Przerwa świąteczna, ferie zimowe w domu. Jak zaplanować czas, by dzieci nie nudziły się w domu?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Jak zaplanować czas dzieci w przerwie świątecznej? Nasze propozycje.
Jak zaplanować czas dzieci w przerwie świątecznej? Nasze propozycje. freepik.com
Przerwa świąteczna w domu przeraża wielu rodziców. Jak zaplanować czas dzieciom tak, by z nudów nie chciały roznieść mieszkania? Co zrobić, by niskim kosztem zapewnić dzieciom dobrą zabawę? Dziś skupimy się na różnorodnych pomysłach na zabawy, gry i aktywności, które pozwolą dzieciom spędzić ten czas w ciekawy sposób. Oto propozycje, które pomogą spędzić miło czas w domowym zaciszu.

Spis treści

Przerwa świąteczna w domu to wyzwanie

Przerwa świąteczna 2023 zaczęła się w sobotę 23 grudnia, a skończy się 2 stycznia, kiedy uczniowie ruszą do szkół. Choć przemęczonym uczniom z pewnością nie wydaje się to zbyt długo, przez ten czas można już poczuć nudę. Jakie zajęcia zaproponować młodszym, a jakie starszym dzieciom, gdy pogoda nie rozpieszcza, a za oknem plucha, zamiast białego puchu? Przedstawiamy nasze propozycje.

Przedszkolaki po świętach nie muszą się nudzić

Klockowe budowle

Klockowe konstrukcje mogą zapewnić zabawę na kilka godzin.
Klockowe konstrukcje mogą zapewnić zabawę na kilka godzin. FeeLoona/pixabay.com

Rodzic buduje konstrukcję z klocków. Dziecko ogląda budowlę, następnie chowamy ją, a zadaniem malucha jest jak najwierniejsze odtworzenie budowli rodzica. Poziom skomplikowania konstrukcji należy uzależnić od wieku dziecka. W ten sposób ćwiczymy pamięć i koncentrację. To zadanie może spodobać się także starszym dzieciom.

Masa sensoryczna

Tworzenie własnej masy sensorycznej może być świetnym zajęciem, które wesprze rozwój naszego malucha, a także zapewni zabawę na dłużej.

Przepisy na różne masy podawaliśmy tutaj.

Wspólne gotowanie

Wspólne pieczenie lub gotowanie może dać dużo zabawy.
Wspólne pieczenie lub gotowanie może dać dużo zabawy. Skitterphoto

Obiad to konieczność, można więc wspólnie przygotować posiłek. A może jakiś kolorowy deser? Zabawa połączona z nauką zawsze przynosi pozytywne efekty.

A może origami?

Z origami można stworzyć naprawdę piękne rzeczy. Spróbujecie?
Z origami można stworzyć naprawdę piękne rzeczy. Spróbujecie? Carolina Garcia Tavizon/unsplash

Wystarczy kartka, by stworzyć niezwykłe przedmioty. Może zrobicie własną zagrodę? A może cały ogród zoologiczny? Origami to zabawa, która nie kończy się szybko.

Domowe eksperymenty naukowe

Pomogą w odpowiedzeniu na pytania nurtujące każdego przedszkolaka: dlaczego pada deszcz, z czego zrobione są chmury? Do tych eksperymentów nie potrzebujesz specjalistycznych produktów, a gwarantują dobrą zabawę! Przy tym nie zrobi się bałagan.

Poszukiwanie skarbów

W całym domu możemy ukryć różne przedmioty, a potem dawać dzieciom instrukcje, które pomogą w odnalezieniu przedmiotu. „Dwa kroki w lewo. Idź prosto, skręć w lewo” - przy tej zabawie może być naprawdę dużo śmiechu.

Czym zająć starsze dziecko?

Kino domowe

Okna zasłonięte, popcorn przygotowany. Pozostaje tylko wybór filmu i wspólny relaks. Kino familijne potrafi wciągnąć dzieci i dorosłych.

Wirtualna wycieczka

Kiedy za oknem zamiast śniegu deszcz, a piękne, zimowe słońce zasłaniają chmury, nie mamy ochoty wyściubiać nosa z domu. Z pomocą przychodzą wirtualne wycieczki.

Lista miejsc, któe można odwiedzić on-line jest naprawdę długa. Poszukajcie miejscówek, które was zainteresują.

Gry planszowe

A może dzień z grami planszowymi?
A może dzień z grami planszowymi? MorningbirdPhoto/pixabay.com

Gry planszowe to zawsze dobre rozwiązanie. Możecie wykorzystać te, które macie w domu lub stworzyć własne na własnych zasadach. Jeszcze lepiej, gdy fabułę wymyślają dzieci. To może nie być prosta gra! Przy okazji, rodzice mają czas dla siebie wtedy, gdy dzieci tworzą zabawy.

Tworzenie quizów i krzyżówek

Ciekawsze od rozwiązywania quizów, zagadek czy krzyżówek jest tworzenie ich. Zwłaszcza, gdy to rodzice mają odpowiadać. Kartka i długopis, a może komputer i internet? Bez względu na to, co wybierzecie, pytania nie będą łatwe.

Warto również zapoznać się z ofertą miejskiej biblioteki. Często prowadzone są tam ciekawe zajęcia dla młodszych i starszych dzieci.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji