Liczba uczniów z Ukrainy trafiających do szkół i przedszkoli w Polsce lawinowo rosła. Jak jest teraz?

Małgorzata Meszczyńska
Opracowanie:
Obecnie w polskich szkołach i przedszkolach jest około 190 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Obecnie w polskich szkołach i przedszkolach jest około 190 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Fot. Martyna Kamzol/Polska Press
Do polskich szkół i przedszkoli uczęszcza obecnie około 190 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Podopieczni polskich placówek uciekli ze swojego kraju po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na początku wojny za wschodnią granicą Polski liczba młodych uchodźców, trafiających do szkół i przedszkoli w naszym kraju lawinowo rosła. Od kilku miesięcy jest stabilna.

Informacje o liczbie ukraińskich uczniów i przedszkolaków w polskich placówkach podał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji i Nauki 7 lutego.

Dzieci i młodzież z Ukrainy w polskich szkołach

- Według naszych danych w polskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie około 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Od kilku miesięcy ta liczba jest dosyć stabilna. Na początku, kiedy przybywali uchodźcy z Ukrainy, widzieliśmy bardzo dynamiczny wzrost. Teraz ta sytuacja się ustabilizowała – powiedział Piontkowski.

Najwięcej ukraińskich dzieci uczy się w szkołach podstawowych. Jest to około 120 tys. uczniów. Do polskich szkół ponadpodstawowych uczęszcza ponad 28 tys. młodych Ukraińców. Ponad 43 tys. dzieci wojennych uchodźców jest pod opieką przedszkoli w naszym kraju.

Wiceminister edukacji i nauki przypomniał, że edukacja dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., czyli po agresji rosyjskiej na Ukrainę, nie jest finansowana z subwencji oświatowej. Pieniądze na edukację i opiekę dla młodych obywateli Ukrainy pochodzą z odrębnego funduszu pomocy. Jest on przeznaczony na różne zadania związane ze wsparciem uchodźców z Ukrainy.

- Co miesiąc samorządy otrzymują zwrot kosztów przyjęcia dzieci z Ukrainy do przedszkoli i szkół. W 2022 roku łącznie przyznano 1,8 mld zł na pokrycie kosztów związanych z ich nauką, wychowaniem i opieką – informuje wiceminister Piontkowski.

Według danych pochodzących z Ministerstwa Edukacji i Nauki, pod koniec roku szkolnego 2021/2022, w polskich szkołach i placówkach oświatowych było 185 tys. przedszkolaków i uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po inwazji Rosji na Ukrainę. 41 tys. z nich uczęszczało do polskich przedszkoli, 128 tys. uczyło się w szkołach podstawowych. 12 tys. ukraińskich nastolatków zostało przyjętych do liceów ogólnokształcących, a 3,2 tys. do techników.

Uczniowie z Ukrainy mogli uczyć się zarówno w tworzonych specjalnie dla nich oddziałach przygotowawczych, jak i w zwykłych klasach, wraz z polskim uczniami. W oddziałach przygotowawczych, w których szczególną uwagę kładziono na pomoc dzieciom w nauce języka polskiego, było 38 tys. uczniów z Ukrainy. Największa grupa uczniów była w polskich podstawówkach – aż 30 tys. dzieci.

Pod koniec kwietnia 2022 roku MEiN podawało, że w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Prawie 140 tys. małych Ukraińców uczęszczało do szkół podstawowych, ponad 9 tys. do oddziałów przedszkolnych w szkołach, a ponad 37 tys. do przedszkoli. W tym samym czasie w liceach ogólnokształcących uczyło się ponad 12 tys. młodych uchodźców wojennych, blisko 3 tys. nastolatków z Ukrainy chodziło do techników, a około 500 uczęszczało do szkół branżowych.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji