed wojną. materiały prasowe

Komisja Europejska wydała książkę dla dzieci pt. „Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte”. To historia małej Ukrainki Sofii, która w nowej szkole w Polsce poznaje wyjątkowo spostrzegawczą koleżankę Alinę, nazywaną przez swoich bliskich Bystre Oczko. Autorzy książki poprzez relację dziewczynek pokazują, jak ważne jest, by zwracać uwagę na innych, oferować im wsparcie i wykazywać chęć zrozumienia ich problemów. Sofia, bohaterka opowiadania, takiego wsparcia bardzo potrzebowała, gdy po ucieczce przed wojną podjęła próbę integracji w nowym kraju.

Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku od 7 do 10 lat, a także rodziców i wychowawców. Niesie potężne i uniwersalne przesłanie o potrzebie empatii i uważności, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć, jak istotne jest współczucie, solidarność i wsparcie. Alina, a wraz z nią inne dzieci w klasie, próbują zrozumieć, z jakimi emocjami zmaga się ich nowa koleżanka i w jaki sposób mogą jej pomóc. Książeczka jest nieocenionym narzędziem do omawiania z najmłodszymi zmagań i trudności dzieci dotkniętych wojną, pozbawionych domów i zmuszonych do budowania nowego życia w obcym kraju.

Książka trafi do bibliotek szkolnych

Publikacja dostępna jest w 13 językach (angielskim, francuskim, holenderskim, bułgarskim, chorwackim, czeskim, estońskim, węgierskim, łotewskim, polskim, rumuńskim, słowackim i ukraińskim). Zostanie przekazana do szkół, bibliotek i organizacjach społecznych, aby jej przesłanie dotarło do jak największej liczby czytelników.

Książka jest również dostępna w wersji cyfrowej, do pobrania za pośrednictwem strony internetowej kampanii „Będę mieć oczy szeroko otwarte”. Na stronie kampanii można bezpłatnie pobrać książkę.

Pozycja warta uwagi z punktu widzenia nauczycieli

Nauczyciele szybko dostosowali się do otaczającej rzeczywistości i starają się dbać o integrację polskich i ukraińskich dzieci, a także dostosować swoje metody pracy do możliwości uczniów, którzy uciekli przed wojną. Jest to bardzo trudny temat i nawiązanie takich relacji jest kłopotliwe dla każdej ze stron. Nauczyciele często szukają różnych rozwiązań, ale także błądzą.

– Bardzo się cieszę, że taka książka powstała. Ona doskonale obrazuje to, z czym mierzymy się na co dzień. Ludzie, którzy wojnę, na szczęście, widzieli tylko w telewizji, nie są w stanie wyobrazić sobie tego, co przeżywają uchodźcy. Nie potrafimy przewidzieć wszystkiego, co przeżywają te dzieciaki. Choć wiele z nich od dawna jest już w Polsce i są bezpieczne, myślami i duchem wciąż tkwią w środku wojny. Dlatego nadal powinniśmy o tym mówić, zadbać o to, by ci młodzi ludzie mogli znowu cieszyć się życiem i czuć się bezpiecznie. Ta książka na pewno pomoże zrozumieć różne zachowania i chętnie wykorzystam ją w pracy – mówi Izabela Grabowska, pedagog specjalny.

Źródło: materiały prasowe na temat książki „Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji