Jak prowadzić lekcje, aby dzieci lubiły matematykę? Sprytne i sprawdzone metody i triki

Nauczyciel prezentuje cztery obrazy i pyta uczniów, który z nich nie pasuje do całości. Przy czym nie oczekuje od dzieci podania jednej właściwej odpowiedzi. Załóżmy, że nauczyciel pokazał uczniom 4 zdjęcia różnych ciastek. Jeden z uczeń może powiedzieć, że do reszty nie pasuje ciastko okrągłe, a inny, że nie pasuje to, które ma lukier na wierzchu. Nauczyciel w tym przypadku każde wskazanie uznaje za właściwe. I to może być interesujący początek lekcji o bryłach: (która z brył nie pasuje do reszty?), albo wstęp do obliczania procentów (ile cukru jest w danym przepisie?).
Nauczyciel prezentuje cztery obrazy i pyta uczniów, który z nich nie pasuje do całości. Przy czym nie oczekuje od dzieci podania jednej właściwej odpowiedzi. Załóżmy, że nauczyciel pokazał uczniom 4 zdjęcia różnych ciastek. Jeden z uczeń może powiedzieć, że do reszty nie pasuje ciastko okrągłe, a inny, że nie pasuje to, które ma lukier na wierzchu. Nauczyciel w tym przypadku każde wskazanie uznaje za właściwe. I to może być interesujący początek lekcji o bryłach: (która z brył nie pasuje do reszty?), albo wstęp do obliczania procentów (ile cukru jest w danym przepisie?). Unsplash
Jak polubić matematykę? Królowa nauk częściej wzbudza obawy niż ciepłe uczucia wśród uczniów. Wiele zależy od tego, czy już na wczesnym etapie edukacji nauczycielowi uda się zainteresować dzieci matematyką. Ważne, aby lekcje były ciekawe i co najważniejsze – zrozumiałe. Jak to zrobić? Oto sprawdzone sposoby na zainteresowanie dzieci matematyką. Wskazówki dla rodziców i nauczycieli.

Spis treści

Jak zainteresować dzieci matematyką? Kluczowe 5 minut lekcji

Najważniejsze są początki – i to zarówno jeśli chodzi o pierwsze matematyczne kroki w szkole, jak i początek każdej lekcji. Matematyka, która rozpoczyna się od intrygującego pytania, zabawnej anegdoty, czy próby rozwiązania codziennego problemu za pomocą matematycznych obliczeń, obudzi w uczniach żywe zainteresowanie.

A to już połowa sukcesu – zapewnia Danuta Sterna, matematyczka i promotorka oceniania kształtującego, z powodzeniem stosowanego w wielu szkołach. - Warto poznać przynajmniej kilka sposobów, które zastosowane podczas 5 początkowych minut lekcji, zaangażują uczniów w naukę i zmniejszą stres związany z matematyką.

Pomysłowy sposób na matematykę. I nie tylko!

Proponowane przez ekspertkę sposoby polegają na wprowadzeniu swego rodzaju rytuału, do którego uczniowie się przyzwyczajają, a co więcej – z niecierpliwością na niego czekają.

Ponadto sposoby te z powodzeniem mogą być stosowane również na innych lekcjach – nie tylko w przypadku matematyki.

Matematyka? Zainteresuj ucznia i doceń starania

Jeśli chcemy, aby wszyscy uczniowie uczyli się na lekcjach matematyki, musimy zapewnić im chęć zaangażowania się od samego początku. Ważne również, aby dać im poczucie sukcesu. Rozmowa, od której zaczynamy lekcję, zmniejsza stres uczniów i pokazuje im, że ich głosy są słyszane. To sprawia, że czują się doceniani i mają możliwość wniesienia wkładu w pracę wszystkich uczniów – podkreśla Danuta Sterna.

Matematyczna dodaje, że i dodaje, że tego rodzaju strategie stosowane i promowane na lekcjach przez nauczycieli, zachęcają dzieci do prowadzenia dialogu między rówieśnikami.

Uczniowie uczą się, jak skutecznie komunikować się poprzez regularne rozmowy na temat matematyki, jednocześnie nawiązując kontakt z kolegami. W ten sposób nawiązują relacje i budują pewność siebie. - podsumowuje

To natomiast przydaje się nie tylko podczas lekcji matematyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji