Ilu uczniów przebywa obecnie na edukacji domowej? To pierwsza taka sytuacja w historii. Mamy najnowsze dane

Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Edukacja domowa, a w zasadzie realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą to coraz popularniejsza forma nauki. Od czasu edukacji zdalnej cieszy się ona jeszcze większym zainteresowaniem. Najnowsze dane pokazują, że liczba dzieci w edukacji domowej na początku roku szkolnego 2023/2024 wynosi prawie 50 tysięcy. Jest też jedno zaskoczenie. To pierwsza taka sytuacja w historii edukacji domowej w Polsce.

Spis treści

Ile dzieci jest na edukacji domowej w roku szkolnym 2023/2024?

Fundacja Edukacji Domowej, która na podstawie danych z Ministerstwa Edukacji i Nauki na bieżąco monitoruje liczbę uczniów, realizujących obowiązek szkolny poza szkołą podała, że w roku szkolnym 2023/2024 (stan na 30 września 2023) dokładnie 48 114 osób uczy się w ramach tzw. edukacji domowej.

Mama z córką odrabiają lekcje.
Kolejny raz wzrosła liczba dzieci uczących się w ramach edukacji domowej. freepik/ pikisuperstar

Warto przypomnieć, że w raporcie „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce”, który został opublikowany w sierpniu tego roku, przedstawiono statystyki dotyczące liczby dzieci w nauczaniu domowym na maj 2023. Wówczas liczba ta wynosiła 42 329. Nagły wzrost mogliśmy obserwować w trakcie wybuchu pandemii i wprowadzenia nauki zdalnej (liczba dzieci na ED w 2019 roku wynosiła 19 947, a w 2020 już 31 770 – jak wynika z raportu).

To pierwsza taka sytuacja w historii edukacji domowej

Już we wspomnianym raporcie mogliśmy zauważyć trend wzrostowy w przypadku uczniów uczęszczających do szkół ponadpodstawowych, którzy zdecydowali się kontynuować naukę w ramach edukacji domowej. Dotychczas jednak dominowali uczniowie szkół podstawowych.

Z danych przekazanych przez fundację wynika, że pierwszy raz w historii liczba licealistów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą przewyższyła liczbę uczniów szkół podstawowych, którzy zdecydowali się na taką formę nauki:

Grafika Fundacji Edukacji Domowej
Pierwszy raz w historii więcej licealistów, aniżeli uczniów szkół podstawowych uczy się w ramach edukacji domowej. Dane Fundacji Edukacji Domowej

Duży wzrost uczniów realizujących edukację domową w dwóch województwach

Z przekazanych przez Fundację Edukacji Domowej danych wynika, że w woj. mazowieckim zmniejszyła się liczba uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą (z ponad 21 tys. w maju tego roku do ponad 18 tys. we wrześniu 2023). Z kolei liczba ta podwoiła się w dwóch województwach:

  • woj. śląskim (z niespełna 5 tys. do ponad 8 tys.);
  • woj. wielkopolskim (z niespełna 5 tys. do ponad 10 tys.).
Grafika Fundacji Edukacji Domowej
Największy wzrost obserwujemy w woj. śląskim i wielkopolskim. Dane Fundacji Edukacji Domowej

Czym jest edukacja domowa?

Edukacja domowa to alternatywna i darmowa forma nauki, która polega na tym, że uczniowie realizują podstawę programową poza budynkiem szkoły (w domu, podróży lub w innych okolicznościach). Jest ona uregulowana prawnie (art. 37 w ustawie Prawo oświatowe) i formalnie nazywa się „realizowaniem obowiązku szkolnego poza szkołą”.

Osoba, która uczy się w taki sposób, nie chodzi na lekcje, musi jednak przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych, które potwierdzają przyswojenie przez nią podstawy programowej. Obecnie coraz więcej szkół oferuje różnego rodzaju pomoce w nauce m.in. platformy, które przygotowują do egzaminów i nie tylko (np. Centrum Nauczania Domowego, Szkoła w Chmurze czy platforma International Montessori Institute).

Dzieci formalnie zapisane są do konkretnej placówki, najczęściej takiej, która nazywana jest „przyjazną edukacji domowej”. W Polsce przepisy dotyczące nauczania domowego w przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich są dość swobodne. Nie obowiązuje rejonizacja (uczeń może być zapisany do dowolnej szkoły w Polsce), nie ma też konieczności okazania zgody z poradni psychologiczno-pedagogicznej (zmiana ta nastąpiła w 2021 roku).

Warto zaznaczyć, że edukacja domowa może być realizowana w różny sposób, niektórzy rodzice decydują się na zapisanie swojego dziecka do kolektywu edukacyjnego, nieszkoły, inni na zajęcia dodatkowe, a jeszcze inni do pobliskiej świetlicy wspierającej edukację domową. Ile rodzin, tyle pomysłów na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji