Poznański „Szacun dla zawodowców”. Czy kampania pomaga odbudować zawodową edukację?

Małgorzata Meszczyńska
W ramach akcji prowadzona jest szeroko zakrojona promocja dostępnych w Poznaniu 22 szkół zawodowych, a zwieńczeniem tych działań jest coroczna Arena Zawodów, podczas to której fachowcy prezentują młodzieży ponad 60 profesji możliwych do zdobycia w poznańskich placówkach.
W ramach akcji prowadzona jest szeroko zakrojona promocja dostępnych w Poznaniu 22 szkół zawodowych, a zwieńczeniem tych działań jest coroczna Arena Zawodów, podczas to której fachowcy prezentują młodzieży ponad 60 profesji możliwych do zdobycia w poznańskich placówkach. Kampania „Szacun dla zawodowców” - Poznań
Jak odbudować edukację zawodową? Stolica Wielkopolski od 2015 roku prowadzi specjalną kampanię, która po kilku latach przynosi już pierwsze, wymierne efekty. Czym jest „Szacun dla zawodowców”? Do kogo skierowane są promocyjne działania? Jakie wydarzenia organizowane są w ramach kampanii? Sprawdzamy.

Spis treści

Szacun dla uczniów i rodziców?

Kampania „Szacun dla zawodowców” ma na celu rozpropagowanie w Poznaniu i jego okolicach szkolnictwa zawodowego. Skierowana jest przede wszystkim do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, którzy stają przed decyzją o wyborze dalszej ścieżki edukacji. Co ciekawe, kampania jest właśnie uszyta na miarę ósmoklasisty – organizatorzy operują młodzieżowym językiem i w ten sposób likwidują formalne bariery, które mogą onieśmielać nastolatków. Przekaz jest prosty, życzliwy i pozbawiony sztuczności i skutecznie zachęca uczniów do aktywnego włączenia się w proponowane działania.

- W ramach akcji prowadzona jest szeroko zakrojona promocja dostępnych w Poznaniu 22 szkół zawodowych, a zwieńczeniem tych działań jest coroczna Arena Zawodów, podczas której to fachowcy prezentują młodzieży ponad 60 profesji możliwych do zdobycia w poznańskich placówkach – informują organizatorzy kampanii „Szacun dla zawodowców”.

Kampania prowadzona jest również z myślą o rodzicach, którzy zwykle towarzyszą nastolatkom przy podejmowaniu decyzji odnośnie do wyboru szkoły ponadpodstawowej.

Zawody na arenie. Co to są wyspy zawodów?

Jednym z głównych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii „Szacun dla zawodowców”, jest Arena Zawodów. To wydarzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla ósmoklasistów.

- Arena Zawodów pozwala im w praktyczny sposób poznać zawody znajdujące się w ofercie szkół ponadpodstawowych w Poznaniu. Pogrupowane w branże zawody prezentowane są na tzw. Wyspach Zawodów. Osoby ze szkół, na poszczególnych wyspach w sposób przystępny i praktyczny opowiadają swoim fachu. Uczniowie i nauczyciele techników i branżowych szkół I stopnia przygotowują najróżniejsze pokazy oraz zadania praktyczne dla uczniów klas ósmych. Wykonując je, młodzież ze szkół podstawowych może sprawdzić, na czym polega dany zawód, czym się charakteryzuje, a to znacząco może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze przyszłego zawodu – mówi Eliza Malarecka, kierownik Oddziału Projektów Edukacyjnych i Relacji Zewnętrznych Urzędu Miasta Poznania.

Kolejna najbliższa edycja targów szkolnictwa zawodowego i technicznego Arena Zawodów odbędzie się już 28 lutego 2023 roku, na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jak zapewniają organizatorzy, dla uczestników przygotowano atrakcyjne pokazy i praktyczne zadania, związane z określonymi zawodami.

- Ideą imprezy jest przedstawienie ich w taki sposób, by uczeń sam mógł odnaleźć się w tym, co najbardziej mu odpowiada – mówi Eliza Malarecka.

Co ważne, na tych uczniów, którzy jeszcze nie są pewni, czym chcieliby zająć się w przyszłości, czekać będą doradcy zawodowi. Przeprowadzą oni testy predyspozycji zawodowych i pomogą sprawdzić, jakie zdolności ma uczeń, a co za tym idzie, w jakich kierunkach powinien się kształcić.

Czy kampania przynosi efekty?

Organizatorzy prowadzonej od 2015 roku kampanii „Szacun dla zawodowców” przekonują, że efekty przedsięwzięcia były widoczne już po pierwszym roku trwania kampanii. W poznańskich technikach i szkołach branżowych utworzono dodatkowe klasy – wzrosło bowiem zainteresowanie kształceniem zawodowym.

- Szczególnie ważne są te efekty, które nie da się w żadnej sposób zmierzyć, a mianowicie wzrost szacunku dla profesjonalistów z wykształceniem zawodowym i technicznym wśród poznańskich uczniów. Dziś nikogo już nie dziwi ani nie bawi uczeń, który decyduje się na edukację w szkole branżowej. Wręcz przeciwnie - Poznaniacy dobrze wiedzą, że ten właśnie wybór gwarantuje w przyszłości pracę, a wcale nie zamyka dalszej ścieżki edukacyjnej – przekonują organizatorzy i koordynatorzy samorządowej kampanii „Szacun dla zawodowców”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji